Facebook son yaptığı etkinlikle beraber çatı şirketinin ismini META olarak değiştirdiğin duyurdu. Bununla birlikte Metaverse evrenine de 10 milyar dolar yatırım yaptığını ve her yıl 5’er milyar dolar yatıracağını da söyledi. Bu durumda diyebiliriz ki internet bitiyor, Metaverse geliyor.

İnternetten sonraki en büyük buluş olarak adlandırılan Metaverse; META ve UNIVERSE kelimelerinin birleşmiş halidir. Bununla birlikte bu kelimenin Türkçe karşılığı da “ÖTEKİEVREN” anlamına gelmektedir. Metaverse kavramı o kadar geniş bir alana sahip ki aklınıza gelebilecek her şey Metaverse içerisinde yapılabiliyor olacak. Arkadaşlarınızla gezebilecek, yemek yiyebilecek, işe gidebilecek ve daha birçok fiziksel aktiviteyi bu sanal dünyada yapabileceksiniz.

Dünya çapındaki dev şirketler bu kavramların içerisinde yer alabilmek için adeta birbirleriyle yarış haline girmiş durumdalar. Metaverse ile en çok ilgilenen şirket Facebook oldu. Facebook bu alana oldukça fazla yatırım yapıyor. Kısa zaman önce Oculus adındaki sanal gerçeklik gözlükleri üreten bir firmayı satın aldı.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg yapmış olduğu etkinlikte bazı açıklamalarda bulundu. Metaverse evreni için yüklü bir bütçe ayırdıklarını ve her yıl da bu alana 5-10 milyar dolar civarında para yatıracaklarını söyledi.

 • Oyunlarda sıklıkla adından söz ettiren EPIC GAMES firması Mataverse evrenine epey yüklü bütçe ayırdığını açıkladı.

Bununla beraber adından sıkça söz ettiren NFT teknolojisi de Metaverse’ün içinde yer alacak.

NFT ve Metaverse

NFT ve Metaverse gelecekte birbirinden ayrılmayan iki kavram olarak karşımıza çıkacaklar. Bu iki teknoloji ile Metaverse evreni içerisinde yapılan alışverişler ve bize ait olan ürünlerin çalınması ve kaybolması önlenmiş olacak. Ayrıca bunlarla beraber kripto paralar da bu evren içerisinde alışveriş yapmamıza yarayacaklar.

Gelecekte salgın hastalıkların daha da artmasıyla ve küresel ısınmanın etkilerinin yükselmesiyle beraber insanlık büyük felaketlere daha fazla maruz kalacak. Bu sebepten ötürü de insanların evrenlerinden çıkması oldukça zor olacak.

NFT Nedir?

NFT; Non-Fungible Token olarak tanımlanır. Türkçeye çevirdiğimizde ise “Değiştirilemez token” ya da bir başka ifadeyle “Değiştirilemez jeton” olarak tanımlanabilir. Ethereum (ETH) blok zincirindeki bir parça olarak kabul görür ve dijital alandaki bir sanat eserinin sahibi olduğunuzu ispatlamak için bir sertifika görevindedir.

Metaverse Nedir?

Metaverse kavramını iyice anlamak adına kelimeyi bölerek incelemek gerekir. Meta: Yunancada öte ya da öteki, sonra anlamlarına gelir. Verse ise İngilizcedeki Universe yani evren kelimesinin bir parçasıdır. Buradan hareketle söyleyebiliriz ki Metaverse Sonraki Evren ya da Öte Evren anlamlarına gelir. Bir başka deyişle Evren Ötesi olarak da kabul edilebilir.

Gelecekte bu teknolojilerle beraber insanların evlerinden dışarı çıkmadan işlerine gidebileceği, arkadaşlarıyla vakit geçirebileceği ve daha birçok aktiviteyi yapabileceği bir evren tasarlanma aşamasında.

Metaverse internetin yerini alacaktır hiç şüphesiz. İnternetin ortaya çıktığı ilk yıllarda insanların büyük ilgi göstermesi ve ardından sosyal medyanın çıkmasıyla beraber insanların bu sanal dünyalarda sıklıkla vakit geçirmesiyle farklı ekosistemler ortaya çıktı.

