Son yıllarda sürekli yükselen ve ne zaman duracağını bilemediğimiz iş temposunu kısa süreliğine de olsa ekarte etmek için tatile ihtiyacımız üst düzeyde. Tabi tatili arzulamak da öyle her şeyin “şak” diye önünüze serileceği anlamına gelmiyor. Seçeceğiniz tatil türüne göre (deniz-kum-güneş, kış tatili, doğa turları, kültür turları, inanç turları vs.) planladığınız ve o sıkıcı iş hayatından uzaklaşmak istediğiniz zamanlarda bile işler yolunda gitmeyebiliyor. Dolayısıyla tatilinizi planlarken tüm olası kötü ihtimalleri de göz önünde bulundurmalısınız. Keyifli ve unutulmayacak bir tatil için en başında Seyahatinizin iyi geçmesi gerekir.

Tabi ki her şey de seyahatin iyi geçmesi ile bitmiyor. Diyelim ki harikulade bir seyahatten sonra ulaşmak istediğiniz destinasyona ulaştınız ve konaklama tesisinize yerleştiniz. İşte bu noktada da en önemli şey planladığınız gezi ve ziyaret rotanızın doğru ve etkili olması. Her şeyden önce kayda değer bir rota izlemeniz gerektiğini unutmayın. Örnek vermek gerekirse Rize’ye gidip de Ayder Yaylası’na uğramadan dönmek size ömür boyu sürecek bir pişmanlık bırakır.


Gezilecek Yerler
i önceden bir bilene danışmak ya da çeşitli kaynaklardan araştırmak en mantıklı adım olacaktır. Tatil için seçtiğiniz destinasyonun fotoğraf ve videolarına göz gezdirmek, yöreyle ilgili kaynakları araştırmak, daha önce orada bulunanlara danışmak seyahatinizden konaklamanıza kadar bütün tatilinizin unutulmayacak ölçüde keyifli ve verimli geçmesi için gereklidir. Aksi takdirde meydana gelebilecek beklenmedik sorunlar ve tatsızlıklar keyfiniz kaçıracağı gibi söz konusu yörenin de aklınızda kötü anılarla yer etmesine neden olacaktır. Özetleyecek olursam; Bilerek gitmek her zaman eşeği sağlam kazığa bağlamak anlamına gelecektir.

Eğer gideceğiniz destinasyon size yakın bir coğrafya ise seyahat esnasında çok fazla yorulmazsınız ancak uzun bir yolculuk bekliyorsa sizi yorgunlukla başa çıkabilmelisiniz. Zira zor ve uykunuzu alamadığınız bir yolculuk sonrasında en azından tatilinizin ilk günü verimsiz geçecektir. Eğer biraz daha keyfine düşkün olanlardansanız uçakla ulaşımın son yıllarda neredeyse otobüs fiyatları ile aynı seviyeye geldiğini bilirsiniz. Bu noktada da Uçuş Bilgileri açısından bilgi edinmenizi tavsiye ederim. En azından seyahatinizin başlayacağı ve biteceği hava alanlarını araştırmak size fayda sağlayacaktır.