Çağımızın en fazla bilinen ve göz önünde olan hastalıklarından biri olan şeker hastalığı hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Peki, şeker hastalığının çeşitli tipleri olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız bu yaz vasıtasıyla öğrenmeniz mümkün.

Şeker hastalığı nedir?

Midenin hemen ardından bulunan pankreas adlı organ, salgıladığı insülin hormonu ile şeker seviyesini kontrol altında tutar. İnsülin salgılanamazsa ya da yeterli miktarda salgılama gerçekleşmezse hücrelere enerji sağlayan glukoz -yani şeker- bu hücreye nüfuz edemez. Buna bağlı olarak da kanda toplanır ve birikir. Dolayısıyla kanda olması gerekenin çok üstünde şeker olmaya başlar. Vücudun normal seyrine direkt olarak etki eden bu durum hücrelere tehdit olur ve kısa bir süre içerisinde zarar vermeye başlar. Bu durum şeker hastalığı olarak adlandırılır.

Şeker hastalığının olası belirtileri!

Şeker hastalığı tanısının konulabilmesi için bir çok belirti bulunmaktadır. Bunlar arasında en belirgin olanları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Aşırı derecede susama ve su içmek için can atma durumu
 • Aşırı iştahlı olunması ve buna bağlı olarak da aşırı yemek yenmesi
 • Sık sık idrar yapmak ve hatta gecede bir ya da birkaç defa idrara çıkmak için uyanmak
 • Ciltte yer yer kurulaşma görülmesi
 • Kendini her daim yorgun hissetme, iyi dinlenilmiş bile olunsa yorgunluktan kurtulamama, fiziksel efor gerektiren işlerde diğer insanlara göre daha çabuk yorulma
 • Vücutta oluşan yaraların normal seyrinden daha geç bir sürede iyileşmesi
 • Zaman zaman görmede bir bulanıklık yaşama

Şeker hastalığı çeşitleri

Şeker hastalığının Tip 1 ve Tip 2 adlı iki türü bulunmaktadır.

 • Tip 1 Diyabet (Şeker hastalığı): Bu diyabet türü, insülin üreten bazı hücrelerin hasar görmesi ile ortaya çıkar. Genelde 2-3 gün ile 1 ay arasında meydana gelir. Genelde başlama yaşı 20’nin altındadır. Vücutta bu hasara bağlı olarak insülin üretimi çok azdır ya da hiç üretilmez. Bu durum hastanın zayıflamasına neden olur.
  • Belirtileri arasında kandaki şeker miktarının artması
  • Karaciğerde enerji ve kolestrol yapımı için yağ kullanımının yükselmesi
  • Vücutta proteinin azalması yer alır.
 • Tip 2 Diyabet (Şeker hastalığı): Bu tip şeker hastalığında insülin eksik değildir ancak vücuda yeterli etkiyi gösteremez. Tip 1 diyabete göre daha fazla görülür. Daha çok yetişkinlerde rastlanır. İstisnalar olsa da genelde 40 yaş ve üzerinde görülür. En belirgin sebepleri arasında şişmanlık sayılabilir.

Şeker hastalığının tedavisi

Şeker hastalığı tedavisinde en önemli amaç kan şekeri seviyesini kabul edilebilir düzeyde tutmaktır. Buna istinaden önce hastanın perhize sokulması gerekir. Bu perhiz, hastanın yaşı, cinsiyeti, kilosu gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak önerilir. Şeker hastalarının toz ya da kesme şeker veya bal gibi sindirimi kolay besinleri tüketmesi yasaktır. Taze sebze ve tahıllar ise önerilen en belirgin besin maddeleridir.

Proteinlerin karaciğerde şekere dönüştürülmesi sebebiyle protein ve yağ seviyesi kontrol altında tutulmalıdır. Buna bağlı olarak margarin ya da hayvansal yağlardan kaçınılması gerekmektedir. Bu önlemlerin yanında spor yapmak da son derece faydalıdır. Yapılan fiziksel aktivite, kaslarda yer alan şekeri yakacağından hem kilo almanızı önler hem de vücuttaki fazla şekerin saf dışı bırakılmasını sağlar.

Tüm bu yöntemler dışında en önemli tedavi olarak insülin tedavisi göze çarpıyor. Vücuda dışarıdan insülin verilmesi sayesinde vücuttaki şeker salınımı kontrol altında tutulabilir. Bunun da mutlak surette hekim gözetiminde olması gerekmektedir.