Bir sosyal paylaşım sitesine kardeşi Tolga Tabu tarafından yüklenen besteleriyle ünlüler kervanına katılan Tolga Tabu, Sakarya-Karasu Ada Kahvesi’nde konser vermek üzere ilçemizdeydi. Biz de bir röportajı nasıl koparabiliriz diye düşünürken mekân sahibi imdadımıza yetişti ve konser arasında Tolga Tabu’nun arabasında kısa da olsa bir röportaj aldık. Hakkında bilinmeyenleri sorduk ve o da cevapladı. Bir kere Tabu, oldukça evcimen ve aile yaşantısına son derece önem veren bir şahsiyet. Ayrıca ilerleyen aşamalarda da tabuları yıkacak gibi görünüyor.

 

Öncelikle röportajımızı kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Rica ederim.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

22 Şubat 1981’de İstanbul’da doğdum ve balık burcuyum. Burcumun özelliklerini fazlasıyla taşıyorum. Duygusal olduğum falan söyleniyor ve o duygusallığın verdiği sonuç herhalde bestelerde de ön plana çıkıyor.

Küçükken size “Büyüyünce ne olacaksın?” denildiğinde cevabınız ne oluyordu?

Müzisyen. Hiç diğer çocuklar gibi doktor olayım, öğretmen olayım gibi bir düşüncem yoktu. Zaten küçüklükten beri babamın hediyesi olan org ile kaynaştığım ve kendi kendime çözmeye çalıştığım için başka bir meslek hedefim olmadı.

Aileniz nasıl bakıyordu bu duruma?

Onlar da herhalde bu ışığı gördüler ki 11-12 yaşlarımda beni bununla alakalı özel derslere gönderdiler. 12 yaşımdayken şu anda sahnede kullandığım gitar benim boyumdaydı. Ya da ben onun boyundaydım. Sırf o eğitimi almak için her hafta sonu kilometrelerce yol gidip, yaşıtlarım dokuz taş oynarken ben gitar çalmakla uğraşıyordum. Daha doğrusu öğrenmeye çalışıyordum. Bunların yanısıra da şan ve piyano dersleri aldım.

Bu mesleği yapmıyor olsaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

Normalde Balıkersir’de Turizm Otelcilik okudum ama herhalde onu da yapmazdım. Ve aynı zamanda uzun bir süre karneli olarak gümrükle uğraştım. Belki gümrükle uğraşabilirdim ama müzik hayatımın içinde her zaman olacaktı. Belki bestelerimin başka biri tarafından seslendirilmesi gündemde olabilirdi ama bir şekilde o notalar benimle birlikte olacaktı.

Magazinsel olacak ama bir kız arkadaşınız var mı?

Bu tür özel konulara girmiyorum. Radyolarda da hiç bir zaman konuşmuyorum bunları.

Kardeşiniz Tuna Tabu’nun bestelerinizi bir sosyal paylaşım sitesine yüklemesinden sonra sanırım bu kitleler tarafından daha fazla tanınma gerçekleşti?

Kardeşim Tuna Tabu vesilesiyle gerçekleşti her şey. Sanırım 2007 yılında beraber yaptığımız bir şarkıyı internette bir siteye yüklüyorlar ve 1 ay gibi kısa bir sürede 150 Bin kişilik dinleyici kitlesine ulaşılıyor. Daha sonra da insanların talepleri “Artık Tolga Tabu sahne alsın, görelim sahnede, canlı dinleyelim” yönünde olduğu için ortaya çıkmak zorunda kaldım.

Peki albümde yer alan parçalarda söz müzik kime ait?

Değerli kardeşim Tuna’nın 2-3 şarkısı dışında diğerlerinin sözü ve müziği bana ait.

Müzik dışında neler yapmaktan hoşlanırsınız?

Ben her zaman gitarı elime alıyorum ve bir kaç dakikalık boş zamanımda bile müzikle uğraşıyorum. Dolayısıyla başka bir şeye zamanım kalmıyor.

Kendinizde en sevmediğiniz huyunuz?

Çok kıskanç olmam en sevmediğim huyumdur. Abartılı derecede kıskancım.

En sevdiğiniz huyunuz?

Bir o kadar da sabırlıyım.

Bu iki huyun bir arada bir bünyede bulunması biraz zor değil mi?

İşte o yüzden böyle bestele çıkıyor zaten.

Siz benim yerimde olsanız kendinize ne sorardınız?

Ne kadar daha ilerlemek istiyorsun sorusunu sorardım herhalde.

Peki cevabınız ne olurdu buna?

“Bu kadar!” Çünkü benim çok büyük amaçlarım, hedeflerim yok. Ben zaten albüm çıkmadan, televizyon kanallarında o klip dönmeden önce de sevenlerim ve sevdiklerimle zaten sahnelerde beraberdik. Daha albüm olmadan bir ağızdan o şarkıları ezbere söyleyebiliyorduk ve dolayısıyla en zoru başardık.

Şarkılarınızı hangi duygularla yazıyorsunuz?

Daha geçmişimle alakalı… Yaşanmışlıklarla alakalı.

Sizi en çok ifade eden şarkınız?

