Bazı tarih meraklılarına göre ilk hediyeler günümüzden 400 yıl kadar önce yani 1600’lerde tarih defterlerine kaydedildi. O günden bu yana da yaşamımızın içinde hep önemli bir köşede var olmayı sürdürüyor.

Hayatımız boyunca birçok özel günde bulunuyor ve dolayısıyla birilerine sürekli hediyeler alıyoruz. Bir başka açıdan bakacak olursak birçok farklı günde birileri de bize hediye alıyor. Doğum günü, evlilik yıldönümü, sevgililer günü, işe başlama yıldönümü, anneler günü, babalar günü, öğretmenler günü gibi özel günlerde alınan ya da verilen hediyeler şüphesiz herkes için çok önemli.

O gün yaklaştığında insanlar ne tür bir hediye alabileceklerine dair ciddi bir mesai harcıyorlar. Üstelik takvimler özel günlere doğru yaklaştığında alınacak hediyelerin fiyatlarında da bir artış yaşanma ihtimali göz korkutuyor. İşte bu durumda biraz akıllı davranıp Black Friday indirimleri gibi dönemleri değerlendirmeniz, sizi büyük bir yükten kurtarabilir. İndirim dönemlerinde son derece uygun fiyatlara alınan hediyeler ile özel günler sizin için dert olmaktan çıkabilir. Peki indirim günlerinde ya da ani gelişen özel gün kutlamalarında hediye seçmek nasıl kolay bir hale getirilebilir?

Hediye Seçmenin İncelikleri

Birine hediye almak istiyorsanız ve ne alacağınıza bir türlü karar veremiyorsanız size minik ama çok etkili bir ipucu: Hediyeyi vereceğiniz kişinin ilgi alanları ve ihtiyaçlarına göre seçim yapın. Eğer ilgi alanlarını biliyorsanız onun da çok seveceği bir hediye seçmek son derece basit bir hale gelecektir. Bununla birlikte ilgi alanlarını bilmiyor olsanız bile neye ihtiyacı olduğuna dair bir fikriniz varsa yine isabetli bir hediye seçimi yapabilirsiniz.

Hediye vereceğiniz kişinin ilgi alanlarına ya da ihtiyaçlarına yönelik bir fikriniz yoksa ne yapacaksınız? Ortak arkadaşlarınıza sorabilirsiniz ama bu zaman alacak ve öznel bir değerlendirme olacağından belki de pek kıymetli bir hediye seçimi yapamayacaksınız. Bu tür durumlarda en güzel seçeneklerden biri kaliteli ve hoş kokan bir parfüm olarak karşımıza çıkıyor.

Hangi Parfüm Kime Uygun?

Her ne kadar parfüm, en risksiz ve en mutlu edici hediye seçeneklerinden biri olsa da kişinin ve bulunduğu ortamın tercihlerine uygun bir parfüm seçimi yapmak son derece önemli. Parfüm, kişinin hakkında edinilecek ilk intibaya da ciddi oranda etki eden bir unsur.

Parfüm seçiminde dikkat edilmesi gereken temel unsurlar:

  • Kişinin cilt tipi
  • Yaşanılan coğrafya ve mevsim
  • Yaşam temposu
  • Beslenme düzeni
  • Kişisel koku beğenisi

Bu kriterleri dikkate alarak yapacağınız parfüm seçimleri ile doğru tercihi yapma şansına sahip olabilirsiniz ancak yine de parfüm önerisi isterseniz aşağıdakileri değerlendirebilirsiniz.

  • Kadın/Erkek: İkonik bir tarzınız varsa ve şıklık sizin için çok önemliyse Chanel ile tanışmalısınız. Hem erkek hem de kadın versiyonlarının yanında birden fazla notası ve kokusu bulunan bu marka, stilinizi tamamlamada en önemli anahtar olabilir.
  • Kadın: Çiçeksi kokuları seviyor ve bu tür kokularla nefes alıp tazelendiğinizi sık sık hissetmeye ihtiyaç duyuyorsanız My Burberry Blush tam size göre.
  • Kadın: İş hayatındaki başarısının yorgunluğunu gece hayatındaki ışıltısı ile gidermeyi seven ve daima parlamayı motto edinen kadınlara özel önerim: Jean Paul Gaurtier Scandal
  • Erkek: Kadın ruhundan anlayan ve centilmen özellikleri ile ön plana çıkmak isteyen erkeklerle özdeşleşen Armani Code soft ama kendinden emin kokusu ile ağır ağır ilerlemek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri.
  • Erkek: Hem spor hem de yerine göre şık bir davete bile uyum sağlayan kokusu ile Calvin Klein Defy, genç ve dinamik görünürken şaşırtmayı seven erkekler tarafından çokça tercih ediliyor.

Parfüm seçimi konusunda halen kararsızlık içindeyseniz alanında uzman ve tecrübesi ile sizi güvende hissettiren danışmanlardan yardım almanızı öneririm. Eğer imkanınız varsa Sephora mağazalarından birine uğrayarak hem parfümler konusunda bilgi alabilir hem de en çok tercih edilen parfümleri inceleyebilirsiniz. Yok eğer zamanınız yoksa online olarak internet sitesinden alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Üstelik son derece doyurucu bilgiler eşliğinde alışveriş yapma deneyimi de cabası…