Muhtemelen arama motoru optimizasyonunun (SEO) hayati bir dijital pazarlama aracı olduğunu daha önce duymuş olabilirsiniz. Ancak bunun hakkında temel anlayışa sahip olsanız bile, bu karmaşık ve çok yönlü durum hakkında sağlam bir kavrayışa sahip olmayabilirsiniz.

SEO birden fazla farklı unsurdan oluşur. Ne olduklarını ve nasıl çalıştıklarını bilmek SEO’nun neden bu kadar önemli olduğunu anlamanın anahtarıdır. Kısacası, SEO önemlidir çünkü sitenizi daha görünür hale getirir. Bu da daha fazla trafik ve potansiyel müşterilere dönüştürmek için daha fazla fırsat anlamına gelir.

Bunun da ötesinde, marka bilinirliği, potansiyel müşterilerle ilişkiler kurma ve kendinizi alanınızda yetkili ve güvenilir bir uzman olarak konumlandırma için değerli bir araçtır. Daha fazla uzatmadan, SEO hakkında ve bugünün dijital dünyasında neden önemli olduğu hakkında bilmeniz gereken detaylara geçiş yapabilirsiniz.

SEO’nun Önemli Unsurları

Anahtar Kelimeler

Anahtar Kelimeler

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerin uzun bir süre SEO’nun vazgeçilmez ve tek önemli tekniği olduğu günler geride kaldı. Ancak hala önemli olduklarını unutmamak gerekir. Aradaki fark, bugün etkili olabilmek için anahtar kelimelerin iyi araştırılması, dikkatle seçilmesi ve içeriğinizde akıllıca kullanılmasıdır.

Nitekim anahtar kelimelerin tam olarak ne olduğunu anlamak önemlidir. Anahtar kelimeler, potansiyel müşterilerin çevrim içi içerik bulmak için kullandığı ve markaların ürün ve hizmetlerini arayan potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için kullanılabilecekleri kelimelerdir.

Anahtar kelimeleri araştırırken, yüksek aranma oranlarına ve düşük rekabete sahip olanları aramak önemlidir. Bununla birlikte kısa kuyruklu anahtar kelimelere, uzun kuyruklu anahtar kelimelere ve yerel anahtar kelimelere dikkat etmek gerekir. Ayrıca, tüm başlıkları, URL’leri ve diğer sayfadaki SEO ögelerini optimize etmek için anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir.

İçerik

içerik

içerik

İçerik, SEO’nun hayati bir parçasıdır. Çünkü kitlelere ulaşmak ve kitle çekmek çekmek için kullandığınız araçtır. Örneğin, bir ayakkabı mağazanız varsa ayakkabıcılık, doğru ayakkabıyı seçme, ayakkabı bakım ipuçları ve daha fazlası hakkında bir dizi blog içeriği yayınlamayı düşünebilirsiniz.

Ayakkabılar hakkında bilgi edinmek isteyen bir kişi bu bilgiyi aramaya başladığında, blogunuz ortaya çıkar ve değerli bilgiler sağlayarak bu potansiyel müşteriyle bir ilişki kurabilirsiniz. Böylece onu dönüşüm hunisine dahil etme şansına sahip olursunuz.

Örneğin, bu potansiyel müşterinin bir ayakkabı satın alma zamanı geldiğinde akla gelen ilk yer siz olursunuz. Bugünün içeriğinin eğitici, ilgi çekici, alakalı ve paylaşılabilir olması gerekir. İçerikler aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde olabilirler:

 • Web sayfası içeriği
 • Videolar
 • Bloglar
 • İnfografikler
 • Podcast
 • Teknik incelemeler ve e-kitaplar
 • Sosyal medya gönderileri
 • Yerel listeler

Site Dışı SEO

Site dışı SEO

Site dışı SEO

Site dışı SEO, sitenizden ziyade sitenizi kapsayan harici optimizasyon uygulamalarını içerir. Site dışı SEO için kullanılan ana teknik, dış sitelerden sitenize gelen kaliteli backlink almaktır. Bu backlinkler arama motoruna sitenizin değerli ve kaliteli olduğunu söyleyeceklerdir.

