Hayatlarının geri kalanında kendilerine dayanak olacak noktaları ve eğitim kurumlarını seçmek isteyen öğrenciler, TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) adı verilen sınavda ter döküyorlar. Bu sınav/sınavlar sonucunda öğrenciler, okumak istedikleri okulları seçerek eğitim hayatlarının geri kalanını planlıyorlar.

Bu yıl TEOG’a 1 Milyon 190 Bin 826 öğrenci girdi ve sınav sonuçlarının 2017 Ocak’ta açıklanması bekleniyor. İşte bu noktada öğrenciler ve velileri, TEOG puanının nasıl hesaplanacağı ile ilgili aramalarda net bir sonuca ulaşmakta zorluk çekiyorlar. Teog puan hesapla şeklinde arama yapanlara benim önerim Okulistik.com olacaktır.

Eğer öğrenciler ya da veliler TEOG puanı hesaplama konusunda yol gösterici ve adım adım tarif edecek bir site arıyorlarsa bu yazı tam onlara göre. Bu yazıda TEOG puanı nasıl hesaplanır sorusuna açıklık getireceğim.

TEOG puanı nasıl hesaplanır?

Öncelikle bu yazıda adım adım ve anlaşılır biçimde anlatmaya çalışacağım. Yine aklınıza takılan sorular olursa lütfen konu altındaki yorum kısmından belirtin.

  • İlk olarak okulistik.com adresinden TEOG sayfasına girin. Bunun için yukarıda yer alan Teog puan hesaplama adlı renkli yazıya tıklayın.
  • Siteye girdiğinizde sizi mavi ekran üzerinde bir video karşılayacak. Videoyu izlemenizi öneririm. Aceleniz varsa sayfayı biraz aşağı kaydırın.
  • Hemen altında “Benzer sorular” kataloğu ile karşılaşacaksınız. Oraya da bakmanızı öneririm. Örnek soru tipleri açısından faydalı olacaktır.
  • Benzer sorular kısmının altında yer alan Teog puan hesaplama formunda bütün dersler yer alıyor. Bu derslerin karşılarında yer alan boş kısımlara doğru ve yanlış sayılarınızı doğru olarak girin.
  • Son olarak en altta bulunan “güncelle” butonuna tıklayın.
  • Puanınız ve net sayılarınız karşınıza çıkacaktır.
  • Eğer bu alanda öğrencinizin daha verimli sonuçlar almasına yardımcı olmak istiyorsanız alt kısımda yer alan örnek videoları da izleyerek bu siteden üyelik satın almanızı öneririm. Her yerden ulaşabileceğiniz videolarla öğrenciniz, eksik derslerini telafi edebilecektir.