Tüp bebek tedavisi tüm dünyada tıp ve teknolojinin el birliği ile her geçen gün ilerliyor. Tıp ve teknolojinin gelişmesi ile ilerleyen tüp bebek tedavisinde her geçen yeni gözlemlere yer veriliyor.

İsrail’de bulunan Assaf Harofeh Tıp Merkezi Kısırlık ve Tüp Bebek Merkezi tüp bebek tedavisi uygulanan 219 kadını 1 yıldan fazla süre ile gözlemledi ve yüksek moralin, gülmenin, kahkahanın tedavi sürecine olumlu yönde nasıl etki ettiğini ispatladı.

İlk tüp bebek tedavisi 40 yıl önce uygulanmış ve başarılı bir gebelik ile sonuçlanmıştı. O dönemden bu döneme kadar yani günümüze kadar milyonlarca bebek bu yöntem ile dünyaya gözlerini açtı.

Bilim insanları tüp bebek alanını özel bir alan olarak görüyor ve bu alanda, bu branşta kendilerini uzmanlaştıranlar tarafından birçok araştırmalar yapılıyor.

Yukarıda ismini zikrettiğimiz tüp bebek merkezi ilginç bir gözleme imza atarak tıp ve teknolojinin dışındaki etkenlerin tüp bebek tedavisinde nasıl olumlu sonuçlarla karşılaşabileceğimizi gösterdi.

Tüp bebek merkezi palyaçolar yardımı ile tüp bebek tedavisine başlayan anne adaylarını bir gösteriyi izleterek kahkahaya boğdu. Elde edilen sonuçlar ise şaşırtıcı ancak bir o kadar da olumluydu.

Palyaço gösterilerini izleyen anne adayları palyaço gösterilerini izlemeyen anne adaylarına göre %35 oranında daha fazla gebelik sevinci yaşadılar.

Bu sonuçlar da göstermektedir ki anne adaylarının yüksel moralli olması tüp bebek tedavisi sürecinde %35 daha olumlu etkiler sağlamaktadır.

Tıbbi Palyaçolar ismi verilen bu gösteriler şuan dünyanın çeşitli yerlerinde birçok tüp bebek merkezinde yardımı yöntem olarak kullanılıyor ve olumlu sonuçlar elde ediliyor. Yalnızca tüp bebek tedavisinde değil tüm hastalıkların iyileşme sürecini arttıran yüksek moral böylelikle bir kez daha ispatlanmış oluyor.

Tıbbi Palyaçolar Gösterisitüp bebek tedavisi uygulanan anne adayı için stres azaltmaya, moral yükseltmeye yardımcı olarak gebe kalma oranını yükseltiyor.

Sadece kahkaha değil hipnoz ve akupunktur tedavileri de tüp bebek tedavisine yardımı olan tedavi yöntemleri arasında gösteriliyor.

Hal böyle olunca tüp bebek tedavisi uygulanan anne adayına en büyük destekçi yine baba adayının olması gerekiyor. Böyle hassas ve zorlu bir süreçte baba adayı anne adayının moralini yüksek tutmalı ve stressiz bir tedavi sürecinin geçirilmesi için yardımcı olmalıdır.

Stresin hem kadında hem de erkek te olumsuz etkiler bıraktığı uzmanlar tarafından gözlenmiş olup stresiz bir yaşam için ortam yaratmaları gerektiği vurgulanmıştır.

Embriyo transferinin yapılmasının hemen ardından tüp bebek yöntemi ile hamile kalmaya çalışan annelere izlettirilen palyaço gösterileri tıp dünyasının gözünü açtı ve farklı yöntemlere eğilmeye başladı. Şuan dünyanın birçok yerinde sağlık örgütleri, hekim kuruluşları bu tip konularda gözlemler ve deneyler yapıyorlar.

Hipnoz ve akupunktur tedavilerinin tüp bebek tedavi sürecinde gebe ihtimaline ne kadar yardımcı olduğu, gebe kalma ihtimalini ne kadar yükselttiği konusunda veriler haftalık ve aylık raporlar halinde dünya sağlık örgütleri tarafından dergilerde ve internet sitelerinde paylaşılmaktadır.

Ankara tüp bebek merkezi  tedavisine başlayan anne ve baba adayları tedavisi sürecinde olumsuzlukları bir kenara bırakıp tamamen stresten uzak bir yaşama odaklanmaları gerekiyor. Bu süreçte erkeğin kadına, kadınında erkeğe destek olması gerekmektedir.

İnternet üzerinden, dergi ve gazeteler vasıtası ile paylaşılan böyle güzel ve sevindirici haberler anne ve baba adayının morali kadar hamile kalma ihtimalini de yükseltecektir.

Tüp bebek mucizesi veya tüp bebek hikâyeleri gibi aramalar yaparak tüp bebek yöntemi ile hamile kalmayı başarmış, bebeklerini kucağına almış ve bebeklerini büyütmeye başlamış milyonlarca insanın hikâyelerine ulaşabilirler.