Backlink oluşturmaya yönelik birçok taktik vardır. Mevcut en iyi uygulamalardan bazıları misafir yazarlık, yüksek oranda paylaşılacak çok sayıda infografikler oluşturmak ve içeriklerinizde sektörünüzde öne çıkan kişilerden bahsetmek şeklindedir.

Yerel SEO

Yerel SEO

Yerel SEO

Yerel SEO giderek önem kazanmaktadır. Yerel SEO’nun öneminin giderek artması daha fazla kişinin arama için mobil cihazları kullanmasından kaynaklanır. Bugünlerde tüm aramaların %57’si mobil cihazlardan gerçekleştirilmektedir. Bu aramaların %50’sinin yerel arama amacı vardır.

Örneğin, bir restorana sahipseniz, bölgenizdeki insanlar şehirdeki en iyi restoranları aramaya başladığında yerel SEO, sitenizle karşılaşmalarını sağlayacaktır. Yerel anahtar kelimeleri kullanmanın yanı sıra yerel SEO’nun diğer en iyi yöntemlerini kullanmanız da gereklidir.

Arama Motoru Pazarlamacılığı

Arama Motoru Pazarlamacılığı SEM

Arama Motoru Pazarlamacılığı SEM

Arama motoru pazarlamacılığı (SEM), ücretli pazarlama çabalarını ifade eder. Yerel reklamlar, Google Ads, sosyal medya reklamları, tıklama başına ödeme, Google Alışveriş reklamları,(her ne kadar ülkemizde kaldırılmış olsa da) görüntülü reklamlar ve daha fazlasını içerir.

SEM genellikle kapsamlı bir SEO stratejisinin önemli bir bileşeni durumunda değildir. SEM size yeni ve yüksek hedefli kitlelere ulaşma konusunda yardımcı olabilecek çalışmaları içerir. Temel hedef belirli bir ücret karşılığında dönüşüm sağlayabilecek insanlara ulaşmaktır.

SEO’nun Önemini Anlamak

Görünürlük ve Sıralamalar

Görünürlük ve Sıralamalar

Görünürlük ve Sıralamalar

SEO’nun en önemli işlevlerinden biri görünürlüğü artırmaktır. Bu da potansiyel müşterilerin sunduğunuz bir şeyi aramaları söz konusu olduğunda işlerini kolaylaştırmak anlamına gelir. Görünürlük doğrudan elde ettiğiniz sıralamayla ilgilidir.

Bir arama motoru sonuç sayfasında (SERP) ne kadar yüksek sıralamaya sahip olursanız, insanların sizi görme ve sitenize tıklama olasılıkları bir o kadar yüksek olur. SEO çabalarınız ne kadar etkili olursa, sıralamanızın yüksek olma olasılığı ve görünürlüğün artması bir o kadar yüksek olur.

Web Trafiği

Web Trafiği

Web Trafiği

Artan web trafiği, SEO’nun ana hedeflerinden biridir. Görünürlüğü ve sıralamaları artırdığınız zaman trafiği artırmış olursunuz. Arama motoru sonuç sayfasında tıklamaların yaklaşık %33’ü ilk sıradaki sayfaya gider. İlk beşte yer alan siteler ise tıklamaların %75’ini alırlar.

Bir arama motoru aracılığıyla sitenizin bulunmasını istiyorsanız sıralamanızı yükseltmeniz gerekecektir. İlk hedefiniz ilk beş sırada yer alan sitelerin arasına girmek olmalıdır. Bunun için sıralama elde etmenize yardımcı olacak SEO uygulamalarına başvurmanız gerekir.

Otorite

Otorite

Otorite

Otorite kavramı SEO’da nispeten yeni sayılır. Ancak otorite, web kullanıcıları için daha önemli hale geldiğinden arama motorları için de giderek daha önemli hale gelmektedir. Temel olarak otorite; sitenizin güvenilir, yüksek kaliteli ve alakalı olduğunu gösterir. Siteniz ne kadar fazla otoriteye sahipse sıralamanız bir o kadar yüksek olur.

Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimi

SEO’nun kritik olmasının bir başka sebebi, her zaman kaliteli içerikler oluşturarak ve sitenizi site içi SEO ile optimize ederek sitenizin kullanılabilirliğini artırma şansı sunmasıdır. Bu sayede daha olumlu bir kullanıcı deneyimi yaratmanız mümkündür.

Örneğin, sitenizi esnek bir tasarım ile desteklemeyi düşündüğünüzde onu hem masaüstü hem de mobil kullanıcılar tarafından erişilebilir hale getirmiş olursunuz. Benzer şekilde, sayfa yüklenme hızını artırarak hemen çıkma oranını azaltabilir ve ziyaretçileri sitenizde daha uzun süre harcamaya teşvik edebilirsiniz.

Kullanıcıların yaklaşık %50’si bir sayfanın iki saniye içinde yüklenmesini bekler.

Yükleme süresi ne kadar uzun olursa hemen çıkma oranı bir o kadar yüksek olur. Hemen çıkma oranının yüksek olması ise dönüşümlerin düşük olması anlamına gelir.

Büyüme

Sonuç olarak, SEO’nun temel sebebi, iş hedeflerinizin çoğuna ulaşmanıza yardımcı olabilmesidir. SEO, kitleniz ile daha iyi ilişkiler kurmanıza, müşteri deneyimini geliştirmenize, otoritenizi artırmanıza, sitenize daha fazla kişi çekmenize, rekabette avantaj sağlamanıza ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olabilir.

Tüm bu avantajlar daha fazla satış gerçekleştirmeniz, daha sadık müşterilere sahip olmanız ve daha fazlasını elde etmeniz anlamına gelir. Ancak en önemlisi işinizi büyütmek için önemli bir fırsat elde etmiş olursunuz.

Arama Motorlarına Destek

Bahsetmeye değer son bir not ise arama motorlarının kendileriyle ilgilidir. Arama motorları mükemmel değildirler. Arama motorları mükemmel olmadıkları için SEO önemlidir. Burada atacağınız başarısız adımlar siteniz için bir bedel ödemeniz anlamına gelebilecektir.

Örneğin, bir sitenin uygun bir link yapısı yoksa, arama motorları siteyi düzgün bir şekilde taramaz ve dizine eklemezler. Bu da sıralamaların düşmesi anlamına gelebilecektir. Ayrıca kodlama hataları, arama motorlarının tamamen devre dışı bırakılmasına neden olabilecektir.

Sitenizde kodlama hatasının olması SEO konusunda ne kadar çaba gösterirseniz gösterin sitenizin sıralanmasını imkansız hale getirecektir. Arama motorlarının sorun yaşayabileceği diğer yaygın alanlardan şu şekilde bahsetmek mümkündür:

 • Yinelenen sayfalar
 • Formlar
 • Resimler, ses dosyaları, video ve metin olmayan diğer içerikler
 • Dil ve semantik veriler

Sonuç

Gördüğünüz gibi SEO birçok farklı teknik, taktik ve en iyi uygulamaları içeren karmaşık bir girişimdir. Dahası, bu en iyi uygulamalar, tüketici ve kullanıcı davranışları değiştikçe ve arama motorları geliştikçe değişim gösterirler. SEO hala çevrim içi görünürlük isteyen herhangi birisi için büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden çabalarınız değerlidir.

SEO, bir işletmenin marka bilinirliği, trafik, dönüşüm, müşteri deneyimi ve çok daha fazlasını içeren çeşitli hedeflere ulaşmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle dijital pazarlamacılar için SEO’nun ne olduğunu, nasıl yapılabileceğini sağlam bir şekilde kavramak çok önemlidir.

Bu kadar anlatımdan sonra, bu işi layıkıyla yerine yapan ve gerçekten gönül rahatlığıyla önerebileceğim birini tavsiye etmemi isterseniz SEO ajansı tercihinizi Site Destek Ajansı’ndan yana kullanabilirsiniz.

? Hemen incele: https://www.sitedestek.com/seo/