Blog yazmak hususunda neredeyse 1,5 yıl emek vermiş biri olarak yeni arkadaşlara bir kaç küçük tavsiyede bulunayım dedim. Bundan sonra aklıma geldikçe bu yazıya eklemeler yapacağım başka yazılarla. Öncelikle blog yazarı olarak kendinizi hangi kategoriye koyduğunuz önemli. Eğer kişisel yazılarınızdan oluşan bir blogunuz varsa zaten kendinize özgü bir tarzınız vardır ve bu tarz oturmuştur. Benim öneride bulunacaklarım genel kapsamda kişisel blog olsa da bir çok konuya yer verenler olacak. Eğer siz de hem kişisel hem genel sayılabilecek bir bloga sahipseniz yazının devamını okumaya devam etmelisiniz. Bu yazıda, yazacak konu bulamayanlara tavsiyeleri ele alacağım.

ayakkabı saksı

ayakkabı saksı

Blog yazarına tavsiyeler 

  • Yazacak konu bulamayan arkadaşlarımız bir hayli fazla. Şöyle düşünelim; Mutlaka ilgi duyduğunuz ya da hakkında fazla bilgiye sahip olduğunuz alanlar vardır. Bunlarla ilgili arada bir yazabilirsiniz. Mesela ben sanat ile ilgili bir şeyler karalıyorum zaman zaman ve müzikal paylaşımlar yapıyorum.
  • Haberleri mutlaka takip edin, özellikle haber sitelerinde blogunuza gireceğiniz bir çok ilginç içerik çıkıyor. Bunu değerlendirmemek altın yumurtlayan tavuğu kesmek olur. Ben Milliyet’i takip ediyorum.
  • Bol bol okumaya çalışın ve okuduklarınızı kendinize göre yorumlayıp yazın. Bu ilgi çekecektir. Ayrıca okuduğunuz kitapları, kitap bittikten sonra değil okuma aşamasında parça parça değerlendirirseniz blogunuzda bu sürekliliği sağlayacak ve okuyucular yarın ne yazacağınızı merak edeceklerdir.
  • Bol bol da film izleyin ve film hakkında kişisel izlenimlerinizi aktarın, sakın filmin konusunu kopyalayıp yapıştırıp yeni bir şey üretmiş gibi bir psikolojiye bürünmeyin; Zira o filmin konusu neredeyse bütün film sitelerinde var. Farklı olmaya çalışın.
  • 2-3 günde bir hayatınızdaki üzücü, sevindirici, kızdırıcı olayları çok fazla ayrıntıya girmeden yazın. İnsanlar benim hayatımı neden merak etsin ki demeyin, merak unsuru bu kadar yüksek olmasaydı hiç bir kişisel blog barınamazdı.
  • Maddi durumunuz müsaade ettiğinde arada bir çekiliş yapmak ve takipçilerinize hediyeler dağıtmak sitenizi çekiliş süresi boyunca canlı tutacaktır.
  • Sitenizi misafir yazarlara da açın, benim blogumda benden ayrı iki yazar daha var. Çok zorlandığım zamanlarda onlar da döktürüyor 🙂

Evet arkadaşlar şimdilik anlatacaklarım bu kadar. İlerleyen zamanlarda bu yazıya eklemeler yapabileceğim gibi yeni bir yazıda da ele alabilirim. Bu önerilere ekleyecek bir önerisi olan ya da bir yerini beğenmeyenler konu altından yorum yaparsa sevinirim 🙂