İnternet ağının gelişmesi ile birlikte insanların yoğun rağbeti üzerine arama motorları kendilerini korumak amaçlı olarak seo uygulamalarına önem verme kararı aldılar. Seo olarak kısaltılmış hali olan search engine optimization olarak bilinen arama motoru optimizasyon hizmeti arama motorlarının arama yapan kişiler için daha kaliteli içeriği sağlamaktadır. Özellikle seo nedir? sorusunun çoğu web master tarafından eksikliklerle belirtilse de bu yazı içerisinde profesyonellerden elde edilmiş bilgiler yer almaktadır.

Seo çalışması yapacak olan kişiler çoğunlukla bazı püf noktaları atlıyorlar. Örnek vermek gerekirse kimi web masterlar seoyu sadece içerik kapsamında önemsiyor; kimileri de seoyu sadece bir backlink olayı gibi görüyor. Seo arama motorlarının sizleri sevmesine sitenizi sevmesine yardımcı olan bir araçtır. Ancak seoyu hiçbir alandan eksik bırakmamak gerekir. Örneğin iç seo anlamında link yönlendirmeleri yapan bir site yeni içeriğini girerken iç yönlendirmesini yapsa bile bir süre sonra eskisi kadar hit almayacaktır. Bunun nedeni olarak arama motorlarının yaptığı güncellemeler ile siteden beklenilen hizmetin değişmesi yönünde bir bekleyişleri bulunmaktadır.

Arama Motorları Seo Güncellemelerine Dikkat Edilmeli

Bu işi profesyonel olarak yapan kişiler tarafından belirtildiği üzere bu işin altın kuralı arama motorlarının bütün güncellemelerini takip etmekten geçiyor. Arama motorlarının en popüleri olan Google tarafından yayınlanan güncellemelerin tekinde dış seonun etkisinin nasıl fark ettiğini bu güncellemeleri takip etmeyen biri anlayamayacaktır. Penguin olarak ortaya çıkan bir Google güncellemesinde Google seo kapsamında backlink konusunda vermiş olduğu önemi vurgulamıştı. Bunun gibi Google Cafein, SSL güncellemesi, Fred güncellemesi ve daha birçok güncelleme ile seo alanını kaliteyi arttırmak amacına yönelten Google’da artık birinci sırada olmak ve orada kalmak isteyen kişiler için sadece tek bir konuda yeterli olmak iyi bir sonuç sağlamayacaktır.

Seo Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Seo yaparken özellikle bu alanda çalışan kişilerin profesyonellik alanlarına önem verilmelidir. İlk olarak bu alanda çalışan kişilerin iyi oldukları alanlar tespit edilmeli ve ona göre seo iş bölümü yapılmalıdır. Aksi takdirde işleyişlerde ileri döneme yönelik bozulmalar meydana gelebilir. Ayrıca seo güncellemelerini sitesinde yapan web masterlar her gün güncelleme yaparak seo ömürlerini azalttıklarını da bilmeleri gerekiyor. Güncelleme yapılacak dönemlerinde belirli günlere bölünerek yapılması daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Ek olarak seo alanında iç seo ve dış seo kapsamını birbirinden ayırmazken anahtar kelimelerin gücünü de bu konuda eksik etmemek gerekiyor.

Anahtar Kelime Analizi Seo Etkisi

Anahtar kelimeler seo kapsamında oldukça etkilidir. Anahtar kelimeler arama yoğunluğuna ve trafiğine bağlı olarak seçilmektedir. Özellikle tercih edilen anahtar kelimelerin arama hacmi yüksek ise lider olmak oldukça zor olsa bile çeşitli analizler ile bu kelimeyi destekleyecek diğer kelimeler ile sıralama yükseltmek mümkündür. Anahtar kelime analizini sadece Google planlayıcısı ile yapmak pek doğru değildir. Diğer analiz hizmetlerinden de faydalanarak 2-3 analiz sonucunu birbirleri ile kıyaslayarak anahtar kelimi seçimi yapılabilir.