Hepimizin başında benzer bir dert: Stres ve sıkışmışlık hissi…

Kabul etmek gerekiyor ki hayat yeterince yorucu ve insanoğlu bu yorucu tempoda rahat nefes almakta zorluk çekiyor. İş, çocukların sorunları, trafik, faturalar, ilişkiler derken problemler listesi uzayıp gidiyor. Bütün bir ömrü çok para kazanmak için tüketip, tam parayı yemeyi düşündüğünde bütün o paraları bozulan sağlığını geri kazanmak için harcamak ne kadar da acı bir durum. Her ay tatile çıkıp, stresten ve bu yoğun hayattan sıyrılmak da mümkün olmadığına göre ne yapacağız da rahatlayacağız? Böylesi yoğun bir hayatın ortasında rahatlamak mümkün mü?

Stresten Kurtulma Yolları

Aslında gün içinde yapılabilecek ufak tefek şeylerle insanın kendisine nefes alabileceği bir alan açması mümkün. Peki, neler yapabiliriz bunun için?

1-) Kapat

Evet, yanlış duymadınız kapatın. Telefonunuzu kapatın. Televizyonu, bilgisayarı, tableti; bütün elektronik cihazları kapatın. 5 dakikalığına boş verin işlerinizi. E-postalar beklesin. Arayanlar ulaşamasın. Dikkat dağıtıcı her şeyden uzaklaşın ve sessizliğin ıssız sularına salın kendinizi. Açın pencereyi, dışarıyı izleyin. Hiçbir şey düşünmeden, insanlara boş boş bakın. 5 dakika yetmezse, bir 5 dakika daha sessizliğin ıssız sularında kürek çekmeye devam edin. Göreceksiniz stres siz farkında olmadan azalacak.

2-) Nefes Alıp Ver

Hayat eşittir nefes. Peki siz en son ne zaman nefes almanın tadına vardınız? En son ne zaman fark ettiniz nefes alıp verdiğinizi sahi? Sandalyenizde veya koltuğunuzda arkanıza yaslanın ve sadece nefes alıp verin. 2-3 yaşlarına kadar sağlıklı bir şekilde nefes alıp verirken, sonra unuturuz doğru nefesi. Havayı en son ciğerlerinize kadar ne zaman çektiniz? Yoksa otomatiğe bağlayıp, nefesinizi göğsünüzden aşağıya hiç indirmediniz mi yakın bir zamanda? Nefes alıp-verin 5 dakika ve hiçbir şey düşünmeyin.

3-) Kendinle Konuş

İster içinizden, ister herkesin duyacağı şekilde konuşun kendinizle. Deli derler diye mi korkuyorsunuz? Aman be boş verin. Akıllı oldunuz da ne oldu bugüne kadar. İnsanlar bazen aldırılmayacak ve umursanmayacak canlılardır. Tıkayın kulaklarınızı başkalarına, kendinizle konuşun. Karşılıklı oturup dertleşmeyeli ne kadar oldu kendinizle? Göreceksiniz 5 dakikalık bir sohbet size de iyi gelecek.

Bu yazıyı da sevebilirsin: Kahkaha Çeşitleri

4-) Maestro Müzik Lütfen

Maestro, bugün benim için çalar mısın? Ne mi çalacaksın? Hafif bir şeyler olsun. Yok mu klasiklerden bir şey? Şöyle slow, bedenimi burada tutup, ruhumu en yakındaki dağın tepesinde gezdirecek bir şeyler. Beethoven, Çaykovski, Bach, Mozart, Vivaldi, Schubert’ten bir şeyler çal. Çok mu gerildiniz ve yorgun hissediyorsunuz? Kendinizi müziğin büyülü dünyasına salıverin gitsin. Sakin müziklerin stresi azaltmada etkili olduğunu artık biliyoruz.

5-) Su Kaynat

Su mu kaynattınız? Ayarınız mı bozuldu? O zaman siz de su kaynatın.  Atın içine bitki çayını, bir tarafta çay demlenirken, diğer yanda siz de ruhunuzu demlenmeye bırakın. Ihlamur, adaçayı, yeşil çay, kuşburnu. Damak tadınıza göre seçeceğiniz bir fincan çayın eşliğinde 5 dakika ara verin hayata.

6-) Merhaba Sevgili Kanepem

Şimdi ilk 5 maddeyi bir kanepenin üzerinde, bir battaniyenin altında toplamaya ne dersiniz? Sevgili kanepenizde, isterseniz sessizlik okyanusuna yelken açın, isterseniz nefes terapisine başlayın, isterseniz kendinizle uzun uzadıya bir sohbete başlayın, isterseniz Vivaldi’ye verin kulağınızı, isterseniz de bitki çayınızı yudumlamaya başlayın. Birkaçını bir arada yapmayı bile deneyebilirsiniz. Müzikle, bitki çayı daha iyi gidebilir. Bir kitap da fena olmaz hani çayın yanında. Bütün stresinizi ve gerginliğinizi çayın buharı ile uğurlayın. Kitap sayfalarına, müzik notalarına gömün onları.

Sizi hangisi daha mutlu edecekse onu yapın. Önemli olan sizsiniz. Önemli olan sizin mutluluğunuz. Siz iyiyseniz, sizi sevenler de iyi olacaktır. Siz kötüyseniz kimseye hiçbir faydanız olmaz, bunu aklınızın en yakın duvarına asın ve hep orada kalsın.