Sinema, çocukluk yıllarımdan beri en büyük tutkularımdan biri. Film izlemeyi, izlediğim filmler hakkında düşünmeyi ve yeni filmler, yönetmenler, sinema akımları keşfetmeyi seviyorum. Örneğin bir yönetmenin herhangi bir filmini sevdiysem, o yönetmenin bütün sinematografisini takip etmeye çalışıyorum. Anladığınız gibi sinema benim için büyük bir tutku. Fakat pahalı bir uğraş olduğunu da söylemem gerekir.

İnternet üzerinden film izlemeyi pek sevmiyorum. Yönetmenlerin, oyuncuların ve yapımcıların daha çok üretebilmeleri için kazanç sağlamaları gerekir. Korsan izleyerek bu kazancın önüne geçeceğimin ve sevdiğim yönetmenlerin üretkenliğine zarar vereceğimin farkındayım. Ayrıca bir film izleyeceksem, görüntü ve ses kalitesinin tatmin edici boyutlarda olması gerekir. Aksi takdirde film hiçbir zevk vermez.

Özellikle bilim kurgu, fantastik kurgu ve aksiyon gibi türleri seviyorsanız, sinema ekranında izlemenin verdiği zevki hiçbir şey vermeyecektir. Bazı sinemalarda seanslarda 3 boyutlu gözlükler de veriliyor. Bu ekipman, sinema deneyimini daha zevkli kılıyor. Hobbit serisini 3 boyutlu gözlükler ile bitiren arkadaşlarım var ve bütün hikâye kendi başlarından geçmiş gibi hissettiklerini söylüyorlar.. ☺ Elbette bu oldukça pahalı bir yöntem. Sinemia ile tanışana kadar maddi açıdan oldukça yorduğunu söylüyorlar.

Ayrıca bir film izledikten sonra aynı yönetmene ait filmleri ya da aynı türdeki önemli yapımları da izlemeye çalışırım. Mesela Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serilerini izledikten sonra, fantastik kurgu türünde başka filmler izleme ihtiyacı hissettim ve ciddi bir araştırma yaptım. Ancak sinema bloglarının ve sitelerinin çoğunda istediğimi alamadım. Sinemia bana bu konuda da oldukça yardımcı oluyor. Bu site sayesinde “Ne izlesem?” diye kara kara düşünmem gerekmiyor. Sinemayı bir tutku derecesinde seviyorsanız bu siteye mutlaka göz atmalısınız.

Sinemia Nedir?

Sinemia, bir üyelik kartı üzerinden çalışan bir sistem.  Üye olduğunuz zaman adresinize gönderilen bir kart ile her gün bir film izleme olanağı sağlıyor. Fakat Sinemia’nın avantajları bundan ibaret değil. Sinemia abonesi olduğunuzda, ayrıcalıklı bir sinema kulübünün üyesi hâline geliyor ve birçok avantajdan yararlanma olanağı buluyorsunuz. Bunu anlatabilmek için ise Sinemia’nın nasıl bir sisteme sahip olduğundan bahsetmek gerekiyor.

Nasıl Çalışır?

Öncelikle Sinemia’nın web sitesine girip Facebook ya da Linkedin hesabınız ile üye olmanız gerekiyor. Mail adresinize gelen davetiye kodunu web sitesinde girdikten sonra da üyelik ücreti kredi kartınızdan ya da banka kartınızdan çekiliyor. Sinemia Kart’ın kullanım ücretleri ise aylık 55 liradan başlıyor. Ayda sadece 55 lira ödeyip her gün bir filme gitmek müthiş bir şey! Sadece iki bilet fiyatına sınırsız film izleme imkânına sahip olabiliyorsunuz.

Sinemia, Türkiye’deki bütün sinema salonlarında geçerliliğe sahip. Benim için en büyük avantajı da 3D gözlükler ve HD sinema salonları için ekstra ücret gerektirmemesi. Mobil uygulamayı cep telefonunuza indirip gittiğiniz sinema salonunda check in yaparak ücretsiz bilet kazanabiliyorsunuz. Her gün bir bilet şansınız var ancak bu 24 saat ile sınırlı değil. Örneğin saat 19.00’da bir sinema bileti aldıysanız ertesi gün öğle saatinde bilet alabilirsiniz.

Sinemia

Ayda iki bilet fiyatına her gün bir film izleme olanağı sunan Sinemia’nın avantajları bununla da bitmiyor. Ne izleyeceğinize karar veremiyor musunuz? Vizyondaki filmler arasında kararsız mı kaldınız? Hiç önemli değil, çünkü Sinemia size geniş bir film yelpazesi sunuyor. Sitede ve mobil aplikasyonda yer alan Sinemia sosyal özelliği sayesinde birçok farklı film önerisini görebiliyorsunuz. Sinemia Sosyal’de film eleştirileri, listeler ve sinema haberleri yer alıyor. İyi bir sinema takipçisiyseniz bu özelliğin hoşunuza gideceğinden emin olabilirsiniz.

