Daha önce şu yazımda yer verdiğim icatların arkasından seçtiklerimi de ikinci yazıya saklamıştım ki zamanı geldi. Şimdi diğer icatlara da bakalım istiyorum. Ben aralarından seçme yaparak yazıyorum ama siz hepsini görmek isterseniz arama motorlarına “Yılın en ilginç icatları” yazarak arayabilirsiniz. Şimdi gelelim benim seçtiklerime:

Komando topu

 

MIT'te okuyan bir öğrenci ve bir komando tarafından geliştirilen bu top ile itfaiyeciler yanan binaların içini hiçbir tehlike olmadan görebiliyor ve yangına daha hızlı müdahalede bulunabiliyor. Ayrıca rehine olaylarında da kullanılabilir çünkü bu tenis topu büyüklüğündeki aygıtın üzerinde tam 6 tane kamera bulunuyormuş. Ayrıca yine aygıt üzerinde bulunan sensörler vasıtasıyla sıcaklık ve radyasyon gibi ölçümler de yapılabiliyormuş.

MIT’te okuyan bir öğrenci ve bir komando tarafından geliştirilen bu top ile itfaiyeciler yanan binaların içini hiçbir tehlike olmadan görebiliyor ve yangına daha hızlı müdahalede bulunabiliyor. Ayrıca rehine olaylarında da kullanılabilir çünkü bu tenis topu büyüklüğündeki aygıtın üzerinde tam 6 tane kamera bulunuyormuş. Ayrıca yine aygıt üzerinde bulunan sensörler vasıtasıyla sıcaklık ve radyasyon gibi ölçümler de yapılabiliyormuş.

Üç boyutlu yazıcı

MakerBot Replicator 2 adı verilen bu yazıcı sayesinde elinizdeki bir tasarımı üç boyutlu olarak basabilmek mümkünmüş.

MakerBot Replicator 2 adı verilen bu yazıcı sayesinde elinizdeki bir tasarımı üç boyutlu olarak basabilmek mümkünmüş.

Deepsea Challenger


Yaptığı filmlerden tanıdığımız James Cameron kendi tasarımı olan Deepsea Challenger adlı denizaltı ile dünyanın en derini olarak bilinen Mairana Çukuru'nun dibine indi. Bu denizaltı 120 ton ve 7,3 metre.

Yaptığı filmlerden tanıdığımız James Cameron kendi tasarımı olan Deepsea Challenger adlı denizaltı ile dünyanın en derini olarak bilinen Mairana Çukuru’nun dibine indi. Bu denizaltı 120 ton ve 7,3 metre.