“Özledin mi beni?”

En sevdiğiniz renk ya da renkler?

Yeşil ve maviyi hep önde tutarım.

Yaptığınız en büyük çılgınlık?

Öyle çok büyük çılgınlıklara imza atmadım açıkçası. Yaptığım en büyük çılgınlık herhalde terkedilmek oldu.

Sevdikleriniz için neleri göze alabilirsiniz?

Gerçekten sevdiğim insan için vazgeçerim. Mesela ban “Başka bir hayat kuralım Tolga! Ailemiz olsun, çocuklarımız olsun, kendi hayatımıza bakalım!” derse ve gerçekten seversem bir şekilde orta yolu bulmaya çalışırım. Ben evimde de gitarımı çalarım eşime ve çocuklarıma da…

Aşkla ilgili düşünceleriniz?

Aşk, çözülemez bir düğüm. Aşk; kıskançlık, aldığınız nefes, bakışınız, gözünüzün yeşili, kahverengisi, ; aşk, attığınız adım. Sonuçlarına katlanmak gerekiyor. Her zaman iyi sonuçlar doğurmuyor ama aşkı yaşayınca da sonuna kadar yaşamak gerekiyor ki dengeyi bulabilirseniz gerçek huzuru yakalamış olursunuz hayatınız boyunca.

Dönüm noktam dediğiniz bir yer var mı; yoksa daha sonra mı olacağını düşünüyorsunuz?

Dönüm noktam var evet! Askere gittiğimde bu şarkıların yazılmasına vesile olan olaylardır. Çok zor bir askerlik dönemi atlattım. Çok zor geçti o günler. Her Türk genci gibi bayrağımızın o kırmızısına

kurbanız ama askerliği bırakıp gelip de tekrar olayları çözme gibi bir olasılığımız olmadığı için çok zor zamanlar geçirdik. Benim de patlamalarım tam o zamana denk geliyor.

Hangi takımlısınız?

Çok fanatik değilim ama doğuştan itibaren Galatasaray’lıyım.

Daha önce albüm çıkardınız mı?

Hayır daha önce çıkardığımız bir albümüm yok.

Aşkın Özeti adlı albümden bahsedebilir miyiz?

Aşkın Özeti, bizim ilk albümümüz. “Kalbime Basa Basa” adlı parçaya klip çektik ve müzik kanallarında yayınlanıyor.

Yeni çalışmalar var mı?

Bir single çalışmasına girdik, “Bir Resmin Bile Yok” adlı parçamız için çünkü çok fazla talep-istek var. Bundan dolayı onun altyapısını hazırladık. Şarkı aranje edildi. Mixi ve masterı bitti. Sanırım önümüzdeki bir kaç gün içinde klibi çekilecek ve yine televizyonlarda yayınlanacak.

Müzik dünyasında kimleri beğeniyorsunuz?

Fatih Erkoç’u çok beğenerek dinlerim. Erol Evgin’i dinlerim, Funda Arar’ı dinlerim.

Bir şarkıda sizce sözler mi armoni mi önemlidir?

Bir bütündür bana göre çünkü ben beste yapan bir insanım ve şarkı ya da söz olarak ayıramıyorum.

Gözlerinizi kapattığınızda kendinizi gelecek açısında nerede görüyorsunuz?

Bundan çok uzakta görmüyorum. Dediğim gibi çok çok büyük amaçlarım, hedeflerim yok. Ben daha tekdüze yaşayan, daha evcimen biriyim aslında. Şu sahneden çıkıp da kafa dağıtmak için bir şeyler içmeye gidenlerden değil, evine gidip yatanlardanım ben.

Dinleyicilerinizle aranız nasıl?

Mükemmel! Aile gibiyiz hepsiyle.

Konser takvimi belli mi?

Her hafta Etiler Keops Club’de sahne alıyorum. Bunun dışında organizasyonlar yapıldıkça Türkiye’nin dörtbir yanına gidiyoruz.

Sizi daha yakından takip etmek isteyenler için web siteniz ne zaman aktif hale gelecek?

Şu anda kurulum aşamasında ve en yakın zamanda hazır hale gelecek. Bu süre içerisinde facebook’tan ulaşabilirler.

Karasu’ya daha önce geldiniz mi?

İlk defa geliyorum ama atmosfer çok sıcak. Kesinlikle bundan sonra da ziyaret edeceğimiz bir yer.

Son olarak dinleyicilerinize neler söylemek istersiniz?

Beni her zaman desteklediler. Daha albümüm çıkmadan önce bile destekliyorlardı. Ailelerinden biri olarak gördüler beni ve benimsediler. Onlara ne kadar teşekkür etsem az. Onlara olan borcum teşekkürle ödenemez. Ben borcumu bir şekilde bestelerle ödemeye devam ediyorum ki çıkarttığımız single da ücretsiz olacak. Kendi sayfalarımızdan (sitelerimizden ve sosyal paylaşım sitelerinden) yayacağız. İnsanların gidip almasına bile gerek yok çünkü ticari bir kaygımız yok. Herhalde tabuları yıkmaya ben bu piyasada bu şekilde başlıyorum diyebilirim.