Bişi dicem

Bi’şi dicem #2

Yazar: Çağrı

Merhaba,

Bi’şi dicem serisinin yeni bir yazısı ile merhaba diyorum size. Bu yazı serisinin ilkini geçtiğimiz Haziran ayında hazırlamıştım. Zannediyordum ki sık sık yazarım ama öyle olmadı işte. Bir çok farklı yoğunluk sebebiyle yazamadım. Bahane üretme mekanizması sıkı çalışıyor bende, şimdiden söyleyeyim 🙂 İlk yazıyı hatırlamak isteyenler buradan ulaşabilirler.  Yok “Ben yeni yazıya geldim” diyenler ise okumaya devam etsin lütfen.

 Hayatımda neler oldu? 

 Fotoğraf makinesi aldım! 

Uzun bir süre yerel bir gazetede çalışmıştım. Editörlükten yazı işleri müdürlüğüne kadar yükseldiğim süre boyunca da sürekli olarak yanımda bir fotoğraf makinem vardı. Gazetedeki işimden ayrılınca ne yazık ki makinesi kalmıştım. Özlemiştim de hani… Suskumru ve Egonomik Caner’in işbirliğinde bir Canon EOS 650 D aldım. Makinemin bedelini Suskumru reklamları karşıladı. Şu sıralar çok kullanamasam da zaman yetersizliğinden dolayı yakında iyice sömürmeye başlarım herhalde. Yanına bir üçayak, (tripot) 50 mm bir lens, ürün çekimi olursa da kullanırsam belki diye bir ürün çadırı ve ekipmanları, hand grip diye tabir edilen aparat, yaka mikrofonu, el mikrofonu ve bir de battery grip almayı planlıyorum.

 İndir.com’un şaşırtan yılbaşı hediyesi 

Hasan Abi sık sık hediyeler göndermesi ile biliniyor. En azından ben 3-4 hediyesine sahip oldum. Kendisine şimdiden teşekkür ediyorum bir kez daha. Bu kez yılbaşı öncesi beni ve bir çok blog yazarını arayarak adreslerimizi istediler. Bu yıl gönderdikleri hediye ise gerçekten şaşırttı beni. Bir sanal gerçeklik gözlüğü göndermişler. Bir diğer adı da Google Cardboard‘mış. Hediye elime ulaşır ulaşmaz hemen Play Store’dan bazı uygulamaları indirerek deneme fırsatı buldum. Arkadaş ne güzel şeymiş bu. Adeta gerçek gibi 🙂 Yeniden indir.com ailesine teşekkür ediyorum.

 Sinema ve Sahne Sanatları Oyunculuğu Kursu devam ediyor. 

Bildiğiniz gibi oyunculuk alanında sürekli olarak eğitim alma sürecim devam ediyor. Son derece yoğun bir kurs süreci yaşıyorum. Haftada 2 gün olmasına rağmen neredeyse her gün verilen ödevler ile uğraşıyorum. Neticesinde de gerçekten iyi şeylerin olacağına inanıyorum. Şimdiye kadar çok sayıda oyun okuyup izledim. Ayrıca bir sürü de hikaye ve şiir okudum. Ha bir de unutmadan Bachata öğreniyorum 🙂 Tüm bunlar nerede mi oluyor? Akademi 35 Buçuk’ta!

 Bir virüsle başım belaya girdi! 

Suskumru’ya bulaşan bir virüs dolayısıyla 2-3 gün hayli heyecanlı zamanlar yaşadım ama çok şükür çözüme kavuşturdum. Bununla ilgili detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum. Özetlemem gerekirse header.php’ye kendini enjekte eden bir kod betiğiydi ama ne kadar silersem sileyim yeniden kendini ekliyordu. Uzun araştırmalarım sonucunda bir eklentinin güvenlik açığından kaynaklandığını tespit ettim. Yalnız eklentiyi de ben yüklememiştim. Bütün eklentileri pasifleştirip yeniden denedim ve sonra bütün eklentileri tek tek aktive etmeye başlayınca sorunu çözdüm. Eklentinin adı: Xcalendar…

 

Şimdilik bunları söyleyebilirim arkadaşlar çünkü artık stabil çalışan bir bilgisayarım yok. Laptopumun ekranı bana veda ettiğinden dolayı televizyona hdmi ile bağlanarak arada bir giriyorum internete. Bir süre daha sanırım böyle devam edecek.

Öperim, sevgiler 🙂

 

Yazar hakkında

Çağrı

Ekim 87'den bu yana nefes alıp veren bir beşer. Çokça şaşar.

Yorum bırak

17 yorum

 • Bilgisayarsız hayat çekilecek gibi değil. Yazıyı gülerek okurken bilgisayar konusuna geldiğimde içim acıdı valla bak.

  • Muhammet, artık bilgisayarın kendisi de yok 🙂 Hakikaten çekilecek gibi değil ama bir süre kafamı dinlerim hem güzel olur be 🙂

   • Bilgisayarsız hiç bir şey gibi gelen o vazgeçilmezlik aslında internet olmasa gerçek arananı ortaya çıkartacaktır sanırım.

    Ayrıca Samimi bir günlük sanki hayatları dışarıdan pencereden seyreder gibi.

 • Kendini geliştirmek en güzel şey bence. Bachata güzeldir 🙂 Ben de tango, salsa orta seviye biliyorum. Dans insanı mutlu ediyor hakikaten. İnsanın işlerden bunalan kafasını dağıtması için muhakkak bir hobisinin olması şart 🙂

  • Emrah inanır mısın hiç yapabileceğimi sanmıyordum ama gayet de güzel Bachata yapıyorum. İnsanın kendine güveni geliyor.

 • Fotoğraf makineniz hayırlı olsun. 650 D güzel seçim. Bende de 600D var. Umarım güzel fotoğraflar çekersiniz 🙂

 • Xcalendar eklentisi güzelmiş, birde eğer kullanmıyorsan WP-Better-Security eklentisini tavsiye ederim. Yeni fotoğraf makinenle birlikte, çektiğin fotoğrafları merakla bekliyor olacağım abi! (Bir de sana zahmet daha fazla yazı yaz :)) )

  • Xcalendar benim başımı çok ağrıttı Resul, umarım başkalarının başını da ağrıtmaz. Önerdiğin eklentiye bakacağım. Fotoğraf çekmeye çıkamadım pek ya, daha çok evde kullanıyorum bu aralar ama belki bi gün beraber çıkarız 🙂 Daha fazla yazı yazmaya çalışacağım ama sanırım yazamayacağım. Şimdi kendimizi kandırmanın gereği yok 🙂