Hayat, çok kuvvetli ve kondisyonu oldukça yüksek bir boksördür.
Ona karşı kazanabilen görülmemiştir.
Takvimler 3 Haziran 2016’yı işaret ederken, milyonları etkisi altına alan boks efsanesi Muhammed Ali bile hayat karşısında çıktığı ringden boynu bükük ayrılmıştır. Dolayısıyla onun karşısında ringe çıkma cesaretini gösteren herkesi kutlamak gerek, yani tüm insanlığı…

Karpuz ve baba ilişkisi sizin de dikkatinizi çekti mi bilmem ama epeydir benim aklımın köşesini kazıyan bir meseleydi. Ben de anlatmak istedim.

🍉  Tarihte bilinen ilk karpuz 5000 yıl öncesi ile ilişkilendiriliyor.
Babam ise 1953’ün Temmuz’unda, Muhammed Ali’den yalnızca 11 yıl sonra hayata “Merhaba” demiş.
Yine Muhammed Ali’den yalnızca 1 sene sonra da “Elveda” dedi.
Tarih: Kasım 2017

Şahsi meselemi bir kenarda dinlenmeye bırakacak olursak karpuz ve baba ilişkisi için ayrıntılara girebilirim.

Karpuz ve Baba Arasında Nasıl Bir Bağ Var?

Sizinkini bilemem ama benim babam karpuzu çok severdi. Gerçi, karpuz sevmeyen bir babaya hiç denk gelmedim. Aklım da almıyor.

Karpuz, babalık ile derinden ilişkilidir. Aldığı karpuz güzel çıkınca delicesine sevinen babaları bilir misiniz? İşte, karpuz seçimini iyi yapabilmek, babalık müessesesinin en önemli kurallarından biri. Binbir ümitle manavdan ya da pazardan aldığı karpuzu eve götüren bir baba, eve gidip de bıçağı karpuzla tanıştırdığında eğer ortaya nefis kokan ve kıpkırmızı bir karpuz çıkarsa denklem tamamlanmış olur. Baba, küçücük bir askeri birlikle koca bir orduyu mağlup etmiş muzaffer bir komutan gibi zaferinin tadını çıkartmak için kurmaylarına seslenir:

Hey yavrum be, karpuzun güzelliğine bak. Haydi, kesin de serin serin yiyelim.

Peki ya alınan karpuz kötü çıkarsa; o zaman işler değişir işte. Babanın bu tür durumlarda şöyle bir cümle kurması kaçınılmazdır:

Ben aslında öbür karpuzu seçmiştim ama manav beni kandırdı, kelek karpuz verdi. Ben yarın sorarım o deyyusa!

Aslında elbette  kendi seçimidir bu karpuz da ama tüm çocuklar susar çünkü babanın gururu çiğnenmez. Çiğnenirse çeşitli hak mahrumiyetleri gündeme gelebilir. Mesela harçlıkta kesinti olabilir 🙂 Bu işin şakası tabii. Babalar güzel varlıklardır (istisnaları ayrı tutalım) ve üzülmeyi hak etmezler.

Babalarla ilgili 2 öneri içerik

Hazır karpuz mevsimi gelmiş ve babalar günü de kapımıza dayanmışken, bu anlamlı günü kutlarım. Babanız yaşıyorsa şanslısınız. Ben de birkaç sene öncesine kadar şanslıydım.

➡️  Vaktiniz varsa Sezer’in şu yazısını da okuyun isterim: Gel Pamuk Şeker Satalım Baba

➡️  Biraz daha vaktiniz varsa şu ses kaydı da iyidir: