Matematik eğitimi, okul öncesinde olduğu kadar çocuğunuzun ilkokul döneminde de dikkatle takip edilmesi gereken bir konudur. Öyle ki, 3 ila 7 yaş arasındaki çocuklar matematikle ne kadar haşır neşir olursa okulda da bu konu ile ilgili daha az zorluk çekerler. Sayıları tanımaları, dört işlem yapabiliyor olmaları matematiğin verdiği sıkıcı etkiyi ortadan kaldıracaktır. 

Matematik Etkinlikleri ile Öğrenme Deneyimi 

Kabul edelim; Matematik, çoğu çocuk için sıkıcı bir derstir. Sayılar bazı çocuklar için ilgi çekici olsa da çoğunlukla karmaşık bir yapı olarak düşünülür. Dört işlem yapmak ise başlı başına bir eziyet olabiliyor çocuklar için. Bir sayının, diğer bir sayıdan çıktığında elde kaç kaldığını tahmin etmeyi başaramamak ve bu durumla okul hayatı boyunca karşılaşmak çocuğunuza bir psikolojik baskı olarak dönebilir.

Daha derslere başlamadan çocukların matematiği sevmesi okul öncesi dönemde başlar. 1. ve 2. sınıfta matematik derslerine başlayan çocuklar önce sayıları tanımaya ve daha sonra toplama – çıkarma öğrenmeye başlar. İlerleyen sınıflarda ise çarpma ve bölme işlemleri gibi daha zor seviyeleri çözmeleri beklenir. Çarpım tablosu ezberlemek onlar için kimi zaman zor olabilir elbette ama pes etmek yok. 1, 2, 3 ve 4. Sınıf matematik etkinlikleri ile bu sorunların üstesinden gelmek mümkün.

Peki, matematik sevgisini çocuğunuza aşılamak için neler yapabilirsiniz? Matematikten nefret etmemesi için çocuklarınızla matematik konusunda oyunlar oynayabilirsiniz. Ev etkinlikleri yaparak matematikle haşır neşir olmasını sağlayabilirsiniz. Tabii en önemlisi günlük hayatta matematiği kullandığımız alanları onların da keşfetmesini sağlamak.

Çocuğunuzun okuldaki derslerden sıkıntısını giderip, matematikle iyi bir arkadaş olması için ebeveynleri ile vakit geçirebileceği birkaç matematik etkinliği derledik. Gelin birlikte göz atalım.

Meyveler

Okul öncesi dönemde eğer meyvelerle etkinlik yaptıysanız bu oyunu biraz daha zorlaştırabilirsiniz. Çocuğunuzdan birlikte meyve tabağı hazırlarken, bu tabağa 2 kere 6 adet elma dilimi koymasını isteyebilirsiniz ya da 9 bölü üç tane muz soymasını söyleyebilirsiniz. Bu oyunu çocuğunuzun matematik bilgisine göre daha da zorlaştırın.

Eşya Ayırma 

Çocuğunuzun evde hem ev işlerini öğrenmesi hem de matematiği günlük hayatta kullanması için çamaşır toplayabilir ya da bulaşıkları dizebilirsiniz. Örneğin, annesinin ve kendisinin çoraplarını ayırmasını isteyin. Ardından bu çorapları çekmecelere sayarak koymasını söyleyin. Çıkan sayıları birbiri ile çarpmasını ya da bölmesini sağlayabilirsiniz. Hatta kendisinin ve annesinin çorapları birbirlerinin birkaç katı ise bu katı kendisinin bulmasını da isteyebilirsiniz. Bu sayede problem çözme yeteneğini de geliştirecektir.

Yemek Tarifi 

Sıra geldi mutfağa. Yemek yapmak çocuğunuzla hem eğlenceli hem de kaliteli vakit geçirmenin en iyi etkinliklerinden biri. Peki, bunu matematikle biraz zenginleştirsek nasıl olur? Basit bir yemek tarifi edinin. Örneğin, kakaolu kek gibi. Bu yemeği yapmadan önce göz kararı, bardağı keçeli kalemle 3 ya da 4 paya ayırın. Yemeği yaparken tarifi yazılı bir şekilde gözünüzün önünde olsun. Bakalım çocuğunuz bardağın 3’te biri kadar yağı tarife ekleyebilecek mi?

 ?

İlkokul çocuklarından bahsederken mobil uygulamalardan bahsetmek olmaz tabii. Çocuğunuzun matematiği daha iyi anlayıp kavraması için birkaç güzel matematik uygulamasından bahsedelim.

Mental Up 

Mobil uygulamalar içerisinde çocuğunuza matematiği sevdirecek en iyi oyunlardan birisi de Mental Up. Çocuğunuz ister okul öncesi dönemde olsun ister ilkokulda olsun, Mental Up’ın yüzlerce oyunu ve 600’e yakın zorluk seviyeleri ile matematiği hem öğrenecek hem de eğlenecek. Pedagojik Ürün Sertifikası ile çocuklarınız için oldukça güvenli olan Mental Up, TÜBİTAK destekli. Milyonlarca kişi tarafından indirilen bu eşsiz uygulamayı sizler de App Store ve Google Play Store mağazalarından edinebilirsiniz. Hatta bilgisayardan da indirmeden oynayabilirsiniz.

Mental Up Oynamak için tıklayın. 

Her Yaştan Çocuklar İçin Matematik Oyunları 

Sırada çocuklarınızın başta basitçe yapabileceği ama ilerledikçe zorlanan bir oyun var. 15 yaş çocuklara kadar hitap eden bu uygulama, renkli tasarımı ve kaliteli grafikleri ile oldukça eğlenceli. Çocuğunuzun matematikle tanışması için iyi bir araç olan Her Yaştan Çocuklar İçin Matematik Oyunları’nı Android platformundan edinebilirsiniz.