Metaverse ile gelecekte bu ekosistem farklı bir boyut kazanacak ve insanlar, hayatlarını bu ekosistemlerin içerisinde sürecekler.

Metaverse Çağı

Metaverse çağının gelmesiyle beraber dünya farklı bir yer olacaktır hiç şüphesiz. Günümüzde fiziksel olarak yapılan ve satılan maddeler şekil değiştirerek sanal bir dünya içerisinde yer alacaklar.

Geçtiğimiz aylarda TİKTOK, Metaverse evrenine yüksek miktarlarda yatırım yapacağını duyurdu. Bu sebepten ötürü bu alana yatırım yapan herkes kazanacak gibi görünüyor. Farklı teknolojilerin yavaş yavaş çıkmasıyla birlikte nasıl ilerleyen zamanlarda atak yaptılarsa günümüzde de Metaverse için aynısını söylemek mümkün görünüyor.

Geçmişte Bitcoin (BTC) ilk çıktığında kimse bu alanla ilgilenmezken bir anda yükselişe geçti ve insanlar bu alana yönelmek zorunda kaldılar. Metaverse de böyle bir atılım yaparak yükselişe geçecektir.

Bu sektöre ilk etapta girenler çok ciddi kazanımlar elde edecekler. Bu alan içerisindeki Influencerlar, yazılımcılar, grafikerler ve benzer iş kollarındakiler; farklı dallarda bu alan içerisinde kendilerine istihdam sahası bulabilecekler.

Artık gelecekte ülkeler kendilerini kapatamayacaklar ve liderler bu ülkelere eskisi kadar kolay müdahale edemeyecekler. İnsanları global bir networkun içerisinde olmaktan alıkoymak çok zor olacak.

Ekonomi, iletişim, insanlar arasında diyaloglar bile Metaverse evreni içerisinde yapılabilecek. Bununla beraberde dünya farklı bir çağa adım atmış olacak. Artık fiziksel olarak varlığını devam ettiren sınırlar sanal olarak kaldırılmış olacaklar.

Metaverse’ün Önemi

Metaverse adıyla yeni oluşacak olan bu alana girmek çok önemli. Gelecekte tamamen insanların hayatlarını saracak olan bu ağ internetin yerini tamamen almış olacak. Bu ağ içerisinde güvenlik sağlamak, gıda sağlamak, ulaşım sağlamak, para sağlamak ve daha birçok açık alan olacak. Kısacası insanların ihtiyaç duydukları birçok alan bu sanal evrenin içerisinde yer alacak.

Geçmişte internet, sosyal medya ve benzer teknolojiler ortaya çıktıkları süreçlerde insanlar genellikle bu alanların bir gün tükeneceğini ve balon olduklarını söylüyorlardı. Lakin Metaverse alanına yapılan yatırımlar oldukça büyük ve ciddi yatırımlar.

Oyun şirketlerinden tutun da film yapım şirketlerine kadar birçok farklı dünya devi, bu alana ciddi yatırımlar yapmış durumdalar. Bu sebeplerden ötürü bu sanal dünyaya erken girmek her zaman avantaj sağlayacaktır.

En Değerli Metaverse Coinleri/Tokenları (20 Coin/Token)

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ün yakın zamanda Facebook isminin Meta olarak değiştirildiğini duyurduğundan beri, metaverse kavramı en yoğun ilgisini yaşadı. Aslında yıllardır hayatımızda olan bu kavram, “ilerisi için belki” seviyesinde bir teknoloji olarak görülüyordu. Ancak Facebook bu konudaki en büyük somut adımı atarak Meta ismini duyurdu ve yatırımlarının artık metaverse üzerine yoğunlaşacağını kamuoyu ile paylaştı.

Bu olaydan hemen sonra da zaten hali hazırda bulunan birçok metaverse proje içeren kripto para, çok hızlı bir şekilde yükselişe geçti.

O halde gelin, metaverse projesi olan kripto paralara hep beraber bir bakalım.

Buradaki hiçbir coin ve token yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen araştırmalarım sonucunda şahsi olarak değerli bulduklarımdan oluşturduğum bir listedir.

