ABD’de faaliyetini sürdüren en önemli dergilerden biri olan ve çok sayıda okura sahip olmasıyla bilinen  TIME Dergisi geçtiğimiz yılın en ilginç ve kayda değer icatlarını derlemiş. Bizde de bu tür icatlar olduğundan okuyucunun ilgisini çekecek ve Türk insanına sıcak gelecek bir yazı olacağı inancındayım. Son derece ilginç icatların yer aldığı liste için bir ek çıkaran TIME’ın yer verdiği icatlara bir de birlikte göz atalım dedim. Zira oldukça enteresan ve bir o kadar da faydalı icatlar mevcut. Bir çok farklı dalda ortaya çıkarılan bu icatların kimi ağzı bir kaç karış açık bırakıyor kimi de “Bu kadar da olmaz” dedirtiyor. Dilerseniz şimdi o icatlara bir göz atalım.

Kapalı alanlarda bulut oluşturmak

Hollanda asıllı olan sanat ustası Berndnaut Smilde tarafından icat edilen bir yöntemle ısı, ışık açısı ve kaynağı ve nem faktörleri dikkate alınarak hazırlanan çalışma ile kapalı bir alanda; mesela odanızın ortasında bir beyaz buluta sahip olabiliyorsunuz. Sevgilinize sana bulut hediye etmek istiyorum diyebilirsiniz 🙂

Harekete duyarlı tornavida

Bazı akıllı telefonların yanısıra Nintendo tarafından piyasaya sürülen Wii’de bulunan kontrol çubuklarını Black&Decker adlı markanın kablosuz 4V MAX Gyro adlı tornavidasına entegre edildiğinde dünyanın harekete duyarlı olan ilk tornavidası da ortaya çıkmış oldu. Tornavidayı azıcık sağa doğru eğdiğinizde saat yönüne, sola doğru eğdiğinizde ise saat yönünün tersine çeviriyor. Bu hareket, tornavidanın içinde yer alan ve bilek hareketlerine duyarlı olan minik jiroskop sayesinde sağlanıyor.

Artık ketçap ve mayonezin dibi şişede kalmayacak

MIT’de okuyan 5 araştırmacı öğrenci ve onların hocaları Profesör Kripa Varanasi tarafından geliştirilen ve LiquiGlide adlı bitkisel madde sayesinde şişenin dibinde bizi bezdiren ketçap ve mayonezler kolayca dökülebilecek. Cam, metal, seramik ve plastik yüzeyleri daha kaygan hale getiren bu bitkisel madde sayesinde ketçap ve mayonezlerin dibini dökmek için bir ton eziyet çekmek zorunda kalmayacağız. Ayrıca kanatlarında buzlanma olduğundan uçamayan uçaklar için de bu yöntem kullanılabilecekmiş. Altta hem fotoğrafı hem de videosu var; Bakın bakalım işe yarar mı 🙂

 

 

Evde HIV Testi
HIV virüsü kaptığınızdan şüpheleniyorsanız OraQuick ile evinizde bir test yapabilirsiniz. Bu testi yapabilmek için size gerekenler ise bir damla tükürüğünüz ve 20 dakika zaman. HIV virüsüyle bağlantısı bulunan antikorları bu vasıta ile tespit etmek son derece kolay. Riskli bir durum çıkması halinde ise 24 saat boyunca ulaşabileceğiniz bir yardım numarası da mevcut.

 

Güneş enerjisiyle çalışan su arıtma cihazı

Gabriele Diamanti tarafından geliştirilen bu cihaz güneş enerjisini kullanarak su arıtımı sağlıyor. Temiz suya ulaşmanın zor olduğu az gelişmiş ya da gelişmemiş ülkelerde kullanılabilecek olan bu cihaza Eliodomestico adını veren Diamanti, “Hem piyasada bulunan cihazların yarı fiyatına mâl oluyor hem de su verimliliği % 67 oranında daha yüksek” diyor. Ayrıca bu cihazın herkes tarafından geliştirilmesine de izin veriliyormuş.

Konuşma ve işitme engellilere sorunsuz iletişim

Ukraynalı 4 öğrenci tarafından geliştirilen bir eldiven vasıtasıyla konuşma ve işitme engelliler sorunsuz iletişim kurabilecek. İşaret dili bilmeyen insanlarla konuşmanın ne kadar zor olduğu apaçık ortadayken bu icat insanlık adına son derece büyük bir açığı da kapatmış olacak. Bu eldiveni takan engellinin işaret dilini algılayan ve akıllı telefonlara yazılı olarak gönderen sistemin bir özelliği de yazılı metni seslendirebilmesi.

 Ben bu yazıda o icatların bir kısmına yer verdim. Bundan sonraki yazıda da diğerlerini yazmayı planlıyorum.