2013’ün sonbaharına kadar gömleklerle aram pek olmadı ama sonra rüzgarın yönü değişti. Eylül 2013’ten öncesini şöyle bir düşündüğümde sadece okul formasının içine giydiğim gömlekleri hatırlıyorum çünkü kıyafet dolabımda hiç gömleğim yoktu. Her ne kadar dedem ve babam gömleklerin türlü çeşidini severek giymiş olsalar da ben pek ısınamıyordum. Sonra ne olduysa oldu, evlendim ve gömleklere karşı bir sempatim gelişmeye başladı. Kendimi bir salon beyefendisi gibi hissetme ihtiyacım depreşmiş olabilir sanırım.

Salon Beyefendisi için Gömlek Modelleri

Açık konuşmak gerekirse beyefendilik kavramının sadece gömlek ile eşleştirmek beyhude bir çaba olur ama gömlek giyen erkeklerin de bir beyefendi havası olmuyor değil. Ortamına göre gömlek seçimi yapabilen erkekler bu aşamada 1-0 önde başlıyorlar diyebilir miyiz? Bence evet! Peki, bırak gömlek seçmeyi; ben normal kıyafet seçerken bile zorlanıyorum diyen erkekler ne yapacak? Çok basit 2 yol var:

 1. Anne, eş, sevgili, kız kardeş ya da arkadaş gibi alışveriş ustası olmuş bir kadın önderliğinde çarşıya ya da online mağazalara şöyle bir göz atılıp karara varmak konusunda yardımları alınabilir.
 2. Bu ve buna benzer yazılardan yardım alınarak seçimler ve ortamlar belirlendikten sonra tercih yapılabilir.

Ben bundan sonra, bu yazıya bel bağlayanlara yardımcı olmaya çalışacağım için acelesi ve bir kadın önderi olan erkekler sessizce ayrılabilirler.

Gömlek Rengi Seçimleri

 • Her ortamın kurtarıcısı olarak herkesin bildiği üzere beyaz tercih edilebilir ama üstten birkaç düğme açarsanız biraz kaba saba görünme riskiniz vardır.
 • Beyaza alternatif olarak mavi gömlek seçimleri de sizi birçok ortamda kurtarma potansiyeli olan bir seçenektir. Örnek olması açısından aşağıdaki modellere bakabilir ve fikir edinebilirsiniz. Gerek salaş ve arkadaş ortamlarında kotun üzerine giyilebilen modelleri ile gerekse ciddi davet ya da törenlerde takım elbiseyi tamamlayan modelleri ile mavi olanlar gerçekten birer cankurtaran.
  Erkek mavi gömlek modelleri

  Erkek mavi gömlek modelleri

 • Klasik renkleri bir kenara bırakacak olursak artık daha cafcaflı renklerden de konuşabiliriz. Benim dedem turuncu ve pembe gömlekleri ile bildiğim bir adamdı. Çok modern ve Fransız ekolünden gelen biri olduğunu söyleyemeyeceğim ama o kendisine çok yakışırdı. Dolayısıyla renkli olanların yeri bende hep biraz ayrı olmuştur. Eğer siz de renk renk gömleklere karşı sempatik yaklaşan biriyseniz bu yazıdan sonra kendinize renkli ya da desenli bir model alarak ufak ufak şıklık yarışına katılmaya başlayabilirsiniz. Benim 2021 sonbaharında sık gördüğüm renkler hardal, eflatun ve soft yeşil oldu ama tabi bu aşamada sizin renk tercihiniz önemli. Zira bu gömleği giyecek olan sizsiniz.

Gömlek Desen/Tür Seçimleri

 • Benim son 2 yıldır en gözdem olan gömleğim, bir ekose gömlek modeli. Karelerin birbiri içine geçmesiyle şekillenen bu ekose modelleri o kadar sevdim ki gidip kışlık ya da bir başka deyişe oduncu gömleğinden de aldım. Şimdilik kırmızı-siyah, sarı-siyah ve bordo-siyah olmak üzere 3 adet ekose gömleğim var ve sayısının artmaması için hiçbir sebep yok ?
 • Gömlekte desen konusuna gelecek olursak çok uzun konuşabilirim. Neyse ki konuşmayı pek sevmiyorum da yazarak kendimi ifade etme yoluna gidiyorum. ? Gömlek hastalığımın en belirgin sebeplerinden bir tanesi etnik desenlere bayılıyor olmam. Eşimin önderliğinde gezdiğimiz fiziki ve online mağazalarda gördüğüm etnik desenli gömleklerle başlayan “Gömlekte desen” maceram daha sonra kuş desenleri, çiçek desenleri ve doğa desenleri ile devam etti. Şimdilik ejderha desenli olanlar pek ilgimi çekmiyor olsa da minimalist bir ejderha olursa neden olmasın diyerek açık kapı da bırakabiliyorum. ?
 • Kısa kollu ya da uzun kollu konusuna hiç girmiyorum çünkü o biraz mevsimle ilgili. Hatta biraz değil, bayağı bayağı mevsimle ilgili. Dolayısıyla kendi tercihinizi kolayca yapabilirsiniz.
 • Yaka konusu da tamamen kişinin kendi fiziksel rahatlığı ile doğru orantılı bir seçim bence. Bundan dolayı bu konuda da görüş belirtmemeyi tercih ediyorum.
 • Aynı şekilde slim-fit ya da regular ya da klasik olarak bilinen ayrımları da kişinin kendisinin yapması daha sağlıklı geliyor bana. Yine de bir öneri isterseniz şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Kilonuzdan dolayı arada bir hindi gibi düşünmeye başlıyorsanız slim-fit modeller pek de size göre olmayabilir.