Hani halı sahada topa vurursun, daha havadayken gol olacağını hissedersin ya, bazı insanların verdiği ilham da hemen hemen aynı hesap. İlhamı aldığın anda gol olacağını hissedebiliyorsun.

Peki, sana bir soru: Herhangi biri sana; daha sağlıklı, mutlu veya hayat dolu hissetmen için ilham verdi mi?

Eğer böyle bir şeyi tecrübe ettiysen,  birilerinden ilham almanın, hayatında ne gibi büyük farklar yarattığının da farkındasın. İlham, çok güçlü bir harekete geçirici etken ama çoğu zaman bunu bulmak hiç de kolay olmuyor. Arkadaşlarının ve aile üyelerinin hayatlarında olumlu bir değişikliğe neden olmak gibi büyük bir iyilik yapmak ister miydin?

?Biliyor musun, insanlara ilham vermek ya da bir başka ifadeyle ilham veren davranışlar sergilemek aslında düşündüğümüzden çok daha kolay.

Eğer insanların hayatlarına sihirli bir değnekle dokunmak istersen, bu 20 davranışı bir hayat felsefesi haline getir. Hem sen hem de sevdiklerin için olağanüstü sonuçlar yaratabilir.

İlham Veren Davranışlar

Aslında her şeyden önce “ilham” kelimesinin tam olarak neyi ifade ettiğini TDK Sözlük’e sorduğumuzda şöyle diyor:

Etkilenme, çağrışım veya içe doğmayla akla gelen yaratıcı duygu, düşünce, esin.

İsterseniz siz de aklınıza takılan kelimeleri buradan sorabilirsiniz: TDK Sözlük

Şimdi insanlara ilham veren davranışlar arasından derlediğim 20 basit davranışı kısa kısa inceleme zamanı geldi.

1. İnsanları Önemse

Eğer bir insana gerçekten değer verdiğini gösteremezsen, ona ilham verebileceğini düşünür müsün? Elbette bu asla mümkün olmayacak. İnsanları önemsediğini, yaptıkların, söylediklerin ve sorularınla göster.

Mesela, “Bugün nasılsın?” diye sorabilir ya da uzaktan bir gülümseme ile başlayabilirsin.

2. Neşeli Ol

Neşe, bulaşıcı bir duygu. Her gün iletişim kurduğun insanlara gülümsemenle, pozitif enerjinle ve onları önemseyerek neşe saç. Çok kısa süre içerisinde saçtığın neşenin sana katlanarak geri döndüğünü fark edeceksin.

3. İnsanların Güvenini Kazan

Eğer sana güvenen biri, sana bir sırrını anlatırsa; bu sır sadece sizin aranızda kalmalı. Güven, oluşması için çok emek ve zaman gerektiren ama aynı zamanda saniyeler içinde yerle bir edilebilen bir duygu. Bu yüzden iş yerindeki dedikodulardan ve sosyal ağlardaki gereksiz dramlardan uzak durmaya çalış. Bu sayede insanların akıllarında seninle konuşmak ya da sana güvenmek konusunda soru işareti olmayacak.

4. Eğer Söyleyeceklerin Olumlu Şeyler Değilse, Kendine Sakla

İnsanları eleştirmek kolay ama yapılması gereken en doğru şeyin bu olduğu söylenemez. Eğer biri zekanı küçümsese, giyiminle dalga geçse veya performansını eleştirse ne hissederdin? Bu eleştiri ister haklı ister haksız olsun, muhtemelen üzülürdün. Kimse eleştirilmekten hoşlanmaz. Bu yüzden çok yakın arkadaşların olmadığı sürece söyleyebileceğin olumlu bir şey yoksa, o konu hakkında bir şey söylememen daha isabetli olur.

5. İnsanlara Destek Ol

Günü ne kadar kötü geçerse geçsin küçük iltifatlar herkesin gününü güzelleştirebilecek şeyler. Bana inanmıyor musun? İş yerinde kaşları çatık birini bul ve ona bugün ne kadar güzel ya da yakışıklı göründüğünü söyle ve ardından gülümseyip gülümsemeyeceğine bak.

6. Başını Her Zaman Dik Tut

Yaşadığımız stresin bazen devam etme gücümüzü etkilemesi çok normal ama eğer etrafındaki insanlara ilham vermek istiyorsan her zaman güçlü kalmayı ve asla pes etmemeyi öğrenmen gerekiyor. Eğer insanlara şartlar ne olursa olsun olumlu düşünerek, sürekli olarak kendini geliştirerek ve asla pes etmeyerek her şeyin üstesinden gelebileceklerini göstermek istiyorsan, bunu önce senin başarman gerekiyor.

