İnternet - Teknoloji

Yazacak konu bulamayanlara tavsiyeler!

ayakkabı saksı
Yazar: Çağrı

Blog yazmak hususunda neredeyse 1,5 yıl emek vermiş biri olarak yeni arkadaşlara bir kaç küçük tavsiyede bulunayım dedim. Bundan sonra aklıma geldikçe bu yazıya eklemeler yapacağım başka yazılarla. Öncelikle blog yazarı olarak kendinizi hangi kategoriye koyduğunuz önemli. Eğer kişisel yazılarınızdan oluşan bir blogunuz varsa zaten kendinize özgü bir tarzınız vardır ve bu tarz oturmuştur. Benim öneride bulunacaklarım genel kapsamda kişisel blog olsa da bir çok konuya yer verenler olacak. Eğer siz de hem kişisel hem genel sayılabilecek bir bloga sahipseniz yazının devamını okumaya devam etmelisiniz. Bu yazıda, yazacak konu bulamayanlara tavsiyeleri ele alacağım.

ayakkabı saksı

ayakkabı saksı

Blog yazarına tavsiyeler 

 • Yazacak konu bulamayan arkadaşlarımız bir hayli fazla. Şöyle düşünelim; Mutlaka ilgi duyduğunuz ya da hakkında fazla bilgiye sahip olduğunuz alanlar vardır. Bunlarla ilgili arada bir yazabilirsiniz. Mesela ben sanat ile ilgili bir şeyler karalıyorum zaman zaman ve müzikal paylaşımlar yapıyorum.
 • Haberleri mutlaka takip edin, özellikle haber sitelerinde blogunuza gireceğiniz bir çok ilginç içerik çıkıyor. Bunu değerlendirmemek altın yumurtlayan tavuğu kesmek olur. Ben Milliyet’i takip ediyorum.
 • Bol bol okumaya çalışın ve okuduklarınızı kendinize göre yorumlayıp yazın. Bu ilgi çekecektir. Ayrıca okuduğunuz kitapları, kitap bittikten sonra değil okuma aşamasında parça parça değerlendirirseniz blogunuzda bu sürekliliği sağlayacak ve okuyucular yarın ne yazacağınızı merak edeceklerdir.
 • Bol bol da film izleyin ve film hakkında kişisel izlenimlerinizi aktarın, sakın filmin konusunu kopyalayıp yapıştırıp yeni bir şey üretmiş gibi bir psikolojiye bürünmeyin; Zira o filmin konusu neredeyse bütün film sitelerinde var. Farklı olmaya çalışın.
 • 2-3 günde bir hayatınızdaki üzücü, sevindirici, kızdırıcı olayları çok fazla ayrıntıya girmeden yazın. İnsanlar benim hayatımı neden merak etsin ki demeyin, merak unsuru bu kadar yüksek olmasaydı hiç bir kişisel blog barınamazdı.
 • Maddi durumunuz müsaade ettiğinde arada bir çekiliş yapmak ve takipçilerinize hediyeler dağıtmak sitenizi çekiliş süresi boyunca canlı tutacaktır.
 • Sitenizi misafir yazarlara da açın, benim blogumda benden ayrı iki yazar daha var. Çok zorlandığım zamanlarda onlar da döktürüyor 🙂

Evet arkadaşlar şimdilik anlatacaklarım bu kadar. İlerleyen zamanlarda bu yazıya eklemeler yapabileceğim gibi yeni bir yazıda da ele alabilirim. Bu önerilere ekleyecek bir önerisi olan ya da bir yerini beğenmeyenler konu altından yorum yaparsa sevinirim 🙂

Yazar hakkında

Çağrı

Ekim 87'den bu yana nefes alıp veren bir beşer. Çokça şaşar.

Yorum bırak

23 yorum

 • kişisel Blog için konu bulamamk gibi bşye bence Çok Zor günlük hayatta insan her an garip birşeylerle karşılaşıyo sadece bu konular hakkında yazı yazssalar düşünemeiyorum sonuç ne olur.

  Asıl Belirli bir amaca hizmet eden site ve bloglarda yazı yazmak için konu bulmak zordur diye düşünüyorum.

 • Bence en önemlisi “allam bugün 5 tane yazı yazmalıyım, yazmak zorundayım” diyerek kendi kendine blog yazmaktan soğutmamak.. Yani rahat olup, istediğin gibi saçmalamak en iyisi 🙂

 • Hocam anladığım kadarıyla sende yazacak konu bulamıyorsun. Çünkü anasayfadaki yazıların yarıdan fazlası tanıtım yazısı 🙂

 • akakkabılardan bahsetmiştik,nereden nasıl buldun,çok şaşırdım ve sevindim.çok güzeller 🙂 yorum yaparken kod girme olayı da yeni çıktı sanırım,bahsetmemiştin.

  yazmaya zaman bulursam tavsiyelerine ben de kulak vereceğim.

  ” tişikkürler süpermen ” 🙂

  (böyle mi yazılıydı karikatürde bilmiyorum )

  • Zaten arşivime eklemiştim sevgilim. Evet sık sık spam (reklam içerikli) yorumlar gelince ben de çareyi bu yöntemde buldum. Yazmaya zamanın olur umarım sevgilim, yarısından çoğu doğru sayılır 🙂

 • Hocam gayet makul ve güzel tavsiyeler vermişsiniz. Ben de bunların birçoğunu uyguluyorum. Ayrıca genel kategorili bir blog oluşturmaya çalıştığım için ara sıra bol miktarda yazı depoluyorum ki yazamadığım günler yayınlayabileyim.

  Ancak blog sahibi birçok kişi maalesef hala kopyala yapıştır ile geçiniyor. Bu kesimin tek amacı da 2-3 reklam alıp, üç kuruş harçlık çıkarmak ki bunun için de gerek haber sitelerinden gerekse de bizim ürettiğimiz özgün içeriklerden alıyorlar.

  • Ben de aynı şekilde yazı depolamaya çalışıyorum ama zaman zaman başaramıyorum bunu. O kişiler için ben bir şey diyemiyorum, yani dilimde o kadar ağır ifadeler yok ne yazık ki 🙂

 • Tavsiyelerin için sağolasın abi.. çekiliş olayı aklıma yatıyor aslında ama amacım bir kişiye daha mustafa kutlu kitabı hediye edebilmek olacak 🙂 evet, evet yapmalıyım bu çekilişi 🙂

  • Ne demek Ubeyd, Bir kitabı da bende var Mustafa Kutlu’nun ve bu gayet güzel bir hediye seçimi olacaktır. Ben de düşünüyorum çekiliş ama ne hediye versem diye de düşünüyorum. Bir sürü kitabım var, onlardan bir kaçını hediye etsem mi acaba?

 • Hocam bende şu anda ne yazsam diye düşünüyordum. Şöyle bir listemdeki blogları gezeyim belki bir fikir edinirim dedim. İlk senin sitene girdim tesadüfe bak ki sen konu bulamayanlara tavsiyeler demişsin 🙂 Son madde ile ilgili bir sorum olacak. Benim blogum bildiğin gibi direk isimimle yayın yapıyor buraya konuk yazar almak mantıklımı acaba?

  • 🙂 Ne güzel bir tesadüf bu. Aslında buna senin karar vermen daha mantıklı olur Kerim. Benim şahsi fikrime göre mantık açısından bir problem yok. Misafir yazarlar diye bir kategori açarsın ve o kategoride yayınlanır misafirlerin yazıları. Çok da mantıklı olur zannımca.