Herkes çatır çatır ucuz uçak bileti alıp sizin hayalini bile kuramadığınız tatil beldelerine gidiyorsa ortada toplumu ilgilendiren bir yanlışlık yoktur. Bir yanlışlık vardır evet ama bu sadece sizi ilgilendiren bir yanlışlıktır. Zira ucuz bilet bulmak belli başlı bir kaç taktik sayesinde sandığınızdan çok daha kolay bir hale geliyor.

Diyelim ki bir hafta sonu pencerenizin kenarında oturmuş sokaktan geçenlere bakıyorsunuz ve bir yandan da Instagram’daki gönderileri kaydırıp storyler arasında geziniyorsunuz. O da ne! Cimrilikte eline kimsenin su dökemeyeceği okuldan arkadaşınız Paris’ten fotoğraf paylaşmış. Bir sonraki story ise uzun zamandır görüşmediğiniz kuzeninizden geliyor. O da Karadeniz’de bir yaylada ve bulutların üstünden selamlıyor sizi. Ama bir saniye; onların uçak biletine ayıracak parası var mıydı? İşte burada devreye ucuz bilet giriyor. Siz de uygun fiyatlı uçak bileti almanın taktiklerini merak ediyorsanız gelin çok kısa bir yazıyla açıklayalım:

Ucuz Uçak Bileti Alma Yolları

Sandığınız kadar zor değil, tamam çok kolay da değil ama bir kere öğrendiğinizde her zaman kolaylıkla ucuz uçak bileti bulabileceksiniz. Gelin, birkaç adımda düşük fiyatlı uçak bileti bulmanın ipuçlarını inceleyelim.

  • Nokta Atışı Tarihleriniz Olmasın: Eğer ucuz uçak bileti arıyorsanız esnek bir zaman diliminde arama yapmanız önerilir. Mesela 10 Aralık’ta bir uçak bileti araması yapıyorsanız tarihleri biraz esnetme şansınızın olup olmadığına bakın. Mesela 10 Aralık değil de 14 Aralık’ta uçsanız sizin için uygun olur mu? Hafta sonu değil de hafta içi uçsanız nasıl olur?
  • Uygun Fiyatlı Uçak Bileti Sunan Siteleri Kontrol Edin: İlk bulduğunuz yerden uçak bileti almak yerine uygunabiletal.com gibi güvenilir ve geniş ölçekli sitelerde araştırma yapın. Bu tür siteler, size en ucuz uçak biletini sunabilecek opsiyonları da önünüze serer. Böylece alternatifleri de değerlendirerek ucuz bilet bulma şansına erişirsiniz.
  • Maceracı Ruhunuza Kulak Verin: Plansızlık sizin için büyük bir problem değilse bazı maceraların ve dolayısıyla unutulmaz anların plansız seyahatlerden gelişeceğini aklınızın bir köşesinde bulundurun. Haritadan geniş bir coğrafya seçin. Ardından aramanızı yapın. Bazı yerlere alacağınız uçak biletlerinin çok komik rakamlara satıldığını göreceksiniz. Böylelikle belki de bir daha göremeyeceğiniz bir macera da yaşamış olacaksınız.
  • Bir Havayolu Şirketine Bağlı Kalmayın: Sadece belli bir havayolu şirketi ile uçmak için geçerli bir sebebiniz yoksa diğer şirketleri de dahil ettiğiniz bir arama yapın. Böylece daha uygun fiyatlı seçeneklere de erişebilir ve arasından size en uygun olanı seçebilirsiniz.
  • Erken Alım İndirimlerini Kaçırmayın: Biletinizi ne kadar erken alırsanız o kadar ucuz alırsınız. Bunu bilmeyen neredeyse yoktur ama en önemli kriterlerden de biridir ucuz bilet alma konusunda. Eğer o anda almaya mecbur değilseniz biraz ileri tarihteki bilet fiyatlarına bakın. Seyahat planlarınız  ve ajandanız belliyse uzun zaman öncesinden alacağınız biletler size büyük bir fiyat avantajı sağlayacaktır.
  • Aktarmalı ve Tek Yön Uçuşları da İnceleyin: Kimi zaman bir ya da birkaç aktarma yaptığınızda yani aktarmalı uçuşları seçtiğinizde çok daha uygun fiyata uçak bileti alabilirsiniz ama bu size biraz da zaman olarak geri dönecektir. Aceleniz yoksa aktarmalı uçuşlar eşsiz bir fırsat olabilir. Aynı şekilde bazen tek yön bilet alıp geri dönüşü de ayrıca bir tek yön bilet şeklinde almak gidiş-dönüş biletlerine göre daha avantajlı olabilir.