Kadınlarda şıklık her zaman için oldukça önem verilen ve üzerine uğraşılan bir konu olmuştur. Günlük olarak iş hayatında veya özel yaşamda hem rahat hem de şık olmak için doğru seçimlerde bulunanların bu temel becerileri sayesinde hayata önde başladıklarına çok kez şahit olmadık mı? İş hayatında bulunanlar için şıklık, toplantıların ve diğer görüşmelerin olumlu geçmesinde büyük önem taşımaktadır. Karşınızdaki kişide iyi bir izlenim bırakabilmek için kıyafet seçiminin yanı sıra ağız bakımı ve saç bakımı gibi unsurlar da çok önemli olabilmektedir. Peki özel davetlerde, düğünlerde, toplantılarda kıyafet veya aksesuar seçimlerimiz nasıl olmalı? Bu soruya henüz yanıt bulamadıysanız yazının devamını okuyarak seçimlerde dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenebilirsiniz.

Kadın Çanta Seçimi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda şıklık için olmazsa olmazlar arasında ilk sıraya çantaları koysak sanırım kimse itiraz etmez.  Çanta türleri bildiğiniz üzere birçok farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kol çantalarına ek olarak günümüzde oldukça popülerleşen bel ve sırt çantaları kadınların bir numaralı seçimleri haline gelmiştir. Ancak bu seçimi yaparken mutlaka vücut şeklinizi dikkate almalısınız.

Yaptığınız kombinlerin tamamlayıcı olan kadın çanta seçimi için en şanslı vücut tipi olarak karşımıza ince ve uzun boylu kadınlar çıkmaktadır. Vücut şekli sebebiyle farklı model veya farklı tip çantaların tümü uyumlu olabilmektedir. İster el çantası, ister kol isterseniz de sırt çantası kullanarak kıyafetleriniz ile kombin yapabilirsiniz.

Minyon ve kısa boylu bir vücut tipine sahip kadınlar ise kesinlikle küçük boyutlara sahip çanta seçiminde bulunmalıdırlar. Eğer uzun askıya sahip ve büyük bir boyutta olan çanta seçimi yapılırsa bu sizi daha kısa gösterecektir. Küçük boyuta sahip askılı çantalar minyon veya kısa boylu kadınlar için şık kombinlere uyarlanabilir.

En çok karşılaşılan bir diğer vücut tipi ise fit vücut tipidir. Fit vücut sahibi kadınlar için kombinlerine eşlik etmesi için önerilen çantalar genellikle dikdörtgen olmaktadır. Dikdörtgen çanta tiplerine alternatif olarak dar çanta modelleri de tercih edilebilir.

Kadınlar İçin Vazgeçilmez Olan Stiletto

Stiletto bilindiği üzere kadınların tercih ettiği ayakkabı stiline verilen isimdir. Genel olarak bu ayakkabılar ince topuk ve sivri burunlu olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak üreticiler modelden modele göre daha geniş burun tasarlayabilmektedirler. Stilettonun kombinlerde tercih edilmesinin sebebi ise ayakları zarif ve şık gösteriyor olmasıdır. Stiletto son zamanlarda sıkça duyuluyor olsa da popüler olma macerası aslında 1950’li yıllara kadar uzanmaktadır.

Günlük kullanım için stiletto tercihi yaparken burun kısmı çok dar olmayan bir seçim yapabilirsiniz. Aynı zamanda topuk boyutunun da uzun olmamasına dikkat etmelisiniz. İnce ve uzun topuklu stiletto tercihi günlük kullanım için pek uygun olmayacaktır.

Davetlerde, özel gün veya düğünlerde ise dar burun kısımlı, ince uzun topuklu tercihinde bulunabilirsiniz. Tabii bu seçim kıyafetiniz için de uygun olmalıdır. İnce ve uzun topuklar dar burun ile birleştiğinde dikkat çekici olacaktır ve şık bir görünüme kavuşturacaktır. Ek olarak her iki kullanım için de tercih yaparken mutlaka topuk kısmının malzeme kalitesine ve sağlamlığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Yanlış veya kötü malzemeli seçimler ayaklarınızda tahribe sebep olabilir.

Topuklu Çizme ile Kombinler

Kış aylarının vazgeçilmezi olan topuklu çizmeler yapacağınız kombinler ile muhteşem şıklık ortaya çıkarabilmektedir. Topuklu çizme tercihinde bulunan kadınlar dar kot pantolon ile kombin yapabilirler. Aynı zamanda etek/çorap kombini için de topuklu çizme uygun olabilmektedir. Hem şık görünüm hem de kış aylarında sıcak tutma açısından sizleri rahata kavuşturacaktır. Botun uzunluğunu ve topuk uzunluğunu ise yaptığınız kombinlere göre belirleyebilirsiniz. İş ve özel davetler için uzun boylu botlarda uzun topuk da tercih edilebilir.