Google, açık açık belirtmese de çalışanları aracılığıyla zaman zaman SEO ve SEO uyumlu makale ya da içerik konusunda bilgiler veriyor.

Aslında burada açıkça belirtmem gerek; bahsettiğimiz makale kavramı tam olarak doğru bir ifade değil. Makale dediğimiz yazı türü çok daha profesyonel bir biçim. Web dünyasında genel olarak makale şeklinde adlandırıldığı için ben de bu şekilde ele aldım. Doğrusu içerik kelimesidir. Öte yandan “makale” kelimesinin TDK’daki tanımı ise şu şekilde:

makale nedir

makale nedir

Google bünyesinde yer alan kişiler zaman zaman röportaj olarak zaman zaman da kendi bloglarında SEO ile ilgili çeşitli ipuçları ve bilgiler veriyor. SEO zor olsa da bir o kadar da basit bir işlem. Tabi doğru noktalara gerekli müdahaleleri yapmak gerekiyor.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO’nun en önemli noktalarından biri ON PAGE SEO olarak adlandırılan SİTE İÇİ SEO. Sitenin kod yapısı, açılış hızı, responsive olması gibi çeşitli etkenler ON PAGE SEO’yu oluşturuyor. Fakat bir diğer önemli nokta da SEO uyumlu makale yazmak. Yazacağınız bir yazı ile hiçbir reklamınız, backlinkiniz olmasa bile onlarca backlink sahibi rakibinizi geçebilirsiniz. Çünkü kullanıcıya gerekli olanı vermiş olursunuz.

SEO Uyumlu Makale Yazmanın Püf Noktaları

Makale yazmak her ne kadar basit gibi görünse de kurallara uygun yazmanın yanı sıra kullanıcıya ne verdiğiniz önemlidir. Eğer kullanıcıya nokta bilgi verirseniz kullanıcı da sizi ödüllendirecektir. SEO uyumlu makale yazmanın en kritik noktası da budur. SEO uyumlu makalelere kurallar açısından bakarsak da anahtar kelime kullanım oranı, kelime sayısı, imla kuralları gibi önemli noktaları ön plana çıkarabiliriz.

SEO’ya uyumlu makale yazarken uymanız gereken kuralları inceleyecek olursak;

 • SEO uyumlu makalelerin genel olarak 300 kelime ve üzeri olması önerilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta Google algoritmasıdır. Çünkü son dönemde gelen güncellemeler ile birlikta Google birçok detayı algılayabilme noktasına geldi. Bütün yazılarınız 300, 301, 302 kelime olursa sadece kendini etkilemek için içerik girildiğini algılayabilir. Bu nedenle minumum 300 olmak üzere kendinize bir sınır belirlemeyin.
 • Yazı başlığı en fazla 74 karakter olmalıdır. Ya da bazı SEO araçları sitelerinde yer alan SERP Preview aracında görebileceğiniz gibi 600 pixel olmalıdır.
 • İmla kurallarına mutlaka dikkat edin. Google bir tarafa kullanıcılar tarafından hemen çıkma oranı yükselmesine sebep olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca imla kurallarına dikkat etmelisiniz.
 • Anahtar kelime kullanım sayısı olarak SEO uzmanları maksimum 7 – 8 kelime olarak nitelendiriyordu. Fakat son gelen güncellemelerde bu oranın çok aşağıya çekildiğini söyleyebiliriz. Bir ortalama verecek olursak 100 kelime de 1 adet anahtar kelime kullanımı şu anda normal olan. Ayrıca anahtar kelimenizi ilk 100 kelime içerisinde geçirmelisiniz.
 • Belki de en önemli nokta H tagı kullanımıdır. Title H1 olarak nitelendirilirse yazı içerisinde en az 1 adet H1 tagı kullanmalısınız.

SEO uyumlu başlık nasıl yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

Bu yazıyı da beğenebilirsiniz: Kişisel blog nasıl açılır?
 • Yazı içerisinde site dışı olmasa bile site içi linkleme kullanın. Daha önce yayınladığınız bir yazıya link verebilirsiniz. Herhangi bir etikete link verebilirsiniz.
 • Meta Description kısmını doldurmanız oldukça önemlidir. Maksimum 156 karakter şeklinde yazınızı en iyi açıklayan bir açıklama girmelisiniz.
 • Yazılarınızda kullandığınız başlık ve alt başlıklarda anahtar kelimenizi veya long tail anahtar kelimenizi geçirmeniz tavsiye edilir.
 • Makalenizde long tail anahtar kelime kullanımı aranma hacmi yüksek bir yazı oluşturmanızı sağlar. Bu nedenle long tail keyword kullanımı şiddetle tavsiye ediyoruz.
 • Yazı içerisinde medya kullanımını alışkanlık haline getirin. Konuyla ilgili resim, video, gif gibi medyaları kullanın.
 • Yazınızın URL kısmını mümkün olduğunca kısa tutun. Örnek vermek gerekirse:
seo uyumlu başlık nasıl yazılır

seo uyumlu başlık nasıl yazılır

şeklinde kullanım SEO açısından daha faydalıdır.

Yukarıda saydığımız kurallar sadece temeli oluşturmaktadır. Bu kurallara uyduktan sonra yapmanız gereken yazı yazma yeteneğinizi konuşturarak SEO uyumlu ve akıcı bir makale yazmaktır.