Bana şık bir erkek gösterin desem 100 kişiden 90’ı takım elbiseli bir erkeği gösterir.

Bu da demek oluyor ki “Şık erkek” kavramı “Takım elbise” kavramı ile çoktan özdeşleşmiş durumda. Hatta biraz daha ileri giderek ve düğünleri de hesaba katarak diyebilirim ki siyah damatlık, şık erkeklerin aklındaki ilk seçenek. Hoş haksız da sayılmazlar çünkü takım elbisesi/damatlık ile herhangi bir cemiyette boy gösteren birinin şık olmama ihtimali yok denecek kadar az. Peki, erkekler kendilerini daha şık biçimde gösterebilecekleri bir takım elbise seçiminde nelere dikkat etmeli? İşte bu sorunun temel kıstaslar gözetilerek hazırlanmış özet bir cevabı aşağıdaki gibi.

Takım Elbise Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takım elbisenin giyileceği ortam elbette en başta dikkat edilmesi gereken unsurların başında geliyor ama kriterler bununla bitmiyor elbette. İşte diğer kriterler ve öneriler:

  • Beden ölçülerine dikkat edin: Yeni alacağınız takım elbiseyi seçerken bedenini bir türlü kestiremiyorsanız bir önceki takım elbisenizin bedeninden yola çıkabilirsiniz. Böyle bir fırsatınız yoksa omuzları tam oturan, düğmeleri zorlanmadan kapanan ve kollarınızı kaldırdığınızda yırtılacakmış gibi hissettirmeyen bir seçim yapmanız gerekiyor.
  • Vücudunuza uygun seçimler yapın: Göbekli misiniz, fit mi? Uzun boylu musunuz nispeten kısa mı? Omuzlarınız düşük mü yoksa geniş mi? İşte tüm bu sorular, takım elbise seçerken mutlaka cevaplanmalı ve seçim ona göre yapılmalı. Göbeğinizin sizden bir adım önde yürüdüğünü gösteren dar bir takım elbise sizi şık olma konusunda birkaç adım geriye götürür. Keza, paça boyu ve takım elbise desenleri de aynı şekilde önemli.
  • Renkleri hiçe saymayın: Ten renginize ve partnerinizin kıyafetine göre bir takım seçimi yapmak sizi 1-0 öne geçirir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de uyum ya da bir başka ifadeyle estetik bütünlük her şeydir. Ten renginize uygun, partnerinizin elbisesi ile uyum yakalamış bir seçenek ile gözleri olumlu anlamda üzerinize çekebilirsiniz.
  • Aksesuarları unutmayın: Takım elbise seçiminizi tamamladığınızda kol düğmesi, kravat, papyon, kemer ya da broş gibi aksesuarları düşünmeye başlamalısınız. Kıyafetinizin tamamlayıcı unsuru olan bu tip aksesuarlar ile tam bir salon beyefendisi olmak elinizde. Eğer partnerinizin elbisesine uygun bir takımınız yoksa en azından yaka mendili ya da kravatınızı aynı renkte seçmeye özen göstererek tamamlayabilirsiniz.

Damatlık Seçerken

Bir insanın hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri evlilik ve düğündür desek yanılmış olmayız herhalde. Kadınlar, gelinlik seçerken ince eleyip sık dokuyarak bu sürece ne kadar önem verdiklerini dünya aleme gösteriyorlar da erkekler damatlık seçerken aşağı mı kalıyor? Hayır! Gelinin, prenses gibi göründüğü o en mutlu günde erkek de bir prense benzemek istiyor. Haklı da aslında. Gelin hanımlar az çok biliyor neyi nasıl yapması gerektiğini ama ne yazıki damat beyler için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Onlar biraz daha acemi ve ürkek gibi. Onun için damatlık seçerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detayları şöyle özetleyebiliriz:

  • Vücut ölçülerinizi umursayın: Bu öneri çok basit gibi görünse de ne yazık ki bazı damatlar, üstlerine birkaç beden büyük gelen ya da içinde bir korse varmış gibi sıkan damatlık modellerini beğenip inat ediyor ve düğünlerinde giyiyorlar. Tamam, insanlar siz mutlu olun diye harika göründüğünüzü söylüyor olabilirler ama arkanızdan da konuşuyorlardır muhakkak. Onun için inadı bırakın ve damatlık seçimini yapmak üzere gittiğiniz Kiğılı gibi mağazalardaki stil danışmanlarının önerilerini dikkate alın.
  • Ortama uygun seçimler yapın: Düğününüzde kullandığınız takım elbisenin ortama ve ortamın renklerine uyumlu olması size artı bir şıklık katacaktır. Kır düğünü yapacaksanız soft renkleri de takımınızın içerisinde bulundurmak mantıklı bir seçim olabilir.
  • Gelinliğe uyumlu seçimler yapın: Eşinizin gelinliğine uygun bir seçim yapmak sandığınız kadar zor değil aslında. Klasik çizgiler taşıyan bir gelinlikse klasik damatlıklar ve benzer çizgideki aksesuarlar ile sonuca gidebilirsiniz. Yok, klasik ama daha tarz ve kendini gösteren bir gelinlikse bu durumda smokin damatlık modellerine yakın durmanız iyi olabilir.
  • Aksesuarda abartıya kaçmayın: Ne kadar az o kadar çok felsefesinden hareketle, sade ama damatlığınıza da hareket katan aksesuarlar doğru seçimdir ancak aksesuar ya da renkler arttıkça bir kakafoni oluşturabilir. Gereksiz bir sürü renk ya da aksesuar şıklığınızın önünde engel olarak algılanabilir.