3 Aralık Perşembe 16.00-18.30 arası İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde Blog Yazarları Çalıştayı’ndaydım. Burak ve Resül ile öncesinde buluşup biraz vakit geçirdik ve çalıştaya geçtik. Çalıştayda bize daha sonra katılan Oğuz Bahadır‘la da tanıştık ve birlikte izledik, dinledik. Ülkemizdeki her organizasyon gibi biraz gecikmeli başladı.

Salondaki yerimizi aldığımızda katılımın çok düşük olduğunu gördüm. Bu gerçekten üzücü ve aynı zamanda bir o kadar şaşırtıcı bir durumdu bana göre. Düşünsenize alanında etkili bir çok blog yazarı konuşmacı olarak bulunuyor ama katılım çok düşük. Bunu organizasyonun duyurulması konusundaki zayıflığa dayandırmak istemiyorum ancak sanırım büyük bir etken. Tabi bunun yanında her blog yazarının İstanbul’da olmaması ya da o tarihte müsait olmamaları da aynı şekilde büyük bir etken olarak göze çarpıyor.

Blog Yazarları Çalıştayı Konuşmacıları

Organizasyon da gerçekten blog kavramının niteliği etkili ve samimi bir dille anlatıldı. Bunun yanında blog yazarlığının geleceği de anlatıldı. Özetle anlatmam gerekirse blog yazarları için faydalı ve samimi bir ortam oldu. Katılanlar mutlaka heybelerine bir şeyler katmış olarak ayrıldı. Bunun için başta Evren olmak üzere katılım sağlayan herkese kendi adıma teşekkür ediyorum. Gelelim etkinlikle ilgili olarak aksayan yanlara; bunlar kesinlikle kör topal eleştirmek olarak adlandırılmasın, bir dahaki etkinlikte yol haritası çizilirken daha etkili bir organizasyon için dikkate alınması gereken bazı adımlar olarak düşünülsün.

blog yazarları çalıştayı konuşmacılar

Ne olsa – nasıl olsa daha iyi olurdu?

 • Etkinlik için daha uygun bir lokasyon seçilmesi daha mantıklı olabilirdi ama sanırım 20. Türkiye’de İnternet Konferansı sebebiyle bu lokasyon mecburiydi.
 • Konuşmacı olan blog yazarlarına diyecek sözüm yok, hepsine saygı duyup önlerinde ceketimin düğmelerini iliklerim ancak orada konuşmacı olarak şu isimleri de görmek isterdik:
  • Sezer İltekin – Kelimelerbenim.com
  • Caner Öncel – Egonomik.com
  • Fatih Özdemir – Fozdemir.com
  • Barış Ünver – Beyn.org
  • Timur Demir – Timurdemir.com.tr
  • Burak Güngör – Burakoli.com
  • Bünyamin Kapıcıoğlu – Hizliadam.com
  • İsmail Usluer – Usluer.net
  • Mehmet Cabar – Mehmetcabar.com
  • Hamza Şamlıoğlu – Teakolik.com
  • Başka da bir çok isim var ancak şimdilik aklıma gelenler bunlar.
 • Blog yazarlarının tartıştığı bir ortamda internet bağlantısı sıkıntısı büyük bir handikaptı.
 • Keşke bu kadar az izleyici varken, bir kaç kelam etmek isteyenlere de biraz daha söz hakkı verilseydi. Mesela zaman kısıtı dolayısıyla programın sonunda güç bela iki cümle edebildim. Ben de konuşmak istiyorum 🙂

Güzel şeyler nelerdi?

Tabi ki aklımda kalan bir çok güzel şey de oldu. Mesela etkinlik gerçekten de bir kaç saat daha uzasa hayır demeyecek insanlardık. Yani konuşulanlar iştahla dinlendi. Meraklı bir topluluk ve bildiklerini sunan bir konuşmacı ekibi vardı. Program sonunda programın moderatörlüğünü yapan Alp Bolat ile kısa bir konuşma şansımız oldu. Blog aleminin Şirine’si Aycan Doğanlar ile tanıştık sonunda. Yine Ponzo ile de tanıştık ve sıcak bir arkadaş olduğuna kanaat getirdim. Tamam ilk görüşte soğuk duruyor ama bence sıcak bir arkadaş. Bir de iyi ki o da blog yazıyor dedim. Siz de okuyun bence.

blog yazarları dinleyiciler

Kurumsal bloglar blog mudur?

Kurumsal blogların; blog olarak kabul edilip edilemeyeceği ile ilgili bir fikir ayrılığı söz konusuydu. Safa “Kurumsal Blog” kavramının blogu ifade etmediğini söylerken Funda kurumsal blogların da gayet tabi blog sayılabileceğini ifade etti. Bu konuda ben, Burak, Resül ve Oğuz da konuştuk. Açık konuşmak gerekirse net olarak “Blog” tanımlaması yapılamayacağından ve dolayısıyla bu tanımlamaya bir konumlandırma sağlanamayacağından tüm görüşler kişinin kendi düşünceleridir bana göre. Ha biz bu konuda ne diyoruz; Ben ve Burak kurumsal blogların blog olarak adlandırılmaması, başka bir tanımlama yapılması gerektiği konusunda fikir birliği yaptık. Resül “Kurumsal blog” kesinlikle blogdur diyor ve Oğuz bu konuda net bir şey söylemedi.

Özetle “Blog Yazarları Çalıştayı” benim için verimli geçti. Keşke yukarıda bahsettiğim noktalar da biraz daha iyileştirilebilmiş olsaydı diyorum ama katılanlar iyi anılarla ayrıldılar bence.

Ayrıca konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiler için şu linklere de göz gezdirmenizi öneririm: