Günümüzde kredi şartlarının hızla değişmesi ve kiraların artması sebebiyle insanlar en kolay yolda ve uygun ödeme seçenekleri ile ev sahibi olma yoluna gitmektedir. Bu noktada eğer biraz birikmiş paranız varsa o parayı peşinat olarak değerlendirip kalan kısım için de kredi çekerek ev sahibi olabilirsiniz fakat birikmiş paranız yoksa ya da çok azsa çekeceğiniz konut kredisi exper tarafından eve biçilen değerin % 80’i kadar olabilmektedir. Bir örnekle açıklayacak olursak; Exper tarafından 400 Bin TL değer biçilen bir ev satın almak isterseniz çekebileceğiniz kredi tutarı en fazla 320 Bin TL olacaktır. Yani kalan 80 Bin TL’yi peşinat olarak vermek zorundasınız.

Toki’den Nasıl Ev Alınır?

Uygun koşullarla ve krediye bulaşmadan ev sahibi olmak için Toki seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Toplu Konut İdaresi olarak bilinen bu kurumdan ev sahibi olmak diğer türlere göre biraz daha kolaydır. Toki sayesinde uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olabilirsiniz. Hatta yeni bir kampanya ile ayda sadece 167 TL ödeyerek ev sahibi olmanız da mümkün. Bu uygulamanın Türkiye’de 33 ili kapsadığını ve 7 Bin 116 konutun satışa sunulacağını belirtmemiz gerek. Özellikle gelir düzeyi düşük ve orta seviyelerindeki aileleri ev sahibi yapmayı amaçlayan Toki’nin bu uygulamasında 240 ay yani 20 senelik bir ödeme seçeneği de bulunuyor. Toki evlerinden satın almak ya da şartları öğrenmek için toki.gov.tr adresine girebilir ya da 444 8654 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Birevim’den Nasıl Ev Alınır?

Uygun fiyatlara ev almak için değerlendirilecek seçeneklerden biri de Birevim olarak öne çıkıyor. Birevim’de 3 farklı ev sahibi olma seçeneği sunuluyor.

Birevim Sıra Tespit Yöntemi

Bu yöntemde ev satın almak için noter huzurunda bir çekilişe katılıyorsunuz. Bu çekilişte size bir sıra numarası çıkıyor ve isterseniz hiç peşin para ödemeden taksitlerinizi belirleyebiliyorsunuz. Vadenizi ve taksit tutarlarını belirlerken herhangi bir faiz ödemiyorsunuz. Bu yöntemin dezavantajı sıranın başında olabileceğiniz gibi sonunda da kalabilirsiniz.

Birevim Serbest Plan

Bu uygulamada ödeme yapacağınız taksit tutarı ve vadeniz orantısında evinizi alacağınız kesin tarihi belirleyebiliyorsunuz. Ödeme durumunuza göre evinizi alacağınız kesin tarihi belirlediğiniz bu uygulamada Birevim, konut sahibi olmak isteyenlere kesinlik sunmasıyla öne çıkıyor.

Konut Değerli Endeksleme

Birevim’in bu yönteminde ise ilk seçenek olan sıra tespit yöntemindekine benzer şekilde evinizi alma tarihiniz noter onaylı çekiliş esnasında belli olacaktır. Bu yöntemin en büyük avantajı evinizi aldığınız tarihte evinizin değeri korunmuş olacaktır. Bu değerleme esnasında TC Merkez Bankası tarafından aylık olarak yayınlanan konut-fiyat endeksi dikkate alınır ve evinizin değerini kaybetmemesi sağlanmış olur. Söz konusu evinizin değeri arttıysa siz de kara geçmiş olursunuz.

Eğer daha fazla bilgi isterseniz birevim.com ya da 444 23 53 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.

Fuzulev’den Nasıl Ev Alınır?

Uygun fiyata ev almak için bir diğer seçenek de Fuzulev’dir. Teknik olarak Eminevim gibi diğer dayanışma usulü ev sahibi olma sistemlerine de benzeyen Fuzulev, 25 yıllık tecrübesi ile insanları ev sahibi yapmaya devam ediyor. Fuzulev’de ev sahibi olmak için 4 farklı yöntem bulunuyor.

Fuzulev Çekiliş Sistemi

Bu uygulamada ev sahibi olmak isteyenler kendi ödeme güçleri doğrultusunda bir gruba girerler. Türkiye’nin her yerinden ev sahibi olabilirsiniz. Çekiliş esnasında birkaç ay içerisinde ev sahibi olabileceğiniz gibi daha ileri bir tarihte de olabilirsiniz. Bu tamamen çekilişe bağlıdır. Ödemeler esnasında asla faiz ödemezsiniz. Eğer para biriktirip ev satın almak gibi bir hayal kuruyorsanız Fuzulev en güzel yöntemlerden biridir. Bu arada eğer dilerseniz ödemelerin arasında ya da herhangi bir zamanda daha fazla ödeme yapabilir ve daha erken ev sahibi de olabilirsiniz. Ya da ödemelerinizi daha düşürebilirsiniz.

Fuzulev Vade Ortası Yöntemi

Eğer biraz birikmiş paranız varsa faiz ödemezsiniz ve ödediğiniz taksitin yarısına geldiğinizde istediğiniz evi satın alabilirsiniz. Bu yöntemde 7 ay ile 200 ay yani 16,5 sene arasında vade seçenekleri bulunur. Sistem sizi bu gruplardan birine dahil eder. Sadece organizasyon ücreti ödeyerek dilediğiniz eve sahip olabilirsiniz.

Fuzulev Peşinat Verilen Erken Teslim Yöntemi

Fuzulev sisteminin bu uygulamasında taksit ödemelerinde vade farkı ya da faiz gibi ek bir ödeme yapmayacağınızın garantisi veriliyor. Sisteme girmeden verdiğiniz peşin para ne kadar fazla ise o kadar kısa zamanda ev sahibi olabiliyorsunuz. Peşinat verdiğiniz için ödeyeceğiniz aylık taksitler diğer sistemlere göre daha düşük olacağından ödeme güçlüğü çekmezsiniz.

Fuzulev Ara Ödeme Yapılan Erken Teslim Yöntemi

Bu yöntemde isterseniz peşin para vermeden ya da isterseniz vererek ev sahibi olabiliyorsunuz. Bütçeniz doğrultusunda belirlemiş olduğunuz ödeme zamanlarında ara ödemeler yaparak istediğiniz evin sahibi olabiliyorsunuz. Bu yöntemde sadece sizin belirlemiş olduğunuz zamanlarda ödeme yaparsınız. Ek ödeme ya da sürprizler yoktur. Ara ödeme yaptığınız için taksitleriniz az miktarda olur ve toplam ödemenin yarısına bile gelmeden evinizin sahibi olmanız sağlanır. Bunun için ilk taksidi ve organizasyona yönelik ücreti yatırmak suretiyle sisteme girebilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için fuzulev.com adresine girebilir ya da 444 63 13 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.