Günümüz insanı değişen şartlar nedeniyle sık sık uçmak durumunda kalıyor. Hava yolu taşımacılığı ve fiyatlandırma ilişkisi ise karışık bir yapıya sahip ancak burada üç önemli kriter öne çıkıyor; Boş koltuk sayısı, rekabet ve talep.

Genelde büyük hava yolu şirketlerinin envanteri, diğer anlamda boş koltukları, dört büyük rezervasyon sistemi olan Amadeus, Sabre, WorldSpan ve Galileo üzerinden internete ve acentelere tek bir sistem altında dağıtılıyor. Ardından da talebe göre fiyatlandırılıyor. Dolayısı ile eğer belli bir güzergâhın doluluk oranı yüksekse bilet fiyatları da artıyor.

Talep az olduğunda ise belli bir doluluk oranına ulaşıncaya dek fiyatlar düşüyor. Netice itibarı ile bilet fiyatları ve envanter, her an değişebiliyor. Internet siteleri ve seyahat acenteleri bu dört büyük merkezin rezervasyon ağını kullanıyor. Bu rezervasyon sistemleri söz konusu fiyatları gün içinde ve aynı zamanda güncellemedikleri için aynı uçak için farklı fiyatlara rastlanabiliyor. Bu da neden farklı aramaların farklı sonuçlar verdiğini açıklıyor.

En ucuz bilet fiyat araması için farklı algoritmalar kullanan sistemler veya internet siteleri, iki ve üzeri aktarmayı direkt uçuştan daha ucuza getirse de bazıları bu alternatifin yolcular için rahat olmayacağı için tercih edilmeyeceğini düşünerek sistemlerinde göstermemeyi tercih ediyor.

En ucuz bilet ise genellikle daha az insanın bu günlerde seyahat etmesi nedeniyle, hafta içleri salı, çarşamba ve perşembe günleri, iş saatleri dışında ya çok erken ya da çok geç saatlerde bulunuyor.

Fiyatın belirlenmesindeki en önemli etkenlerden bir de elbette hava yolu şirketlerinin birbirleriyle olan rekabeti. Örnek vermek gerekirse, bir hava yolu şirketi İstanbul-Antalya arasındaki bilet fiyatını % 20 oranında düşürmüşse büyük olasılıkla diğer rakip hava yolları şirketleri de bu orana yakın bir indirime gider. Dolayısıyla da indirimi yapan ilk firmaya yolcularını kaptırmamış olur.

Aynı güzergâhtaki farklı havayolu şirketleri değişik sebeplerle ücret farklılığı uygulayabilir. Eğer bir havayolu şirketi o güzergâh üzerinde yüksek bir pazar payına sahipse fiyat düşürüp yolcu çekmeye ihtiyacı kalmayabilir.

Üç faktörün etkilediği bilet fiyatları ve tüm fiyat iniş-çıkışları ışık hızında gerçekleşir. Örneğin, seyahat acentesi seçilen uçuşun ödemesini gerçekleştirmek için kredi kartı bilgilerinizi ve sisteme girip konfirmasyonunu alır. Ancak bu esnada seçilen ucuz bilet kategorisi kapanmış olabilir. Dolayısıyla konfirmasyon ya da elektronik bilet basılana kadar geçen sürede seçtiğiniz uçak biletinin fiyatı garanti ve kesin değildir. Bir tür kumar olan bu durum bazen de tam tersine işleyebilir.

Tüm bu faktörler neticesinde ucuz bilet karşılaştırması yapan turna.com gibi internet siteleri, gösterilen bilet fiyatlarını kendi aralarında kıyaslayarak size en uygun olanı veya olanları listeler. THY, Pegasus, AtlasGlobal, Onur Air, Sunexpress bilet ve diğer bir çok havayolu firması bilet karşılaştırmalarını siteden ücretsiz elde edebilirisiniz. Yurt dışında bunun gibi fiyat karşılaştırması yapan internet siteleri yüksek oranlarda ilgi görüyor.