Sinemia’yı keşfetmem biraz da bu sayede oldu. Interstellar’dan oldukça etkilenmiştim ve aynı kulvarda filmler arıyordum. Sinema bloglarında, sitelerinde fazlasıyla zaman geçirsem de istediğim gibi bir şey bulamadım. Güzel filmler bulsam da çoğu vizyonda değildi ve sinema ekranında izleme şansım yoktu. Şansıma denk geldiğim bir site sayesinde Sinemia ile tanıştım.

Sinemia Sosyal’in bana bu konuda oldukça yardımcı olduğunu söyleyebilirim. Sinemaya gitmeden önce sitenin alt tarafında bulunan yazılara bakıyor ve hangi filme gideceğime öyle karar veriyorum. Sinemia Sosyal’in önerileriyle uzun bir film listesi oluşturdum. Sanırım bir ay boyunca hangi filme gideceğim konusunda hiçbir kararsızlık yaşamayacağım. ☺

Örnek vermek gerekirse, Marvel ve DC Comics uyarlamalarını çocukluğumdan beri sevmişimdir. İki rakip çizgi roman firmasının filmlerini takip etmek benim için büyük bir zevk. Fakat Marvel’ın kendisine özgü bir evreni bulunuyor. Yani her karakter arasında bir bağlantı var ve bunu anlayabilmek için ya çizgi romanlarını okumanız ya da filmlerini takip etmeniz gerekiyor. Sinemia sayesinde vizyondaki filmler ve girecek olan bütün Marvel uyarlamalarından haberdar oluyorum.

Sitedeki yazıların bazılarına herhangi bir üyelik olmadan da erişim sağlanıyor. Ancak Sinemia’nın en büyük özelliklerinden biri, daha önce izlediğiniz filmlere yönelik öneriler sunması. Bu konuda gerçekten iyi bir sisteme sahip. Yani fantastik kurgu filmlerini seviyorsanız karşınıza bir romantik komedi önerisiyle çıkmıyor. Aldığınız her bilet programın veritabanında kaydediliyor ve benzer özelliklere sahip olan filmler öneri olarak karşınıza çıkıyor. Üstelik film önerisi konusunda IMDB’den daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

Tüm bunlarla birlikte, vizyona çıkacak olan filmlerden herkesten önce haberdar olabiliyorsunuz. Ayrıca erken tarihlerde bilet alma şansına da sahip oluyorsunuz. Ayda 4 kez olmak üzere 7 gün kadar önce bilet alma şansına sahipsiniz. Üstelik erken rezervasyonlarda istediğiniz salonu ve koltuğu seçme şansınız da oluyor. Biletinin kısa süre içinde tükeneceğini düşündüğünüz bir film varsa önceden bilet alabilir ve keyifle izleyebilirsiniz. Sinemia sayesinde bilet kuyruklarına girmekten kurtulabilirsiniz.

Sitede sadece film eleştirileri ve tanıtımları değil, sinemayla ilgili haberler ve listeler de bulunuyor. Sinema sizin için bir vakit geçirme aracından fazlasıysa, bu içerikleri keyifle takip edeceğinizden emin olabilisiniz.

Sinemia Dünyasını Keşfedin

Sinemia’yı daha önce keşfetmediğim için pişman olduğumu söyleyebilirim. Artık sinemaya gitmek ile tasarruf yapmak arasında bir seçim yapmam gerekmiyor. Ayda yalnızca 55 liraya istediğim filme gidebiliyorum. Üstelik birbirinden güzel sinema önerileriyle hangi filme gideceğimi de seçebiliyorum. Size de daha fazla beklememenizi tavsiye ederim.

Sinemia aynı zamanda aktif olarak çalışan bir müşteri hizmetlerine sahip. Herhangi bir sorun olduğunda mail adresine ulaşabiliyorsunuz. Sorununuz en kısa zamanda çözüme kavuşuyor. Sistemden yararlanmak için kartınız elinize ulaştığında mobil aplikasyonu indirmeniz yeterli. Uygulama Windows Phone, Android, iOS gibi işletim sistemleriyle uyumlu bir biçimde çalışıyor ve kolay bir kullanıma sahip.

Gerek android uygulamada gerekse web sitesinde kullanıcı dostu bir arayüz olduğunu da belirtmek gerekiyor. İstediğiniz her şeyi anında bulabiliyorsunuz. Bununla birlikte, önceden satın aldığınız bir filmin günü ve saati yaklaştığında program bildirim veriyor. Ayrıca film haberleri için de bildirimleri açabiliyorsunuz.

Tüm bunlar için yapmanız gereken tek şey Sinemia’nın sitesine girerek üye olmak. Ben 3 aydır Sinemia üyesiyim ve bu süre boyunca sinemaya hayatım boyunca gittiğimden daha fazla gitme olanağım oldu. Siz de bu fırsatı kaçırmayın ve bir an önce Sinemia’ya buradan tıklayarak üye olun. Pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz.