Kadınlarda cilt bakımı, ışıltılı ve doğal görünüm kazanmak için düzenli olarak yapılması gereken bakımdır. Günlük yaşantımızda giyim kuşamın yanı sıra cildimizin güzelliği ile de dikkat çekebiliyoruz. Dolayısıyla bakımlı bir cilde sahip olduğumuz takdirde iş hayatımızda veya normal görüşmelerde kendimizi ifade ederken daha avantajlı durumda olmak mümkün. Gösterilen özen, kendinizi ifade ederken anlattıklarınızı destekler biçimde ön plana çıkmaktadır. Kadınlar için cilt bakımında birçok farklı alternatif yöntem bulunmakta. Bu yöntemler hem dermokozmetik hem de kozmetik ürünleriyle inşa edilebildiği gibi doğal bakım yöntemleri ile de temellendirilebilir. Sizler için bu yazımızda kadınların cilt bakımı yaparken neler kullanabileceğiniz ve nelere dikkat etmesini detaylı bir şekilde anlatıyor olacağım.

Kadınlarda Cilt Bakımı: Tonik

Tonikler cilt bakımı konusunda temizlik görevini üstlenmektedir. Genellikle sadece makyaj temizlemek için kullanılıyor olması yanlıştır. Tonikler günlük olarak havadan yüzümüze temas eden bakteri ve tozları da temizlemek için kullanılmalıdır. Böylece cildiniz günlük olarak havadan kaptığınız mikroplardan arındırılır. Cilt temizliği için özel olarak üretilen bu losyonlar temizleyici ve arındırıcı özelliklere sahiptir. İçeriğinde antiseptik de bulunmasından kaynaklı olarak sıradan temizleme ürünlerinin temizleyemediği bakterileri kolayca ortadan kaldırabilir.

Tonik Seçimi Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır?

Tonik seçimi yaparken cilt tipinizi baz almalısınız. Eğer yağlı cilde sahipseniz tonik şişesinin üzerinde bulunan ibarelere dikkat etmelisiniz. Eğer tüm cilt tipleri için veya olgun ciltler için gibi ifadeler bulunuyorsa yağlı cilde sahip olan kişilerin bu tonikleri kullanmaması gerekir. Yağlı ciltler için üretilen toniklerde yağ bulunmaz. Dolayısıyla üzerinde “yağlı ciltler için” yazan tonikleri tercih edebilirsiniz. Genel olarak tonik üreten her marka farklı farklı cilt tipleri için üretim yapmaktadır.

Tüm cilt tipleri için olan tonikler zengin içeriğe sahiptir ve aynı zamanda nemlendirici gibi özelliklere de sahip olabilmektedirler. Aynı zamanda kuru ciltler için ve kendinizin de sahip olduğu cilt tipini düşündüğünüz seçimleri yapabilirsiniz. Tonikler alkolsüz olarak da sunulabilmektedir. Alkollü tonik kullanamayanlar için güzel alternatif olabilir.

Tonik uygularken bir pamuk yardımı ile cildinizi temizleyebilirsiniz. Makyaj pamuğu kullanılması işinizi daha kolay hale getirecektir. Pamuk üzerine döktüğünüz toniği yavaşça cildinizde gezdirin ve yüzünüzdeki her alana temas ettirin. Tonik uyguladıktan sonra yüzünüzü tekrar yıkamaya gerek kalmayacaktır.

C Vitamini Serumu

C vitamini serumu, dışarıdan alınan besinlerin yeterli gelmediği durumlarda kullanılabilir. C vitamini başlı başına bir cilt tazeleme aracıdır. Düzenli olarak gıdalardan alındığında ciltte gözle görülür değişimler meydana gelir. Gıdalara ek olarak C vitamini serumu kullanıldığında ise daha etkili ve kalıcı sonuçlar alınabilmektedir. Özellikle kış ayları için kullanacağınız C vitamini serumu vücudunuzun direncini arttırmakla beraber cildinizi de tazeleyecektir.

C vitamini serumunun en büyük avantajları arasında ciltte bulunan akne veya güneş lekeleri gibi estetik görünüşü etkileyen alanları iyileştirmesi bulunur. Cilde taze ve parlak görünüm kazandırdığı gibi, oluşan cilt lekelerinin tekrarlanmaması için sizi güneş lekelerine karşı korumaktadır. Ayrıca göz altı morluğu, veya strese bağlı şişkinlikleri giderici özelliği de bulunmaktadır.

Bulunduğunuz Ortamı Difüzör ile Zenginleştirin

Difüzör, içerisine bakım yağı ve su eklenerek buğulama yöntemi ile çalışan cihazlar olarak tanımlanmaktadır. Bakım yağınızı yağ haznesine ve su haznesine de bir miktar su koyarak cihazın buğulama yapmasını sağlayabilirsiniz. Böylece bulunduğunuz oda veya ortamda cildinize etki eden hava taneleri barındırarak soluduğunuz havayı da sağlıklı hale getirebilirsiniz. Dışarıdan alınan gıdalar veya kullanılan C vitamini serumlarının yanı sıra dışarıdan da etki edecek bakımlar kadınlarda cilt bakımını önemli ölçüde olumlu etkileyecektir.