7. Kusurlarını Kabul Et

Her ne kadar hayatın karşımıza çıkardığı zorluklar karşısında pes etmememiz gerekse de herkesin bir insan olduğu ve doğası gereği hepimizin bazı kusurları olduğunu bilmek çok önemli. Herkesin bir ya da birkaç zayıf noktası var. Senin de var, değil mi? Bu yüzden eksik yönlerini kabul etmek insanların seninle daha kolay ve güçlü bağlar kurmasını sağlar.

“Bana, kusursuz olduğunu iddia eden bir insan göster ve ben de sana kötü bir yalancı göstereyim.”

8. Aktif Bir Dinleyici Ol

Herkes insanların dediği şeyleri duyar ama çok az insan bu şeyleri aktif olarak dinleyerek, o kelimelerin arkasında yatan gerçek anlamları görebilir. Eğer biri seninle sorunları hakkında konuşuyorsa onunla göz teması kur ve onu önemsediğini göstermek için konu hakkında ona sorular sor. Bu sayede ne yaşadığını anladığını ve ona değer verdiğini göstereceksin.

9. Gerçekçi ve Azimli Ol

Kimse gerçeklikten kopmuş ve kendi hayal dünyasında yaşayan birinden ilham almak istemez. Eğer insanlara, akıllarına koydukları her şeyi başarabilecekleri konusunda ilham vermek istiyorsan hırslı ol, yüksekleri hedefle ve asla pes etme.

Bu yazıyı da sevebilirsin: Hayal Kurmanın Faydaları

10. Yapıcı Eleştiriler Yap

Unutma ki, karşı taraf senden istemediği sürece eleştiri yapmamalısın. 4. maddeyi hatırla, eğer söyleyeceklerin olumlu bir şey değilse o zaman söyleme. Eğer biri sana fikrini sormadan birini hataları veya kusurları için eleştirirsen, onları üzersin. Ama eğer fikrin sorulursa o zaman bunu olumlu bir tutumla söyle. Örneğin, bir arkadaşının yazdığı bir yazı, blog veya makale konusunda fikirlerini sorduğunu varsayalım. Ona şöyle bir şey söyleyebilirsin:

“Yazıyı şimdi okudum ve metindeki şu kısımları (olumlu geri bildirim) çok beğendim. Bir de bunun yerine (yapıcı eleştiri veya geri bildirim) yaparsan belki yazın şu an olduğundan bir tık daha geniş kitleye hitap edebilir.”

11. Herkese Eşit Davran

Cinsiyet, siyasi görüş, ırk, din ve dil gibi bazı farklılıklarımız olsa bile hepimiz birer insanız. İnsanların niceliğini belirlemede önemsiz olan bu etkenleri önemsemeden her insanı sev ve her insana değer ver. İnsanlara güven vermek ve öz güvenlerini arttırmak için geçmişlerine takılmadan, nasıl davranılmak istiyorlarsa öyle davran.

12. Öz Güvenini Yansıt

Yanından geçen herkesi kolayca fark etmek ve “Merhaba” veya “Nasılsın?” demek için başın dik ve gözlerin önünde yürü. Her zaman kendine duyduğun güveni yansıtan dostane bir beden diliyle; dik bir biçimde yürü.

13. Sakin Kal

İnsanların hakaret ve eleştiri karşısında verdiği tepkiler, aynı zamanda diğer insanlara ilham verebilme kapasitelerinin de doğrudan bir göstergesi. Eğer nefret dolu bir şeye daha fazla nefret ile karşılık verirsen; bu seni, sorun yaratan kişiden daha iyi biri mi yoksa kötü biri mi yapar? Yapılan hakaret ne kadar yersiz veya sert olsa bile sakin kalmak her zaman en mantıklı davranış çünkü sinirlenmek, kendini daha iyi hissetmeni sağlamayacak ve kesinlikle etrafındaki insanlar için de güzel bir örnek olmayacaksın. Hakaretleri sanki hiç yapılmamış gibi görmezden gel ve etrafındaki insanlar da canlarını sıkacak gereksiz şeyleri senin yaptığın gibi görmezden gelmek için senden ilham alsın.

