Sivilce Neden Oluşur?

Ergenlik döneminde hormonların fazla sebum (yağ) üretmesiyle sivilce oluşumu meydana gelir. Bunun yanı sıra cildin yapısı, yağlı yiyecekler, cilt bakımının yapılmaması ve medikal ilaç tedavileri gibi etmenler de sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Sivilce en çok yağlı ve karma ciltlerde gözlemlenen bir cilt rahatsızlığıdır. Sağlığı tehdit eden bir unsur olmasa da estetik görünüm acısından kişiyi son derece rahatsız eder. Düzenli cilt bakımı ve sivilce kremi ile cilt problemlerinizden kurtulabilir, pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

sivilce kremi

sivilce kremi

Sivilceli Ciltler İçin Bakım Önerileri

Her cilt için temizlik son derece önemlidir. Fakat yağlı ve akneli ciltler özel bir cilt temizliğine ihtiyaç duyar. Çünkü cilt olması gerektiğinden daha fazla yağ üretir. Toz, makyaj kalıntıları gibi faktörlerin birleşmesiyle cilt yüzeyinde bakteriler oluşur. Bu bakteriler cilde yayılır ve sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Yağlı ve sivilceli ciltler için bakım rutini nasıl olmalıdır? Önerilere birlikte göz atalım.

 • Eğer makyaj yapılıyorsa cilt tipine uygun makyaj temizleyici tercih edilmelidir.
 • Makyaj temizlendikten sonra jel veya köpük formlu temizleyici ile cilt sabah akşam mutlaka arındırılmalıdır.
 • Cilt temizlendikten sonra bakteri oluşumunu engelleyecek ve gözenekleri sıkılaştıracak bir tonik uygulanmalıdır.
 • Ciltte parlama problemi varsa matlaştırıcı bakım kremi tercih edilmelidir.
 • Ciltteki şikayet gözeneklerden yanaysa gözenek sıkılaştırıcı bakım ürünleri uygulanmalıdır.
 • Ciltte sivilce izi gibi sorunlar yaşanılıyorsa sivilce leke kremi sürülmelidir.
 • Yağlı ve akneli ciltlerde çoğu zaman günlük bakım yeterli olmayabilir. Bu sebeple cilt yapısına uygun haftalık kil maskeleri ile cilt ölü hücrelerden arındırılmalıdır.
 • Yağlı ve sivilceli ciltler nemlendirici tercihini yağsız, ince yapılı veya jel kremlerden yana kullanmalıdır.

Sivilce için Hangi Kremi Kullanmalıyım?

Birçok markanın sivilce kremi bulunmaktadır. Bundan dolayı kişi, cildine iyi gelecek doğru ürünü seçmekte kararsız kalabilir. Etkili bir sonuç için cilde fayda sağlayan

dermokozmetik ürünlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Çünkü dermokozmetik ürünler etkinliği klinik testlerle onaylanmış, doktorlar tarafından da tavsiye edilen ürün grupları arasında yer alır. En etkili sivilce kremini ürün gruplarında bulunduran dermokozmetik markalar arasından bir ürün tercih edebilirsiniz. Tercihinizi kolaylaştırabilecek yağlı ve akneli ciltler için başlıca marka ve serilerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

 • Avene Cleanance serisi
 • BiodermaSebium Serisi
 • La RochePosayEffaclar Serisi

Siz de dünyaca ünlü dermokozmetik markalarını Dermokozmetika’da bulabilir; en iyi sivilce kremi, sivilce izi kremi ve daha fazla ürün seçeneğine fırsatlarla sahip olabilirsiniz.