Ben çocukken bütün spor ayakkabıların tek bir adı vardı: Esem Spor.

Aradan yıllar geçti, bu geçen yıllarda ben hep meraklı bir çocuk oldum. Sürekli okudum, sürekli dinledim. Beni tanıyanlar çok az konuştuğumu ama çok fazla dinlediğimi söylerler.

İşte bu okumalar ve dinlemeler, hep merak duygumun tetiklemesi ile gerçekleşen öğrenme süreçleri oldu. Ben, kısa bir zaman sonra bütün spor ayakkabıların aynı isimle çağrılmadığını; aslında bunun eski bir marka olduğunu öğrendim. Sonra başka spor ayakkabı markaları da öğrendim. Hatta bununla yetinmedim, ailemin gücü nispetinde onları giydim de…

Rahat Spor Ayakkabılarım

Baktım bu iş böyle olmayacak, pazardan aldığım ucuz ama rahatsız ayakkabılar ile ömrün geçmesi çok zor; kendime markalı bir spor ayakkabı satın aldım. Takvimlerin 2021’i gösterdiği ve benim de bu yazıyı yazdığım vakitlerde yaklaşık olarak 35 yaşındayım. Haliyle birçok farklı markanın ayakkabısını denedim ama benimle 2 sene geçiren bordo renkli Nike MD Runner kadar özlediğim çok az ayakkabı oldu. Hem rahat hem uygun fiyatlı hem de hafifti. Üstelik çok da şık duruyordu. Güncel bir fotoğrafını bulamadım ama aşağı yukarı şöyle olduğunu hatırlıyorum.

Nike MD Runner Bordo

Nike MD Runner Bordo

Sonra gözümü açıp kapattığımda yine yılların geçtiğini görüp şaşkınlığımı gizleyemedim. Ben artık evlenmiştim ve çeşitli işlerde çalışmaya başlamıştım. Çalıştığım işler, uzun süre ayakta kalmamı gerektirdiğinden rahat bir ayakkabı gerekiyordu. Spor ayakkabı olup, kış aylarında da soğuktan ve yağmurdan koruyacak bir ayakkabı arayışındayken yine aynı markanın Air Jordan adlı modeli çıktı karşıma. Air Force adlı modelle bunun arasında gidip geldim ama sonunda bunu seçtim. Yaklaşık 1,5 sene uzun süre ayakta kalarak giydim ve hep güvende hissettirdi. Dışarıdan tank gibi görünen bu ayakkabının, ayaklarımı beyzade gibi hissettirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Kendisi şöyle bir şeydi:

Nike Air Jordan Siyah

Nike Air Jordan Siyah

Bu modellerden sonra deneyip çok memnun kaldığım başka ayakkabılar da oldu elbette ama son 1,5 – 2 senedir yeni çıkan modelleri gördükçe eskileri sadece anılarda bırakma gereği hissediyorum. Mesela Nike Blazer modelleri bu hissiyatımı çok iyi açıklayacak bir seri. Renk renk seçenekler sunan bu serinin karşıdan bakıldığında biraz eski modellere göz kırpan biraz da modernitenin esintilerini taşıyan bir seri olduğunu söyleyebilirim. Mesela bazı modellerini şöyle göstermek isterim:

Bu arada, bir erkek olarak hem spor ayakkabı hem de t-shirt gibi unisex giyim ürünlerinde kadınları kıskandığımı belirtmem gerek. Onlar için sayısız seçenek varken erkekler birkaç koyu ve birkaç açık renk seçenek arasına sıkıştırılmış gibi. Eşimle bir mağazaya gittiğimizde ya da online bir alışveriş sitesine girdiğimizde benim bakacağım ürünler yarım saatte bitiyor ama eşimin bakacağı ürünler için saatler yetmiyor. Aklınızdan geçeni görüyorum ama hayır, ben alışveriş yapmayı seven ve pek sıkılmayan bir erkeğim. Kabul edin hanımlar, sizin seçenekleriniz bize göre çok daha fazla ?