Blogunuza bir şeyler yazmak istiyor ama yazacak konu bulamıyor musunuz? Bu yazıda sizi büyük bir dertten kurtaracak öneriler paylaşacağım.

Neredeyse 12 yıldır profesyonel olarak içerik üreten biri olarak yeni arkadaşlara bir kaç küçük tavsiyede bulunmak istiyorum.

Öncelikle blog yazarı olarak kendinizi hangi kategoriye koyduğunuz önemli. Eğer kişisel yazılarınızdan oluşan bir blogunuz varsa zaten kendinize özgü bir tarzınız vardır ve bu tarz oturmuştur. Ben, bu yazıda daha çok kişisel blog yazanlara öneriler veriyor gibi görünebilirim ama genel blog yazanlar ya da eşsizi içerik üretmek isteyenler de pekala yararlanabilir.

Eğer siz de hem kişisel hem genel sayılabilecek bir bloga sahipseniz ya da içerik yazmak için konu arıyorsanız okumaya devam edin. Bu yazıda, yazacak konu bulamayanlara tavsiyeleri ele alacağım.

Yazacak Konu Bulamayanlara İçerik Fikirleri

 1. Yazacak konu bulamayan arkadaşlarımız bir hayli fazla. Şöyle düşünelim; Mutlaka ilgi duyduğunuz ya da hakkında fazla bilgiye sahip olduğunuz alanlar vardır. Bunlarla ilgili arada bir yazabilirsiniz. Mesela ben sanat ile ilgili bir şeyler karalıyorum zaman zaman. 
 2. Haberleri mutlaka takip edin, özellikle haber sitelerinde blogunuza gireceğiniz bir çok ilginç içerik çıkıyor. Bunu değerlendirmemek altın yumurtlayan tavuğu kesmek olur. Haber sitelerindeki içerikleri kendi yorumunuzu da katarak değerlendirin. Alt kısımda kaynak göstermeyi unutmayın.
 3. Bol bol okumaya çalışın ve okuduklarınızı kendinize göre yorumlayıp yazın. Bu ilgi çekecektir. Ayrıca okuduğunuz kitapları, kitap bittikten sonra değil okuma aşamasında parça parça değerlendirirseniz blogunuzda bu sürekliliği sağlayacaksınız ve okuyucular yarın ne yazacağınızı merak edecek.
 4. Bol bol da film/dizi izleyin ve film/dizi hakkında kişisel izlenimlerinizi aktarın, sakın filmin/dizinin konusunu kopyala-yapıştır yapıp yeni bir şey üretmiş gibi bir psikolojiye bürünmeyin; Zira o filmin konusu neredeyse bütün film sitelerinde var. Farklı olmaya çalışın.
 5. 2-3 günde bir hayatınızdaki üzücü, sevindirici, kızdırıcı olayları çok fazla ayrıntıya girmeden yazın. İnsanlar benim hayatımı neden merak etsin ki demeyin, merak unsuru bu kadar yüksek olmasaydı hiç bir kişisel blog barınamazdı.
 6. Maddi durumunuz müsaade ettiğinde arada bir çekiliş yapmak ve takipçilerinize hediyeler dağıtmak sitenizi çekiliş süresi boyunca canlı tutacaktır.
 7. Sitenizi/blogunuzu misafir yazarlara da açın.
 8. Eski bir anınızı, eski bir oyuncağınızı ya da çocukluktan aklınıza gelen bir şeyleri anlatın.
 9. Kullandığınız ürünleri artıları ve eksileri ile incelediğiniz yazılar yazın.
 10. Günlük rutininizi anlatın ve rutin sırasında yaptığınız aktivitelerden, kullandığınız ürünlerden bahsedin.
 11. En sevdiğiniz yemekleri ve neden onları sevdiğinizi anlatın.
 12. Hangi şarkıların sizi alıp başka diyarlara götürdüğünden bahsedin.
 13. Çocukluk aşklarınızı ve o zamanların masumluğunu anlatın.
 14. Kendinizi kötü hissettiğiniz ya da rezil olduğunuz komik anılarınızı anlatın.
 15. Kendinizi harika hissettiğiniz, başarılarınızla gurur duyduğunuz anıları anlatın.
 16. İşinizle ilgili detaylı yazılar yazın.
 17. Yaptığınız sporları ve gelişim süreçlerini anlatın.
 18. Diyet ve beslenme rutininizi anlatın.
 19. Aldığınız kıyafetleri ve neden aldığınızı anlatın. Kombin önerileri verin.
 20. En çok oynadığınız sokak oyunlarını anlatın.

Bu içerik fikirleri ve çok daha fazlası eminim ki zihninizin derinliklerinde bir yerlerde mevcut ama siz biraz miskin olabilir misiniz? Köşe koltuğunuzda uzanıp Netflix’teki vasat filmlere göz atmak ya da Instagram’ın derin kuyusu olan “Keşfet” sekmesinde gezinmek hepimize daha çekici geliyor olabilir; kabul. Hatta belki de Youtube’da o kadar vakit geçiriyorsunuz ki “Renkler bir günümü yönetti” başlıklı videoları bile izliyorsunuz. Tamam, bu sırrınızı kimseye açmayacağım ama bu ataletten kurtulmak için kendinize bir söz verin. Kabuğunuzu kırmak ve harekete geçmek için doğru zaman ne zaman biliyor musunuz?

TAM OLARAK ŞİMDİ! 

Yazacak Konu Bulamayanlara İçerik Önerileri

Yazacak Konu Bulamayanlara İçerik Önerileri

Kendinize bir iyilik yapın ve yukarıdaki konulardan birini ya da kendi belirlediğiniz eşsiz konuyu seçerek yazmaya başlayın. Eminim “Yayınla” tuşuna basmak size çok iyi gelecek ve motivasyonunuzu yükseltecek.  Ayrıca aşağıdaki yazılar da yazma sürecinde size ilham verebilir.

Bu yazıyı da sevebilirsin: Full Stack Content Creator Kimdir?
Bu yazıyı da sevebilirsin: Türkiye’nin En İyi Blog Siteleri
Bu yazıyı da sevebilirsin: Kişisel Blog Nasıl Açılır?
Bu yazıyı da sevebilirsin: Tasarımı En Güzel 10 Blog

En başından başlamak istiyorsanız blog kavramını ve diğer detayları şuradan öğrenmenizi tavsiye ederim: https://tr.wikipedia.org/wiki/Blog