Elinizin altında olan işi bitirmeye çalışırken aniden ortaya bir şeyler çıkıyor ve tüm dikkatiniz dağılıyor değil mi? Bazen beş dakika, bazen on dakika. Bazen bir saatten fazla bile sürebilir.

Konsantrasyonunuzu toplayıp işe geri döndüğünüzde ise iş işten geçmiş olabiliyor. Dikkat dağınıklığı çalışanlar için büyük bir problemdir. Bu problem, iş verenler için ise daha büyük bir sorun demektir. Verimliliğiniz azalır, vaktinizi olumlu kullanamaz ve boşa çaba harcarsınız.

Meşgulken dünyayı kapatma şansınız olmadığından dolayı, işinize odaklanmak ve bu kararı verebilmek tamamen sizin elinizdedir. Bu doğru teknikleri bulmak, önceliklerinizi bilmek ve onlara bağlı kalmakla ilgilidir.

İşte, yaptığınız işe odaklanmanız için 8 pratik ipucu:

1- Ne zaman ilham geldiğini ve ne zaman eğlendiğinizi öğrenin

Herhangi anlamlı bir görev veya rutin, kişinin odağının büyük bir bölümünü alabilir. Herhangi bir işe başlamadan önce, neden yapmanız gerektiğini kendinize sorun. Cevabınız, size o arzuyu veren gerçek nedeninizdir. Böylece görevi değerlendireceksiniz. Ardından, görevinizi eğlenceli hale getirmenin, yani yaratıcılığınızın ve hayal gücünüzün devreye girmesine izin verin.

Kendinize ait bir şey yaptığınızda, işinize odaklanmaya devam etmek olasılığınız daha yüksektir. Odaklanma konusu ile ilgili daha fazla bilgilendirmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız Yasam.io ‘nun Odaklan kategorisine göz atabilirsiniz.

2-İyi bir çalışma sandalyesi ve çalışma masası seçin

Birçok çalışan, çoğu zaman oturarak çalışsa bile fiziksel olarak yorucu çalıştığını dile getiriyor.

Değerli zamanınızı kaybetmeyin ve size rahatsızlık veren şeylerden kurtulun. Sırt desteği bulunan gerçekten iyi bir sandalye alın; çalışma masanızın iyi konumlandırılmış olduğundan emin olun. Bu şekilde daha fazla saat çalışabilirsiniz ve vücudunuzun odaklanmayı bozmaması için gerekli rahatlığı sağlamış olursunuz.

3- Çalışma masanızı düzenleyin

Kollarınızı koyduğunuz yerlerde ya da masanızın üstündeki çok dikkat dağıtıcı unsur ve gereksiz eşya bulunabilir. Yaptığınız işe odaklanmaya devam etmek için, çalışma masanızın üzerini düzenli ve sade tutmaya özen göstermelisiniz. Atıştırmalıklarınızı, çantanızı, güneş gözlüğünüzü ve cüzdanınızı çekmecelere yerleştirin ve çalışma masanızın üzerinden uzak tutun.

Yanınıza aldığınız yiyecek ve içecekleri masanızdan çok uzak bir yere koymayın ki onları almak için işinizin başından kalkmanız gerekmesin. Çalışma masanızın çekmecesi bunun için idealdir. Canınız bir şeyler içmek istediğinde masanızdan kalkamadan yanınızda getirdiğiniz içeceğe ulaşabilir ve işinizi de yarım bırakmamış olursunuz.

4- Yakınlarda yeterince su bulundurun

İçme suyu sadece sağlıklı değildir, aynı zamanda sizi tazeler. Yorgunluk veya açlık belirtileri hissettiğinde, bir bardak su bu belirtileri ortadan kaldırabilir. Bu sayede biraz su için işinizin başından kalkmanıza gerek kalmaz ve başladığınız işi bitirebilirsiniz.

5- Yanınıza atıştırmalık alın

Tıpkı yakınlarınızda su bulundurmak gibi, acıktığınız zaman veya bir şeyler atıştırmak istediğiniz zaman yiyebilmeniz için çantanızda veya çekmecenizde atıştırmalık bir şeyler bulundurun. Boş bir mide veya bir şeyler yeme isteği arzusunu karşılayamama dikkat dağınıklığına ve konsantrasyon eksikliğine neden olur.

6- Bir adet “yapılacaklar listesi” hazırlayın ve yanınıza alın

Çalışma masanızda bir yerlerde, bilgisayarınızın çerçevesinde veya dosyanızın üzerinde bir yapılacaklar listesi bulundurun. Yapılacaklar listesini bir kâğıda yazıp yanınıza almak oldukça eski moda görünebilir fakat yapmanız gereken şeyleri hatırlamak için PC veya cep telefonunuza bakarsanız, muhtemelen sosyal medya ağlarını da kontrol edip, gelen mesajlara cevap verme gereksinimi duyacaksınız. Bu da birincil dikkat dağınıklığı sebeplerinden biridir.

7- Öncelikli görevlerinizi belirleyin

Çoğu çalışanın en verimli zamanları, iş başındaki ilk saatidir. Bunun nedeni, tüm enerjilerin henüz harcanmamasıdır. Dolayısıyla, tüm zorlayıcı, yorucu ve vakit alıcı görevleri ilk saatinizde yapmaya gayret edin. Daha az zorlu ve daha az uğraş gerektirenleri kendinize göre bir sıraya sokun ve öncelikli görevlerinizi yerine getirdikten sonra sırasıyla diğer işlerinizi halledin.

8- Uygun müzik seçin

Çalışırken arka planda müzik çalması, rahatlık ve esin kaynağıdır. Bazı çalışanlar için, müzik dinlemek adrenalin pompalar ve böylece daha fazla enerji ile çalışabilirler.

Ancak her tür müzik, herkes için hoş değildir – ve bazı müzik türleri de kişinin o anki ruh hali için uygun değildir. Buradan yola çıkarak, çalma listenizi buna göre düzenleyin. İşyerinde odaklanmanıza yardımcı olan müzikler dışında başka herhangi bir müzik dinlememelisiniz. Rahatlatıcı bir caz müziğin ardından, yüksek sesle, ağır metal duymaktan daha fazla rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı bir şey olamaz.