Günümüzde yoğunlukla gençler tarafından giyilen düşük bel pantolonların hikayesi ABD hapishanelerinde ortaya çıkmış.  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hapishanelerde zaman içerisinde intihar oranları hayli yüksek seviyelere ulaşmış. Bunu araştıran yetkililer, mahkumların intihar etmek için genelde pantolon kemerlerini kullandıklarını tespit etmiş. Bundan dolayı kemer kullanımı yasaklanmış. Bu yasaklamayla birlikte pantolon belleri de düşük olunca iç çamaşırı gözükmeye başlamış.

Bu durum, hiç beklenmedik bir sonucu doğurmuş: Cinsel istismar ve zorlamalar ortaya çıkmış.

Bir başka deyişle düşük bel pantolon giyenlerin homoseksüel ilişkilere sıcak baktığı inancı doğmuş. Yani pantolonun beli ne kadar düşükse o kadar istekli olarak adlandırılmış düşük bel pantolon giyenler. Bu aslında yanlış bir inanç olsa da böylece devam etmiş.

düşük bel pantolonların hikayesi

düşük bel pantolonların hikayesi

Bir başka söylenceye göre ise Amerika Birleşik Devletleri’nde zencilere karşı uygulanan baskıların ve ırkçılığın sonucunda ortaya çıkmıştır. Siyahi suçluların gözaltı ve sonrasındaki süreçte üzerlerinde bulunan metaller ve kemerlere el konulmaya başlanmış. Bu durum pantolonlarının düşmesiyle sonuçlanmış. Aslında bu durumun bir gözdağı verme, aşağılama olarak görülmesi, siyahi mahkumların utanç duyması istenmiş. Bir nevi psikolojik işkence yöntemi yani.Gözaltı ve sonrasında zencilere yapılan bu aşağılayıcı hareketlerin ardından, diğer zenci erkeklerin de destek olmak amacıyla ve özellikle protesto olarak bellerindeki kemerleri çıkarttıkları söyleniyor. Bu şekildeki protestoları ile durumu kamuoyuna duyurma görevini edinmişler de diyebiliriz. Ne kadar doğru, ne kadar yanlış; şimdilik bilemiyoruz ancak kabul edilen ve en belirgin hikaye bu şekilde.

Düşük bel pantolon sağlıklı mı?

Düşük bel pantolonların hikayesi öğrenildiğine göre bir de sağlık açısından ele alalım. Uzmanların görüşüne göre düşük bel pantolonlar sağlık açısından pek çok risk teşkil ediyor. Öte yandan pantolonun bel çevresinden en fazla 7 ile 8 cm dar olması gerekiyor. Düşük bel pantolon giyenlerin karşı karşıya kaldığı belirgin risklerden bir tanesi bel bölgesindeki aşırı yağlanmaya zemin hazırlıyor olması. Ayrıca yine düşük bel pantolonların sinir sıkışması olarak tabir edilen ve kasıkta uyuşma ile kendini gösteren bir rahatsızlığa da yol açtığı belirtiliyor.