Sırtıma bir şans verilseydi zannediyorum en iyi arkadaşları arasına sırt çantalarımı da dahil ederdi.

Tahminlerim beni yanıltmıyorsa tam 27 senedir sırt çantası kullanıyorum ve galiba çanta ve cüzdan olayı bende biraz takıntı gibi.

İlkokula başladığım 1994 yılında sırtıma kondurulan ilk sırt çantamı hatırlamıyorum ama ilerleyen yıllarda sırtımı şenlendiren birçok çantayı unutmam mümkün değil. Çok sayıda farklı markanın çantasını kullandım. Kullandığım ilk markalı çanta Eastpak olmuştu ama kendi paramla almamıştım. Kuzenimin Almanya’dan getirdiği bir efsaneydi. Bir senenin sonunda kardeşime yar oldu.

Sonra aradan geçen yıllarda birçok farklı markanın sırt çantasını kullandım. Aslına bakarsanız sırt çantası kullanımımı sadece okulla ilişkilendirmek büyük bir yanlışlık olur çünkü dışarı çıktığım neredeyse her an sırt çantam arkamda olur. Almadan çıktığımda kendimde bir eksiklik hissederim ki muhtemelen benim gibi düşünen birçok okurum vardır.

Kendi seçimlerimi yapıp kendi paramla sırt çantası almaya başladığımda Nike hep bir adım önde oldu. Daha önceden spor ayakkabıları ile zaten gönlümü kazanmış ve nazlı ayaklarıma hep bir prens gibi hissettirmiş olan bu markanın sırt çantalarının önce tasarımlarına bayıldım. Tasarımlarındaki sadelik ve şıklık, ergonomi ve rahatlıkla birleşince ortaya eşsiz bir uyum çıkıyor. Dolayısıyla sırtınızın rahatını düşünürken bir de şık görünen bir sırt çantası benim tercih sebebim oluyor.

Okula Dönüşte Çocuklar için Sırt Çantası Nasıl Seçilmeli?

Malum yaz mevsimindeyiz ama Eylül gibi de okulların açılması muhtemel. Bu durumda çocuklar da uzun süredir okula gitmedikleri için yeni yeni ihtiyaçları olacak. Bu ihtiyaçlar arasında mutlaka bir sırt çantası da olacak. Siz, çocuğunuzla birlikte sırt çantası seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Kriterleriniz nasıl şekilleniyor? Ben kendi kriterlerimi en alt kısımda paylaşıyorum. Siz de bu kriterleri göz önünde bulundurup kendi seçimlerinizi yapabilirsiniz ama önce bu maddeleri inceleyin derim ??

 • Çocukların uzun süre sırt çantası taşıdıklarını düşünecek olursak kendi boylarına ve fiziksel yapılarına uygun bir çanta seçimi yapmalısınız.
 • Çantanın sırt ve omuz bölgelerini rahat hissettiren bir yapıda olmasına dikkat etmelisiniz. Aşağıdaki Nike sırt çantası modelleri mantıklı bir seçenek olacaktır.
  Nike Sırt Çantası Modelleri

  Nike Sırt Çantası Modelleri

 • Çocuğunuzun da sevdiği renk ve desenlerde bir seçim yapmalısınız. Hatta mümkünse onunla birlikte seçmelisiniz.
 • Yeterince bölmesi olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Temizlik anlamında sizi yormayacak bir malzemesinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Benim Sırt Çantası Seçim Kriterlerim

Sizi bilmiyorum ama benim sırt çantası seçerken ilk kriterim konforu dibine kadar hissettirmesi. Zira ben sırt çantama dünyaları doldurmak konusunda eline su dökülmesi zor bir insanım. 10’a yakın çantamın fermuarını bu uğurda patlatmışlığım vardır. Gelelim diğer kriterlerime;

 • Mutlaka çok gözlü ve orta boy bir çanta olmalı. Küçük olacaksa da göz sayısı fazla olmalı.
 • Çok renkli, desenli olmamalı.
 • Kolları rahat bir malzemeden yapılmış olmalı ve uzun süreli kullanımda bile konforlu hissettirmeli.
 • Su geçirmeme özelliği olmalı.
 • Dikişleri ve fermuarları sağlam olmalı.
 • Yıkanabilen ya da en azında kolay temizlenebilen bir kumaşa sahip olmalı.