1-MANA / DECENTRALAND

MANA (Decentraland)

MANA

Ethereum blok zinciri üzerine kurulmuş bir sanal gerçeklik platformu olan Decentraland, dünya üzerinde yapılan ilk merkeziyetsiz metaverse. İnsanlar Mana adı verilen token ile bu evrende arsa alabilecek ve alışveriş yapabilecekler. Geleceği çok parlak görünen Mana Token için tahminler oldukça olumlu yönde.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Binance, Coinbase, Huobi, Bithumb, KuCoin, Gate, Kraken, FTX, Gemini, Bybit, Uniswap, Bitfinex, Bittrex, Poloinex, OKEx, Sushiswap, MEXC, BTC Türk, Paribu, Bitexen
 • Değer (15 Kasım 2021): 3.19 $

2-SAND / THE SANDBOX

SAND (The Sandbox)

SAND

Yatırımcılarına oyun oynayarak token kazanma imkânı tanıyan SAND, aynı zamanda oyuncuların oyun içi tecrübelerini paraya dönüştürebildikleri bir sanal dünya sunuyor. Ethereum ağını kullanan token kısa sürede çok büyük popülerlik elde etti. Yine geleceği çok parlak projeler arasında yer alıyor.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Binance, Huobi, Bithumb, KuCoin, FTX, Uniswap, Gate, Gemini, Kraken, Bybit, Bittrex, Poloinex, OKEx, MEXC
 • Değer (15 Kasım 2021): 2.75 $

3-ENJ / ENJİN

ENJ (Enjin)

ENJ

ENJ online oyunlarda kullanılan bir kripto para birimidir. Yatırımcılar, ENJ ile oyunlarda; silah, kostüm, zırh, kozmetik gibi ürünleri satın alabilir ve bunların oyuncular arasında alışverişini yapabilirler. Ayrıca oyuncular online oyunlarda ENJ ile ödüllendirilir ve bunları farklı oyunlara aktarabilir.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Binance, KuCoin, Huobi, Coinbase, FTX, Bithumb, Kraken, Gate, Gemini, Bittrex, Uniswap, Bybit, Bitfinex, OKEx, BTC Türk, Paribu
 • Değer (15 Kasım 2021): 3.06$

4-STARL / STARLİNK

STARL (Starlink)

STARL

STARL Token, Starlink adlı sanal evren üzerinde yatırım yapmaya, arsa almaya yarayan bir tokendir. Elon Musk’ın Starlink projesi ile isim benzerliği olması sebebiyle kısa sürede çok ilgi gördü. Gelecekte de epey ilgi göreceğe benziyor.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Uniswap, Gate, OKEx, Hotbit, Bitrue, AOFEX, MEXC
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.00006675 $

5-ATLAS- POLIS (STAR ATLAS)

ATLAS (Star Atlas)

ATLAS

POLIS (Star Atlas DAO)

POLIS

Star Atlas, Solana blockchaini üzerinde üretilmiş ilk metaverse projesidir.Ayrıca proje, blockchain ortamındaki ilk AAA oyun deneyimini sunabilmeyi hedefliyor. Kurulacak olan Star Atlas isimli ekosistemde oyuncular, Atlas ve Polis adı verilen iki farklı token’i kullanabilecekler. Atlas, oyunculara sanal ortamda gerçekçi bir deneyim sunmayı hedefliyor. Diğer coin olan POLIS ise, Star Atlas dijital evreninde yönetimsel ve siyasal alanda etkili olacak.

 • Bulundukları Bazı Borsalar: FTX, Gate, Raydium, Serum, MEXC, Hotbit
 • ATLAS Değer (15 Kasım 2021): 0.1599 $
 • POLIS (STAR ATLAS) Değer (15 Kasım 2021): 7.94 $

6-UFO / UFO Gaming

UFO (UFO Gaming)

UFO

UFO Gaming, Ethereum blockchaini üzerine kurulmuş, birçok oyuncuyu aynı anda ağa bağlayan, RPG temalı bir metaverse oyundur. Oyun içinde kazanılan UFO Tokenler, dijital dünya içerisinde arazi almak, karakter güçlendirmek gibi işlevler için kullanılabilir. Ayrıca UFO Token sahibi oyuncular, tokenlerini NFT pazarları aracılığı ile başka oyuncular ile takas edebilirler.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Uniswap, MEXC, Gate
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.00002546 $

