Önce bilgisayarın sonra da internetin yaşamımızdaki yerini hızlı biçimde almasıyla birlikte bir çok bilgiye ve imkana daha kolay ulaşabilir hale geldik. Aradıklarımıza evimizin sıcaklığında ulaşabiliyoruz, üstelik bir kaç tıklama ile…

Önceleri bir ödev için saatlerce kütüphanelerde kalıp araştırmak zorunda kalırdık ve soğuk ya da sıcak hiç farketmeksizin her mevsim koşulunda tek alternatifimiz kütüphaneler ya da ansiklopedilerdi. Tabi her zaman da aradığımızı bulamıyorduk; Hatta çoğu zaman yeterli bilgiyi edinemiyorduk. İşte bazılarının agresif biçimde yaklaştığı internet ve bilgisayar bu açıdan büyük bir açığı kapatıyor. Yani haksızlık etmemek gerektiği inancındayım. Sadece doğru kullanmayı bilmek bütün sorunların üstesinden bir çırpıda gelebiliyor. Mesela çocuğumuzun ödevi var ve ulaşabilmesi için en mantıklı yol internette araştırma yapmak. Saatlerce ansiklopedi karıştırmaktansa hızlı bir biçimde ödevini İndirebilir ve kalan zamanını ailesi ya da arkadaşları ile geçirebilir.

Ya da büyüklerden örnek verelim mesela; Önceleri sevdiğimiz müzik radyoda çıksa da dinlesek diye radyo başında otururduk şimdilerde ise çeşitli sitelerde bir çok müziği yasal olarak bulmak mümkün. Youtube gibi video sitelerinde ise klipleriyle beraber dinlemenin önünde hiç bir engel yok. Müzik İndirmek yasal olmasa bile en azından o an sevdiğimiz şarkıları ya da enstrümantal müzikleri dinleyerek keyifli vakit geçirebiliriz.

Tüm bunların ötesinde yine bilgisayar vasıtasıyla internet üzerinden oyun oynuyor ve programlarla çalışıyor ve bir çok programı da indiriyor ya da satın alıyoruz. Grafik tasarım ile uğraşanların kullandıkları programlardan tutun da basit bir hesap kitap programına, anlık sohbet etme programlarından tutun da müzik dinleme, film ve video izleme programlarına kadar çok geniş yelpazede bir çok programa da ihtiyaç duyuyoruz. Birine bir şey göndereceğimiz zaman da tek tek göndermektense tüm dosyaları bir arada tutup sıkıştırarak Winrar vasıtası ile gönderebiliyoruz.