Bildiğiniz gibi Google, hangi içeriğin hangi sırayla görüntüleneceğine karar vermek için çok sayıda karmaşık algoritma kullanır ve Google sıralamanızın iyileşmesi için web sitenizi bu algoritmaları yani temel SEO sıralama faktörlerini göz önünde bulundurarak optimize etmeniz gerekir.

Güvenli ve erişilebilir bir web sitesine sahip olmanın çok önemli olduğunu anlamak öncelikle önemlidir çünkü önde gelen sıralama faktörlerinden biri site hızıdır. Site hızı, kullanıcı deneyimini geliştirmekle de yakından ilgili olduğundan yavaş yüklenen sayfaların, web sitenizle ilgili tüm emeklerinizi geçersiz kılma ihtimali yüksektir. Bu nedenle diğer sıralama faktörleri için çabalasanız da web siteniz güçlü hosting altyapısına sahip değilse, arama motoru sıralamalarında hak ettiği yere ulaşması zorlaşacaktır.

Diğer önemli sıralama faktörlerinden biri Google botlarının kolaylıkla ulaşıp tarayabileceği URL yapısıdır. Bunun için iyi kodlanmış bir web sitenizin olması, Google’a site bilgilerinizi nerede arayabileceğini ve arayamayacağını bildiren bir robots.txt dosyanızın olması ve bütün sayfalarınızı listeleyen bir site haritanızın olması önerilir.

Mobil uyumluluk da en çok dikkat edilmesi gereken SEO faktörlerindendir. Çünkü Google sonuçlarını masaüstü bilgisayarlara yönelik sitelerden ziyade mobil cihazlar için optimize edilmiş sitelerden almaktadır.

Ayrıca HTTPS için SSL’i etkinleştirmeniz ve nişinizle alakalı, yıllanmış ve tam eşleşen bir alan adına sahip olmanız, Google sıralamanızda artışlar görebileceğiniz anlamına gelir.

Google’ın arama algoritması anahtar kelimelere dayandığından içeriğin en önemli sıralama faktörlerinden biri olduğunu tahmin edebilirsiniz. Arama yapanların kullandığı kelimeler ve ifadeler sitenizin içeriğindeki kelimeler ve ifadelerle ideal olarak eşleşmelidir. Ancak elbette ki bu tek başına yeterli değildir. SEO için taze, orijinal ve 2000 kelimeden uzun içerik ve arama amacı da önemsenmelidir.

mobil uyum

mobil uyum

Google’ın, web sayfalarını daha iyi sıralamak için RankBrain gibi yapay zeka algoritmalarını kullanıcı deneyimi açısından önemsemesi; web sitesi sahiplerinin tıklama oranı, hemen çıkma oranı, ziyaretçilerin sitede ne kadar süre kaldığı gibi sinyallerin de sıralamayı etkilediğini bilmesini gerektirir. Tam da bu nedenle, tıklamaları almak kadar okuyucuya değer sağlamak da arama motoru sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olur.

Ayrıca kullanıcı deneyimi için her cihaza uyan duyarlı bir siteye sahip olmanız, sitenizde gezinmenin kolaylaştırmanız, açılır pencere ve reklamlarla ziyaretçiyi bunaltmamanız önemlidir.

Bağlantılar ise çok önemli sıralama sinyali olarak artık kanıksanmıştır. Google, içeriğinizin ne kadar güvenilir ve alakalı olduğunu belirlemeye yardımcı olmanın bir yolu olarak gelen bağlantıları kullanır. Sitenize geri bağlantı verecek çok sayıda yüksek otoriteye sahip sitenin olması ve otoritesi düşük alan adlarından gelen bağlantıların mümkün olduğunca az olması önerilir. Çünkü arama motorlarının önem verdiği bir diğer sıralama faktörü; kaliteli içeriğin, backlinklerin ve sosyal paylaşımlar gibi sayfa dışı SEO sinyallerinin birleşimiyle oluşan otoritedir. Bağlantılar konusunda yeni içerik oluştururken, sayfalarınızın birbirini destekleyebilmesi için sağlam bir dahili bağlantılar ağı oluşturduğunuzdan da emin olmanız gerekir.

SERP’de rekabeti göğüslemek için dikkat etmeniz gerekenler ne yazık ki bunlarla sınırlı değildir. Teknik seo olarak bilinen başlık etiketleri, meta açıklamaları, görsel alt etiketleri gibi detaylara da özenmelisiniz. Ayrıca içerik stratejinize yükselen trend olan videoları dahil etmeniz, paylaşılma olasılığı ve link yerleştirebilmeniz açısından sıralamanızı yükseltmek için işe yarayacaktır.

Tüm bunlara ek olarak sosyal paylaşımlar ile arama motoru sıralamaları arasında önemli bir bağ olduğunu bilmelisiniz. Sosyal paylaşımlar doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da daha fazla sosyal paylaşımın, daha fazla trafik sağlayacağı açıktır ve backlink olasılığını da artıracaktır. Dahası işletme bilgilerinin en önemli yerel SEO sıralama faktörlerinden biri olduğu ve web sitenizde en güncel haliyle bulundurulması gerektiği de unutulmamalıdır.

Sonuç olarak iyi sıralama için hem kitlenizi hem de Google’ı memnun etmeniz gerektiğini, kullanıcı deneyiminden ödün vermemeniz gerektiğini buna rağmen bir sayfanın birinci sırada yer almasının, algoritmaların ve SEO yönergelerinin sürekli değişmesiyle, arama motoru sıralamaları da değişmesi yüzünden, hiçbir zaman garantisinin olmadığını bilmelisiniz.