14. Kendi İlham Kaynaklarını Paylaş

Okuduğun hangi kitaplar senin üzerinde büyük bir etki yarattı? Hayatındaki en önemli kararları alırken sana ilham veren davranışlar nelerdi? Bugün olduğun mutlu, sağlıklı ve hayata pozitif bakan insana dönüşmek için hayatın boyunca neler yaptın? Seni bu güne kadar şekillendiren ilham kaynaklarını paylaş ki diğer insanlar da bunlardan faydalanabilsin.

Mesela ben Barış Özcan’ın videolarından fazlaca ilham alıyorum:

15. Seni Destekleyenleri Onurlandır

Ne kadar başarılı veya harika biri olursan ol eminim ki bunu başarmak için hayatının belirli dönemlerinde başkalarından destek görmüşsündür. Eğer bir yazarsan ve bir arkadaşından ilham alarak yazdığın bir şey için iltifat aldıysan şunun gibi bir şey söyleyebilirsin:

Çok teşekkür ederim ama ilginç olan ne biliyor musun? Bu benim fikrim değildi. Bu konuda çok yetenekli arkadaşım _____ beni destekledi.

Seni destekleyen insanları onurlandırmak ne kadar alçak gönüllü ve düşünceli biri olduğunun göstergesidir.

16. Verdiğin Sözleri Tut

Bir arkadaşına yardım etme veya onunla bir filme gitme sözü verdiysen, ne pahasına olursa olsun o sözü tutmak zorundasın. Daha eğlenceli başka bir fırsat ile karşılaştığımızda sorumluluklarımızı unutmak çok kolay ama tabi bu, kazanmak için çok uğraştığın güveni çok kolay bir şekilde kaybetmene neden olur. Bu yüzden ne pahasına olursa olsun verdiğin sözleri tutmak yapabileceğin en mantıklı şey.

17. Kim Olduğunu Kabullen

İş, ev ve sosyal çevre gibi farklı ortamlarda farklı davranmak gerekir. Ama her farklı ortam için özünü unutup, tamamen farklı biri olmaya çalışmak oldukça yorucu ve etrafındaki insanlara ilham verebilmek için kesinlikle doğru bir yöntem değil. Ortamdaki her kişiyle olan iletişiminde farklı davranmak zorunda hisseden birine güvenir miydin? Kimsenin ne düşüneceğini düşünmeden kendi benliğini olduğu gibi kabul etmelisin.

18. Farklı Düşünceleri ve Fikirleri Keşfet

Bir insanın her şeyi bilmesi mümkün değil ve bu çok doğal bir şey. İnandıklarından farklı şeylere inanan veya farklı ilgi alanlarına sahip insanlarla konuşmalar yaparak, onların bakış açılarını da anlamaya çalış. Örneğin orta düzeyde bir gelirin varsa, yüksek gelire sahip bir arkadaşınla farklı maddi konular hakkında fikir alışverişi yapabilirsin. Bu konuşmalar senin fikirlerini veya dünya görüşünü değiştirmeyecek ama algılarını açacak. Bu gibi konularda açık görüşlü olmak hiçbir düşünceye veya inanca körü körüne inanmayacağının da kanıtı. Bu sayede hem insanlar seni örnek alacak hem de senden farklı düşünen insanlar yanlış anlaşılmaktan korkmadan sana karşı güven hissedecek.

19. Haklı Olduğun Ortaya Çıktığında Övünme

Eğer bir tartışmada galip gelirsen bunda övünmeye değer hiçbir şey yok. “Sana demiştim” gibi cümleler sadece kibirli biri olarak algılanmana ve insanların seninle kendileri için önemli konuları konuşmaktan çekinmelerine neden olur.

20. İnsanları Özgür Bırak

İnsanlara tavsiye verirken her detay hakkında yorum yapma, bunun yerine bazı şeyleri kendilerinin keşfetmesini sağlayacak kadar onları özgür bırak. Kimse hayatlarında küçük bir müdür olmasını istemez. Eğer biri senden yardım istediyse, o kişinin doğru yönde ilerlemesini sağlamak için ona rehberlik et ama en küçük detaylara kadar neyi, nasıl yapması gerektiğini anlatma. Önerilerini değerlendirmezse başarısız olacağı konusunda diretme. İnsanlar kendi başlarına bir şeyleri keşfettiklerinde düşündüklerinden daha güçlü olduklarını da keşfederler.

Son Söz

Daha önce hiç, bir arkadaşına hayatında olumlu bir gelişme yaratması için yardımcı oldun mu? Veya başka biri önemli bir sorununun üstesinden gelmen için sana yardımcı oldu mu? Eğer böyle tecrübelerin varsa, bunları senin ağzından dinlemeyi çok isterim.