Cevabını bulmakta çok zorlandığım 2 temel soru var.

1- Akşam ne yiyelim?

2- Nasıl bir hediye alalım?

İlk soruyu nispeten daha kısa sürelerde cevaplayıp her akşam çözüme kavuşturabildiğime inanıyorum ama ikinci soru için aynı rahatlıkta değilim. Hediye almak ya da daha öncesine değinecek olursak; Dünya bir gaz ve toz bulutuyken… ? Öhm, şey; o kadar da öncesine değinmeyeyim.

Hediye seçmeye ihtiyacımız olduğunda hem ben hem eşim birbirimize bakıp ardından kafamızı yere eğiyor ve halının desenlerini arkeolog edasıyla inceliyoruz. Hediyeye karar verme konusunda birçok zaman iyi seçimler yapıyor olsak da bunu biraz arkadaşlarımızı tanıyor olmamıza borçlu olduğumuzu ifade etmem gerek. Peki, siz hediye alacağınız kişiyi ne kadar tanıyorsunuz? Hangi hediyeden hoşlanacağını ya da neye ihtiyacı olduğunu biliyor musunuz? Bu sorular karşısında arkanıza yaslanıp “Hı hı, elbette” diyorsanız bravo.

Ama siz de bazıları gibi sessizliğe bürünüyor ve kara kara düşünmeye başlıyorsanız bu yazı elinize sihirli bir anahtar verebilir. Açacağınız kapıyı ise siz seçeceksiniz. Hatta yazının sonunda muhtemelen “Hı hı, elbette” diye bağırarak sokaklarda koşabilme özgürlüğüne de kavuşacaksınız. Hazırsanız kararsızlara üstten bir bakış atıp saçınızı savurun, hediye seçimi yolculuğuna çıkıyoruz.

En Güzel Hediye Fikirleri

Birine hediye almanız gerektiğinde en unutulmaz siz hediyeyi vermek istersiniz ama nasıl?

Çok basit: 5 adımlı hediye seçimi kriterine göre eleme yaparak.

 1. Hangi Amaçla Alıyorsunuz? (Doğum günü, evlilik yıldönümü vs.)
 2. Kime Alıyorsunuz? (Eş, arkadaş, anne, baba vs.)
 3. Neye İhtiyacı Var?
 4. Nelerden Hoşlanır?
 5. Özel Hissettirecek Bir Hediye mi?

Dilerseniz şimdi de bu 5 adımı temel alarak bir hediye seçme macerasına yelken açalım. Rüzgar hazır ve yelkenler fora. ⛵️

#1 Hangi Amaçla Alıyorsunuz?

Hediyeyi seçerken temel kriter o günün anlamıdır. Mesela evlilik yıldönümünde ya da anneler gününde kalkıp da bir mutfak robotu almayın. Gerçekten ayıp. O günün karşınızdaki insan için en önemli günlerden biri olduğunu ve kendini özel hissetmeye en çok bu anlarda ihtiyaç duyduğunu aklınızdan çıkarmayın. O özel gün için hiçbir hediye fikriniz yoksa özel hissettiren ya da el yapımı olan tasarım hediyeler ile sonuca gidebilirsiniz.

#2 Kime Alıyorsunuz?

İkincil temel kriter de hediyeyi kime aldığınızdır. Mesela babanızı pamuk bir gömlekle mutlu edebilirsiniz ama kalkıp kız arkadaşınıza gömlek hediye etmezsiniz değil mi? Edebilirsiniz aslında ama sonra o ilişkinin geleceğinden şüphe duyan kız arkadaşınız “Sen daha iyilerine layıksın” diyerek kendi yolunu çizebilir. Haksız da sayılmaz. Bu noktada da hediyeyi vereceğiniz kişinin kim olduğunu mutlaka aklınızda bulundurmanız gerekir.

#3 Neye İhtiyacı Var?

Kendi adıma şunu söyleyebilirim: Gerçekten ihtiyacım olan bir şeyi hediye eden biri olursa onu el üstünde tutarım. Onu pamuklara sarmalar sararım. Zira neye ihtiyacım olduğunu önceden tespit edip ona göre bir hediye seçen biri bana gerçekten değer veren biridir. Bu noktadan hareketle, siz de hediye alacağınız kişinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak seçim yaparsanız çok doğru bir hamle yapmış olursunuz.

#4 Nelerden Hoşlanır?

Eğer söz konusu hediyeyi vereceğiniz kişinin nelerden hoşlandığını biliyorsanız maça 1-0 önde başladığınız için kendinizi kutlayın çünkü bu avantaj, hediye seçmek konusunda kararsız kalmanızı engelleyecek en önemli anahtarlardan biridir. Örnek veriyorum, ekstrem etkinlikleri seven birine dalış ya da yamaç paraşütü etkinliği hediye etmeniz çok doğru bir tercih olabilir. Çiçekleri çok seven birine ise tasarımcı elinden çıktığı belli olan; özel tasarım hediyeler arasında sağlam bir yeri olan şöyle bir saksı hediye etmeniz bünyede pozitif etki yapabilir.

hediye fikirleri

hediye fikirleri: tasarım saksı

#5 Özel Hissettirecek Bir Hediye mi?

Hediye denilince akla ilk gelenleri sıralamak için sokağa çıkıp 100 kişiye sorsak, en popüler 5 cevap şunlar olur herhalde:

 1. Parfüm
 2. T-shirt veya gömlek
 3. Ayakkabı
 4. Takı ve aksesuar (Kolye, bileklik, saat vs.)
 5. Çanta/cüzdan

Peki, siz de klasik hediyeler verenlerden misiniz? Bu kez farklı bir şey yapın ve ilk aklınıza gelen hediyeyi almayın. Hediyeyi vereceğiniz kişinin ilgi alanlarını, ihtiyaçlarını ve hoşlanabileceği muhtemel seçenekleri düşünüp ona özel hissettirecek bir hediye almaya çalışın.

Bu noktada özellikle el yapımı hediyeler müthiş derecede mantıklı seçenekler. Kişiye kendisini özel hissettirecek hediye denilince de ilk akla gelmesi gereken hediye seçenekleri bunlar. Mesela el yapımı telefon kılıfı, bileklik ya da bir çanta ile ona verdiğiniz değeri kolayca ifade etmiş olursunuz.

#Bonus: Yeni Bir Keşif

Yukarıdaki 5 madde ile anlaşamadıysanız ya da bunların işe yaramadığı bir kaosun ortasındaysanız bir de bonus önerim var. İlgilenebileceği ya da kendisine yeni bir hobi edindirecek hediyeleri düşünün.

 • Kahve ile pek de arası olmayan birine egzantrik kahve demleme ekipmanları ve kaliteli bir kahve alabilirsiniz.
 • Pul ya da eski para koleksiyonu hediye edebilir ve yeni bir koleksiyoncunun doğumuna şahitlik edebilirsiniz.
 • Eğer böyle bir hobisi yoksa puzzle hediye edebilir ve yeni bir hobi edinmesine yardımcı olabilirsiniz.

Hediye fikirlerini aklınızda tutarak bir hediye seçmek sandığınız kadar zor değil ama kötü bir haberim var: Sandığınız kadar kolay da değil. Yine de bu fikirler ile yolunuza bir ışık tutabileceğime inanıyorum. Sizin de hediye fikirleriniz varsa yorumlara bekliyorum.