7-RFOX / RED FOX LABS

RFOX (Red Fox Labs)

RFOX

Red Fox Labs Projesi, Asya’nın Güneydoğusunda bulunan gelişmemiş veya gelişmekte olan iş modelleri ve pazarlar için çözümler üreten bir blok zinciri tabanlı teknoloji şirketidir. Medya, seyahat, ticaret ve başka birçok alanda, sistemi tamamen elektronik ortama taşıyarak pazar lideri şirketler yaratmayı amaçlar. RFOX Tokeni ise RED FOX LABS kurumsal dijital dünyasında küresel para birimi olarak işlev görür.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Gate, Uniswap, PancakeSwap, Sushiwap, Bittrex, Hotbit, KuCoin
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.1468 $

8-ARCONA / ARCONA

ARCONA

ARCONA

Arcona dijital evreni, dünyanın gerçek bölgelerini sanal ortama taşıyarak bu bölgeler üzerinde değişiklik yapma olanağı sağlar. Bu arttırılmış gerçeklik ekosisteminde kullanıcılar yaratıcılıklarını dünya ile paylaşabilecekler. Arcona Tokenlerini de bu arazileri satın almakta ve arazi üzerindeki belli işlevler için hak kazanmakta kullanabilecekler.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: PancakeSwap, Bancor Network, Uniswap, 1inch
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.9641 $

9-BOA / BOSAGORA

BOA (Bosagora)

BOA

Bosagora, kongre ağı ve güven sözleşmelerinde şeffaflığı ve demokratik karar verme sürecini uygulayan, merkeziyetsiz bir finans dijital evrenidir.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: KuCoin, Gate, Bithumb, Bittrex, ZT
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.2584 $

10-COCOS / Cocos BCX

COCOS - BCX

COCOS – BCX

Cocos BCX (COCOS BLOCKCHAIN EXPEDITION) oyun geliştirmek isteyenlere, blok zinciri üzerinde çalışma platformu oluşturmayı amaçlayan bir metaverse projedir. Ayrıca proje, oyunlarda elde edilmiş eşyaların gerçek hayatta da sahip olunabilmesini ve ticaretinin yapılabilmesini planlıyor.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Binance, Gate, MEXC
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.7844 $

11-RACA / Radio Caca

RACA (Radio Caca)

RACA

USM (Universal Metaverse) adı verilen bir dijital evren projesidir. Bu meta evren içerisinde oyuncular gerçek hayatta olduğu gibi arkadaşları ile buluşabilecek, arazi, ev, eşya satın alabilecek ve iş toplantılarını yapabilecekler. Tabi bunları yaparken ihtiyaç duyulacak para birimi olarak da RACA Token üretilmiş. RACA Token ile bu metaversede yapabileceklerinizin sınırı yok. Ayrıca Elon Musk’ın annesi Maye Musk da Radio Caca projesini oldukça destekliyor.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Gate, Uniswap, PancakeSwap, MEXC, CoinEx, Hotbit, Hoo, BigONE, LBank
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.01027 $

12-GAME / GameCredits

GAME (Game Credits)

GAME

GameCredits, dünya üzerinde bulunan tüm oyunları ve oyuncuları ortak para bir para biriminde birleştirmeyi amaçlıyor. Her oyun için ayrı ayrı yatırımlar yapmak yerine, Game adı verilen token ile tüm işleri tek bir para birimi üzerinden, pratik bir şekilde halletmeyi planlıyor.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Bittrex, Uniswap, QuickSwap, Dove Wallet, Hotbit
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.2349 $

13-DG / DECENTRAL GAMES

DG (Decentral Games)

DG

İnsanların blackjack, rulet, jeton, slot, poker gibi oyunlar oynayarak token kazanmasını ve bunları yine aynı dijital evren içerisinde harcayabilmesini sağlayan bir metaverse projesidir.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Gate, PancakeSwap, LBank, Sushiswap, Uniswap, Balancer, Hotbit, Hoo, QuickSwap
 • Değer (15 Kasım 2021): 454.65 $

14-GHST / AAVEGOTCHI

GHST (Aavegotchi)

