En eski altcoin’ler içinde yer alan Stellar Lumens, dijital ödemeler için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir platformdur. Blokzinciri protokolü, tüm dijital varlıkların tokenize edilerek gönderimini, takas edilmesini sağlamaktadır. Finansal çözümleriyle, uluslararası bankacılık sisteminde öne çıkan bir proje olan Stellar Lumens, bu yönüyle Ripple ile benzerlik gösterir. Stellar Lumens ağının token’i ise XLM simgesine sahiptir. Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto paraları içinde yer alan XLM, yatırım ve değer saklama amacıyla da tercih edilmektedir. XLM coin’in canlı grafiği, XLM fiyat sayfasından takip edilebilir.

Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan Stellar Lumens ağı, herhangi bir şirkete, merkez bankasına, otoriteye bağlı değildir. Blokzinciri tabanlı proje diğer ağlara göre hızlı ve çok düşük komisyonludur. Geleneksel finans dünyasına bir alternatif olarak geliştirilmiş Stellar ağı, varlık transferini kolaylaştırmak ve ucuz hale getirmek amacına sahiptir. Bu anlamda bekleme süreleri ve komisyonlar, Ethereum ve diğer benzeri ağlara göre oldukça düşük seviyededir.

Stellar Lumens nedir?

Stellar ağı, Türk lirası, ABD doları ya da farklı bir değeri token haline getirerek ödeme yapma modeline sahiptir. Akıllı sözleşme platformunda bir itibari para tokenize edildiğinde, dünyanın iki farklı noktasındaki alıcı ve satıcı, işlemi XLM coin ile gerçekleştirir, işlem sona erdiğinde ise Türk lirası üzerinden ödeme almak isteyen alıcı, XLM’nin TRY karşılığını alacaktır. Para birimi değişimini, takas sürecini kolay hale getirmeyi hedefleyen ağın odak noktası ise XLM coin’dir.

Oldukça yüksek işlem hızı nedeniyle, kripto para tabanlı ödemeler için sıkça tercih edilen XLM coin, Bitcoin, Ethereum ve diğer ağlara nazaran işlemlerin çok daha kısa süre içinde gerçekleştiği bir coin’dir. XLM kullanılarak yapılan bir transferde, işlem genellikle 5 saniyenin altında tamamlanmaktadır. XLM ağı merkeziyetsizdir ve en önemlisi, işlem komisyonları ortalamanın çok altındadır. XLM ile yapılan bir transferde komisyon, 0,00001 XLM’dir.

Stellar Vakfı adlı kâr amacı gütmeyen kurumun düzenlediği kripto para madencilik ile üretilmez. Bununla birlikte Stellar Lumens ağında, XLM coin için yıllık enflasyon oranı yüzde 1 olarak belirlenmiştir. Madenciliğin olmadığı ağda, güvenliği node adı verilen yapılar sağlar. Bununla birlikte, Proof of Stake modelinde olduğu gibi, node çalıştıran kullanıcılar için XLM kazanma gibi bir teşvik politikası yoktur. Finans teknolojileri alanında önemli yenilikler sunan Stellar Lumens’i tercih eden markalar içinde IBM ve Wirex gibi şirketler yer almaktadır.

Stellar Lumens nasıl alınır satılır?

XLM coin, madencilik ile elde edilemeyen ve yalnızca kripto para borsaları üzerinden satın alınabilen bir kripto paradır. Stellar Lumens satın almak için en iyi seçenek, işlem hacmine göre dünyanın en büyük 5 borsası içinde yer alan Kucoin’dir. Kucoin borsası 2013 yılında kurulan ve günümüzde yatırımcı sayısı 10 milyonu aşmış bir borsadır. Türkiye’nin de dahil olduğu 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren borsada, XLMUSDT sayfası üzerinden en düşük komisyonla alım satım işlemi yapılabilir. Borsada XLM satın almak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

  • Kucoin borsasında hesap oluşturun.
  • KYC işlemini tamamlayın (zorunlu değildir)
  • Borsa hesabınıza TRY ya da kripto para yatırın (kredi kartı ile Türk lirası yatırılabilir)
  • Spot ya da vadeli işlem piyasasında XLM satın alın.

Birkaç kısa adımda tamamlanabilen XLM satın alma işlemi ile, portföyünüze dünyanın en değerli coin’lerinden olan XLM’yi ekleyebilirsiniz. Ödeme ve transfer amacıyla kullanılması, gelişmiş-hızlı blokzinciri yapısı ile öne çıkan XLM, erken yatırımcılarının ciddi kazanç sağlamasına yol açmış bir varlıktır. 2014 yılından bu yana piyasada olan XLM, 0,001 dolar çıkış fiyatı ile işlem görürken, tarihi zirvesi 0,9 dolara yakındır. XLM, 2022 yılında yaşanan düşüşün ardından 0,11 dolar seviyesine gerilemiştir.

XLM coin’in yanı sıra 600’den fazla kripto paranın listelendiği Kucoin’de, en düşük işlem komisyonu ile spot piyasada XLM alınabilir, kaldıraçlı işlemlerle çift yönlü XLM yatırımı değerlendirilebilir. Tüm yatırımların sigorta güvence fonu ile korunduğu borsanın en iyi yanlarından biri, her yeni üyeye 500 USDT’ye yakın bir bonus sunması.