Sahne sanatları alanında benim de içinde bulunduğum alan olan tiyatro bir çok disiplini bir arada bulundurması sebebiyle dışarıdan kolay görünen ama zaman zaman illallah dedirtecek kadar ayrıntılı uğraşılması gereken bir sanat dalıdır. Teorik eğitimin yanında eskrim, beden kontrolü, ses kontrolü ve dans gibi bir çok farklı disiplini de bir arada aynı bünyede toplamalısınız. Şahsım adına konuşmam gerekirse yaklaşık 10 yıldır tiyatro ile ilgileniyorum. Geçtiğimiz sezon da Tiyatro Adam’da dekor ve ışıkla ilgilendim. Sanırım bu sezon da aynı şekilde devam edeceğim ve aynı zamanda kısmetse bir de oyunculuk yüksek lisansı yapacağım. Peki oyunculuk adına kendilerini geliştirmeye karar veren benim gibilere ne öneririm biliyor musunuz? Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur, bunun için de vücut esnekliği ve sağlığının üst seviyede olması şart!

Vücut esnekliğini bir çok spor dalı ile sağlayabilirsiniz ancak benim size tavsiyem mutlak surette eskrim olacaktır. Dilerseniz öncelikle eskrimin ne olduğuna biraz değinelim. Eskrim, kökeni Avrupa olan bir kılıç kullanma sanatı olarak adlandırılabilir kısaca. 1896 yılı itibari ile olimpiyat oyunlarında kendisine yer bulmuş, 15 Yüzyıldan itibaren de Avrupa’da -özellikle İspanya- düellolarla gelişmiştir. Bedensel terbiye, dik duruş, manevi doygunluk gibi faydaları ile de bir yaşam felsefesi olarak kabul edilebilir.

 Tiyatroda eskrimin yeri nedir? 

Tiyatro gibi ciddi disiplin gerektiren sahne sanatlarında eskrim, kondisyon ve duruş bozukluklarının giderilerek etkili bir duruşa sahip olunmasına olanak sağlar. Ayrıca konsantrasyon güçlüğü çekenlerde eskrim eğitiminin ciddi bir katkı sağlayarak bu güçlüğü ortadan kaldırdığı da bilinmekte. Yani işin özeti; sahne sanatlarında konsantrasyon, denge, vücut duruşu, beden terbiyesi ve manevi doygunluk için tercih edilebilecek en mantıklı spor dalı eskrim.eskrim theatre-shutterstock_135763049
Pavel L Photo and Video / Shutterstock.com

 Eskrime nereden başlanabilir? 

Öncelikle teorik olarak kendinizi eğitmeniz mantıklı olacaktır. Dilerseniz şimdi gelin hangi sıralamayı önerdiğime bakalım:

  • Eskrim nedir, ne değildir bunu mutlaka öğrenin. Tarihini de okumanız size fayda sağlayacaktır. Bu bilgileri yazının en altında vereceğim kaynaktan öğrenebilirsiniz.
  • Eskrimin bedene ve ruha faydalarına göz atın.
  • Eskrimin branşlarını inceleyin ve ilgili branşlarda videoları izleyin.
  • Eskrim malzemelerini inceleyin ve derslere başlamadan aklınızda bir şeyler olsun, hiç bir şey bilmeden derse girmeyin.
  • Alt kısımda önerdiğim siteden merak ettiklerinizi okuyun, sorularınız varsa da iletişim bölümünden sormaktan çekinmeyin.

Eskrim alanında eğitime başlayacak arkadaşlara başarılar dilerim. Eğer başlamaya karar verirseniz bana da buradan yazın, ilerleyen sürece ben de bakayım isterim.

Eskrimle ilgili daha detaylı ve güncel bilgilere ulaşmak için kaynak: http://eskrim.co/eskrim-nedir/