İnsan olarak adlandırılan ve benim de içinde bulunduğum canlılar hep yeni şeyler deneyimlemeye meraklıdır. Benim gibi bazı fütursuzlar ve her daim acemi kalanlar ise mevcut düzeni bozup yenisini inşa edememe hususunda uzmandırlar. Hep yenisinin daha iyi olacağına inanır ama genelde daha iyisini inşa edemezler. Fark ettiğiniz üzere ben de blogumun tasarımı konusunda hep yenisini inşa etme hevesiyle yola çıktım, yarı yolda ejderhalar beni geri döndürdü. Ben de geri dönmüşken eskilerin yeniden gönlünü kazanmak ve alıştığım düzene sorunsuz geri dönmek için bu temaya göz kırptım. Sağ olsun, davetkar bakışlarıma ve göz kırpmalarıma dayanamadı da beni yine sarıp sarmaladı.

Netice itibari ile Pagino olarak bilinen bu temama geri döndüm. İyi de yaptığımı düşünüyorum. Sürekli temanın tasarımıyla, orasıyla burasıyla oynamaktan zaten çocuğu perişan etmişim. Sanırım en azından bir 6 ay kadar temaya dokunmayacağım. Herhangi bir sorun çıkmazsa daha uzun süre bile dokunmayabilirim. Sadece yazmaya odaklanmak istiyorum. Yazacak çok şey oluyor, birikenler bir süre sonra uçup gidiyor. Gitmesinler diye temayı böyle bırakıp yazmak istiyorum. Bu kararı almamda Tahsin Bey çok yardımcı oldu. Bana yaptığı yorumda artık sadece yazmam ve tema olayına takılmamam gerektiğini söyledi. Ben de yaklaşık 1 hafta uğraştım ve karşınıza çıktım. Aslında halen bazı bakımlar da devam ediyor. Gtmetrix, Google Page Insight gibi araçlarla kontroller yapıyor ve düzeltmeleri de üstüne ekliyorum. Fena sayılmayacak bir noktaya geldik, şükür 🙂 Tabi bu aşamada sadece Tahsin yardımcı olmadı, benim adeta sevgili kaprislerimi, nazımı çeken dostlarımı anmamak olmaz.

Sezer: Kelimelerbenim

Lacivert: Ben Lacivert

Metehan:  Metecode

Burak: Wpmavi

Temamda neredeyse sorun kalmadı, bundan sonra daha sık yazabileceğime inanıyorum. Yazılacak tonlarca şey var. Biliyorum yeni bir şey söylemeyeceğim ama en azından hangi açılardan baktığımı göstermiş olacağım. Bu arada site hızlandırma konusunda sizin de önerileriniz varsa beklerim.

Daha hızlı bir site için neler yaptım?

  • Blogda yer alan birçok görseli optimize ettim,
  • Bazı javascript ve css kodlarını minimize ettim,
  • Tanıtım yazılarını anasayfada gizleyerek sağ menüye aldım.
  • Üst menüde bir yerlere “depo” diye sekme ekledim.
  • Hakkımda sayfasını daha okunaklı hale getirdim ve yazıyı güncelledim.

Daha derli toplu bir site için neler yapacağım?

  • Kategorilerin bir çoğunu silip o kategorideki yazıları bir ana kategoriye almayı düşünüyorum. Mesela kişisel sekmesi altında bulunan bütün kategorileri silip o kategorilerdeki yazıları tümüyle “kişisel” kategorisine alacağım. Sizce bunun bir zararı olur mu?
  • Site hatalarına zaman buldukça eğilecek ve o hataların çözümü için çaba göstereceğim.
  • Görselleri optimize edilmiş biçimde yükleyeceğim.
  • Mail aboneliği için sadece sağ kısımdaki abonelik kutusunu kullanacağım, yazı içindekini falan kaldıracağım.
  • Daha sık yazacağım 🙂

Sizin önerileriniz neler? Siz kendi sitelerinizde ne tür kararlar alarak uyguluyorsunuz? Hızlandırma ve daha derli toplu siteler için önerdiğiniz bir şey var mıdır?

Bu vesileyle yeni yılın başlangıç yazısını da yazmış oldum. Umarım daha uzun soluklu ve kullanıcıya fayda sağlayan yazılar yayınlama azmini bulurum. Aynı dileği bütün blog yazarı arkadaşlarıma diliyorum.

Sevmeyi unutmayın, bazı güzel insanları….