Merhaba,

Öncelikli olarak SEO kelimesine ve anlamına dair bir kaç küçük kelam edeyim istiyorum. SEO dediğimiz kavram, İngilizce olarak “Search Engine Optimization” kelimesinin kısaltılmasıdır. Türkçe’ye ise “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak geçmiştir. Yani özetle sitenin arama motorlarına uyumu ile ilgili olarak yapılan çalışmalardır.

 SEO çalışmaları ikiye ayrılır! 

SEO dediğimiz olayda iki ana hat tanımlamak mümkündür. Bunların birincisi “Site içi optimizasyon” diğeri ise “Site dışı optimizasyon” olarak belirtilebilir. Site içi optimizasyondan ziyade bu yazının konusu dışsal etmenlere bağlı olarak gelişen site dışı optimizasyon olacak.

 Site dışı SEO’da (Off Page SEO) kullanılan yöntemler 

Her şeyden önce SEO’nun bir kereye mahsus olamayacağını bilmelisiniz. Optimizasyon süreklilik arz eden bir kavramdır, bunu aynı zamanda dijital pazarlama olarak da düşünebilirsiniz. Sektördeki rakiplerin de sizinle birlikte rekabete dayalı SEO çalışmaları yaptığı düşünülürse, bu tespitin ne denli yerinde olduğu anlaşılabilir. Şöyle düşünün: Bir meyve ağacınız var ve siz meyve yemek istiyorsunuz. Ağacınızın bakımını sürekli olarak yaparsanız, sulama ve budama gibi işlemleri aksatmazsanız daha fazla meyve alabilirsiniz ama bir kez ağacı dikip ilk bakımdan sonra bakım yapmazsanız alacağınız meyve miktarı düşecektir. İşte sitenizin de sürekli olarak bakıma ihtiyacı var. Bu açıdan da mutlaka devamlılıkla hareket etmelisiniz.

 Tanıtım yazısı 

Tanıtım yazısı, çeşitli sitelerden alınabilen referans yazısıdır. Bu yazılarla birlikte arama motorlarına “Bakın, sitem başka siteler tarafından öneriliyor” demiş olursunuz. Tanıtım yazıları halen en çok kullanılan SEO yöntemlerinden biridir.  Tanıtım yazısı alacağınız sitede dikkat etmeniz gerekenler: 

  • Sitenin yaşı
  • Aktiflik seviyesi
  • Alexa değeri
  • DMOZ ya da Google News kaydı
  • Domain ve sayfa otoritesi
  • İndex sayısı
  • Tekil hiti
  • Dışarıya verilen backlink sayısı
  • Site lokasyonu
  • Ayrıca AHREFS, SEMRUSH, MOZ gibi sitelerde bulunan araçlar da kullanılabilir.

 Backlink 

Bir sitenin her sayfasında görünecek şekilde (bazen sadece ana sayfada da olabilir) anahtar kelimenize link almanızdır. Bu yöntem de geçerliliğini halen korumaktadır. Tanıtım yazısında dikkat edilmesi gereken şartlar burada da geçerlidir. Forum backlink, yorum backlink, blog backlink, video backlink gibi türleri bulunmtaktadır.

 Banner reklam 

Backlinkin görüntülü halidir. Hedeflediğiniz anahtar kelimeye link vermenin yanı sıra bir de görsel kullanırsınız. Marka bilinirliğine ciddi katkı sağladığı apaçık bir gerçektir. Tanıtım yazısı alırken dikkat edilmesi gerekenler burada da geçerlidir.

 Sosyal medya kullanımı 

Çağımızda neredeyse herkesin en az 1 sosyal medya sitesine üyeliği mevcut. Bu durum, pazarlama açısından sosyal medya sitelerini en büyük pazarlar haline getiriyor. Web sitenizde yer alan içeriklerin sosyal medyada paylaşılması sonucu hem marka bilinirliği artıyor, hem arama motorlarına “Ben buradayım” diyorsunuz hem de potansiyel müşterilerinize ulaşabiliyorsunuz.

 SEO çalışmaları ne kadar kalıcı olur? 

Her sitenin ya da işletmenin kendi bildikleri doğrultusunda optimizasyon yaptığı düşünülürse devamlı olarak emek verilmesi ve optimizasyonu zamana yayılan bir çalışma olarak görmesi gerektiği ortaya çıkar. Rekabetin had safhada olduğu bu tür çalışmalarda sitenizi ya da işletmenizi adeta “evladınız” olarak görmeli ve emek vererek gelişimini takip etmelisiniz. Ayrıca sürekli olarak gelişen optimizasyon detaylarına da aşina olmalısınız. Bu tür detayları atlar ve sitenize önem vermezseniz SEO puanınız düşecek ve rakipleriniz hızla önünüze geçecektir.

Eğer sitenize önem verirseniz, SEO’nun sürekli olarak denetim ve uygulamayla doğru sonuçlar vereceğini bilirseniz ve doğru adımları zamanında atarsanız yükselen ve otoritesini belli eden bir siteniz olacağından üst sıralarda çıkmanız son derece kolay olacaktır. Böylelikle ürün ya da hizmetinizi satın alma potansiyeli olan müşterilere ulaşmak ise çocuk oyuncağı haline gelecektir.