Bundan sonra hayatımda yer alan ve insanlara da sunmak istediğim şeyleri bu kategori altında düzensiz aralıklarla sunmaya çalışacağım. Yani bir nevi “Aa bak şunu öğrendim, seninle de paylaşmak istedim” dediğim bütün şeyleri burada paylaşacağım. Öncelikle bu fikrin benden çıkmadığını söylemem gerek. Aynı minvalde olmasa da sanırım ilk olarak Serdar Kuzuloğlu‘nda gördüm. Ardından Sezer İltekin‘in de benim yapacağıma çok benzer ama daha düzenli olanlarını yazmaya başladığına şahit oldum. Ve akabinde de gizemli şahsiyet Bay Lacivert’i kendi özetlerini yazarken yakaladım. Sonra kendime dedim ki “Ulan sen neden yapmıyorsun!” Evet bazen kendime bağırıp çağırırım. Kendi kulağımı çekmişliğim de vardır. Az kerata değilim!

Hayatın koşuşturmacası içinde bir çok ilginç şey oluyor. “Vay be, yok artık, hmm, hiç böyle düşünmemiştim” gibi nidalarla sesleniyorum kendime ama not etmediğim için yazamıyordum. Artık not ediyorum telefonuma ve o notları da böyle işte “Bişi dicem” kategorisi altında paylaşıyorum. Yani bu ilk paylaşımım olacak ama olsun 🙂

 •  Not alma uygulaması:  Öncelikle not almak için telefonumu kullanıyorum. Daha önceleri mutlaka yanımda defter taşıyordum ama ağırlık yapması sebebiyle bazen evde bırakıyorum. Ayrıca 15-20 tane farklı defter birikince de evde eşimin önerisine uydum. Defterleri de elden çıkardım 🙂 Telefonumda not almak için önceleri Evernote kullanıyordum. Çok da faydalı ve fonksiyonel ama benim gibi sadece not tutmak amacında olan biri için fazla ayrıntılı. Onun için Google Keep ile tanıştırdı arkadaşlar bizi sağolsunlar. Aramız da iyi, ciddi düşünüyoruz. Şu an birbirimizi tanıma aşamasını geçtik. İmzaları atmak üzereyiz. Kendisinin basit ama contisli bir yardımcı olduğunu belirtmeliyim.
  Not: Artık devir değişti. Birincil not alma uygulamam Evernote ve görev takip uygulamam ise Things 3 oldu. Bunun yanında masamda daima büyükçe kartoteksler ve mini not kağıtları mevcut. Ha tabi bir de duvarımda ufacık bir not tahtası var.
 •  Onedio benzeri siteler:  Eminim yalnız değilim. Siz de arada sırada benim gibi başta Onedio olmak üzere liste sitelerine giriyorsunuz. İşte bu noktada Onedio’nun piyasadaki tekelliğine de vurgu yapmak ve küçük esnaftan biraz alışveriş yapmak için Onedio benzeri siteleri sunmak istedim. Hoş bazıları küçük esnaf değiller ama Onedio kadar da değiller sanırım.
  • Listelist.com
  • Nediyor.com
  • Ofpof.com
  • Line.do
  • Bilgiji.com
  • newsner.com/tr
  • Listemis.com
  • Listekitap.com – Kitaplara dair listeler…
 •  Kült filmler izlemek isteyenlere:  Uzak kalsam da sinema hayatımda önemli bir yer teşkil ediyor. Mümkün mertebe özellikle Türk filmlerini izlemeye çalışıyorum. Tabi kült olan yabancıları da takip etmek gerek diye düşünüyorum. Benim gibi düşünenlere de TV2 isimli kanalı öneriyorum. Aha da linki burada! Ayrıca sitesinde üst menüde yer alan diziler ve programlar sekmesine de göz atın mutlaka!
 •  Kelimeler: 
  • Mintan kelimesini hatırladım bu sabah. TDK’ya göre “Yakasız, uzun kollu erkek gömleği” ya da “Gömlek üzerine giyilen kollu yelek” ama rahmetli dedem ve Allah ömrünü uzun etsin babaanneme göre her türlü gömlek eşittir mintan.
  • Banner: Bizim reklam alanı olarak kullandığımız banner meğer sancak demekmiş. Bunu da bir müze gezisinde öğrendim. Yıldız Sarayı gezisi…
  • Peşkir: Yine TDK’ya göre “Genellikle pamuk ipliğinden dokunmuş ince havlu” ama bizim büyüklere göre her havlu eşittir peşkir.
  • Bekmen: TDK bu kelimede sonuç vermedi. Ben de “Bekman” kelimesini aradım. TDK’ya göre ” Merdiven.  ya da  kurutulmak üzere tütün asılan, enlileme uzatılmış sırıklar. Bizimkilere göre de anlamı merdiven.
 •  Çocukluğumuzun atari oyunlarını buldum!  Ben de bizim jenerasyondan olan her çocuk gibi atarilerde saatler geçirdim. Bana da “Ver burayı geçeyim” diyen abiler musallat oldu. Nitekim yaş ve teknoloji paralel biçimde ilerledi ve atariler yerlerini daha teknolojik ve evde oynanan cihazlara bıraktı. Oysa o atari salonlarında mutluyduk biz arkadaşlarımızla birlikte. Ben mesela en çok Süper SideKicks 3’ü severdim. Favori takımım Kolombiya’ydı. Eğer dünya kupası turnuvasında çeyrek finalde rakibiniz Hollanda olursa şöyle bir ürperti basardı çünkü Hollanda çok iyi oynardı. Tabi bunun gibi daha nice oyunlar vardı. Mesela; Metal Slug, Tekken, Mortal Kombat, King of Fighters, Street Fighter, Snow Bross, Wizard of Wor, vs. İşte bütün bu oyunları sınırsız jetonla oynayabilirsiniz artık. Adres mi? Burada Sol menüden Play Games yazan yere gelin orada cihazlara göre oyun seçebiliyorsunuz.