GHST

GHST Token, Aavegotchi adlı oyunun ödeme aracı olarak oluşturulmuştur. Pixelcraft isimli bir Singapur markasının geliştirdiği proje, oyun içinde edinilen avatar, eşya ve benzeri ürünlerin nft olarak satılabilmesine olanak tanıyor.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Binance, KuCoin, Kraken, Gate, Poloniex, OKEx, MEXC, Uniswap, Sushiswap, Bitvavo, QuickSwap, Pionex, Hotbit, Hoo, CoinEx, CoinBene
 • Değer (15 Kasım 2021): 2.16 $

15-TLM / ALIEN WORLDS

TLM (Alien Worlds)

TLM

Alien Worlds, kendi evreninde madencilik yapıp, NFT oyun kartları kazanabileceğiniz bir sistem oluşturuyor. Tamamen merkeziyetsiz bir metaverse projesi olan Alien Worlds herkes tarafından internet sitesi üzerinden oynanabilir.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Binance, KuCoin, Gate, FTX, Poloniex, Binance TR, PancakeSwap, LBank, MEXC, WazirX, CoinEx, BitWell, Pionex, Bitlo, Hoo, Hotbit, AEX
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.2529 $

16-AXS / AXIE INFINITY

AXS (Axie Infinity)

AXS

Pokemon’dan ilham alınarak üretilen bir blockchain tabanlı oyundur. Oyuncular Axie adı verilen evcil hayvanları yakalayabilir, onları satabilir, savaştırabilir ve yeni eşyalar ile donatabilirler. Axie Infinity en basit haliyle, blok zinciri tabanlı bir savaş, ticaret oyunudur.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Binance, Huobi, Coinbase, FTX, Kucoin, Gate, ByBit, Bitfinex, Gemini, Kraken, Coinone, Bitstamp, Poloinex, OKEx, Uniswap, MEXC, Probit, BTC Türk, Coinex, Hotbit
 • Değer (15 Kasım 2021): 141. 95 $

17-NTVRK / NETVRK

NTVRK (NETVRK)

NTVRK

Kullanıcılara 3 boyutlu bir sanal evren üzerinde kendi tasarımlarını, içeriklerini paylaşma ve bunları NFT olarak satabilme imkânı sunan bir platform ve projedir. Unreal engine motoru temel alınmaktadır.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: KuCoin, Uniswap, Hotbit, CoinBene
 • Değer (15 Kasım 2021): 5.43 $

18-SENSO 

SENSO

SENSO

Sanal gerçeklik ve yapay zeka bileşimine Metaverse çatısı altında farklı bir boyut getirmeyi hedefleyen projenin yatırımcıları arasında Jay-Z, Lil Wayne, Rihanna, Calvin Harris, David Guetta gibi ünlü isimler var.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: KuCoin, Poloinex, Bittrex, MEXC, Hotbit
 • Değer (15 Kasım 2021): 2.11 $

19-WAX / WAXP

WAX (WAXP)

WAX

Hem şirketler hem de son kullanıcılar nezdinde e-ticaret süreçlerini şimdikinden daha kolay, güvenli ve hızlı hale getirmeyi hedefleyen bu proje; NFT’ler, video oyunları ve koleksiyonlar için dünyanın en kanıtlanmış ve çevre dostu blok zinciri olma iddiasında.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Binance, Huboi, Kucoin, Gate, Bittrex, Bitfinex, Coinex
 • Değer (15 Kasım 2021): 0.7275 $

20-CHR / CHROMIA

CHR (Chromia)

CHR

Merkeziyetsiz uygulamalar Chromia, piyasadaki rakiplerinin yapamadığını yapmaya ve onların yerini almaya aday. Ayrıca yeni nesil dapp’lerin ölçeklendirilmesinde de epey rol alacağa benziyor.

 • Bulunduğu Bazı Borsalar: Binance, Huboi, Kucoin, Gate, FTX, Poloinex, Pancakeswap, Coinex, Hotbit
 • Değer (15 Kasım 2021): 1.18 $

Tüm bu coinlere CoinMarketCap üzerinden erişebilir ve bütün bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Belki, ilham veren davranışlar yazımı ya da kişisel blog nasıl açılır? yazımı okumak isteyebilirsin.