Bugünlerde bambaşka bir şey oldu hayatımda. Normalde televizyon izlemeyen ben nasıl olduysa bir diziye tutuldum kaldım. Geçtiğimiz hafta otobüsle İstanbul’dan Karasu’ya dönerken can sıkıntısından televizyon izliyordum ve kaderin cilvesi ya bir kaç kanal dışında çeken kanal yoktu. Ben de TRT 1 izlemeye koyuldum. Şimdi adını hatırlamıyorum ama bir dizi vardı. İzlediğim dizinin reklam arasında ise yeni bir dizinin fragmanı yayınlanıyordu. Dikkatle izledim. Farklı bir şeyler olduğuna kanaat getirdim bu yeni dizide ve eve döndüğümde konusuna falan bakmak için aklıma not aldım. Eve gelince ise merakımı yenemeyip hemen oturdum bilgisayar başına ve araştırdım diziyi. Oldukça ilginç bir konusu olan dizinin henüz 2 bölümünün yayınlandığını görünce “Bir izleyeyim bakalım, nasıl bir şeymiş” dedim. İşte her şey burada başladı. İki bölümü soluksuz izledikten sonra yeni bölümler yayınlandıkça izlemeye karar verdim. Bu akşam da; televizyon izlemeyi pek tercih etmeyen ben, yayınlandığı saatte oturdum diziyi izledim. TRT’nin yeni yapılanmasındaki dizilerinin de kayda değer olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Kısaca dizi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum:

Dizinin adı: Şubat

Yayınlandığı kanal ve zaman: Her Cuma 22.00’da TRT 1’de

Oyuncular:  

Özkan Uğur, Melisa Sözen, Türkü Turan, Musa Uzunlar, Alican Yücesoy, Köksal Engür, Kaan Yılmaz,

Ege Tanman, İlker Kızmaz, Damla Sönmez, Serkan Ercan, Nadir Sarıbacak, Sermet Yeşil, Ülkü Duru,

Ali Savaşçı, Tansu Biçer, Ahmet Kaynak, Öner Ateş, Ece Dizdar, İbrahim Selim, Öyküm Erdoğan,

Umut Tanyolu, Engin Alpateş, Asil Büyüközçelik, Ezgi Çelik, Onur Gürçay, Cüneyt Karadurak

Konusu: 

Şehrin altına daha iyi bak! Bir reklam panosuna, sana doğru sürüklenen bir kağıda. Bir tramvayın taşıdığı kırmızı bir güle bak, o gül sana haykıran bir aşk ilanı olabilir. Yaşadığın şehre bak! Hiç görmediklerini göreceksin, onları göreceksin.İstanbul’un altında, dehlizlerinde yaşayan yaralı bir adam. İstanbul’un üstünde yaşayan genç ve güzel bir kadın. Ve yanlış anlamayla başlayan imkansız bir aşk.

Kısaca özetlemek gerekirse; Şubat isimli karakter, Yağmur’a aşık oluyor. Yağmur, annesi çok zengin olan bir haberci ve bir yanlışlık sonucu, meslek hayatının da heyecanlıyla Şubat’ın “Katil” sıfatıyla hapse girmesine neden oluyor. Olaylar da bundan sonra gelişmeye başlıyor. Burada kötü adamlar da var. Kötü adamların lideri “Deli” diye bilinen bir karakter ve onun en yakını da çift kişilikli olarak bilinen “Duble”

   Deli, adamlarına “Tayfa” diye sesleniyor. Ek olarak; Şubat’ın en yakın iki yoldaşı da kardeşi gibi olan “Saltuk” ve babası gibi olan “Aziz Bey” Bu olaylar arasında Aziz Bey’e bir arabanın çarpması ve hastanelik etmesinin yanısıra geçmişini bölük pörçük hatırlayan gelinliği kanlı bir kızın girmesi olayları iyice karmaşıklaştırıyor.

   Ayrıca; dizide emniyet teşkilatının kıdemlilerini oynayanlar da ayrı bir hava katıyorlar. İyiler ve kötüler arasındaki savaşın yanısıra alt metninde ve sloganında ünlü tiyatro yazarı “William Sheakespeare”in “Yarayla alay eder, yaralanmamış olan” duygusunu veren dizi, TRT’nin en güçlü yapımlarından biri olmaya aday konumunda. Şahsım adına ben, sürekli olarak bu diziyi izlemek isteyeceğimi düşünüyorum.