İstanbul gibi büyük ve kalabalık yerleşimlerde en büyük sıkıntılardan biri trafiktir. Aksini iddia eden yalan söyler, namussuzdur! Bu tip sıkıntıların giderilebilmesi elbette bizim de arzu ettiğimiz bir şey ama eğer giderilemiyorsa da kendimizce çözümler bulmak boynumuzun borcu. Ben bu sorunla baş etmede Scotty’i kullanıyorum. Bu arada reklam yazısı falan değil bu yazı. Bildiğin deneyimlerimi aktarıyorum, tıpkı ehliyet alma süreci yazımda olduğu gibi.

Scotty nedir?

 

scotty logo

scotty logo

Dostum, Scotty tek kelime ile şimşektir. İşin latifesini bir kenara bırakacak olursak; Scotty, motorla yolculuk yapmanızı sağlayan bir uygulama. Gerçi kendilerinin motorla yemek/paket servis hizmeti ve evrak gönderim hizmeti de varmış ama ben hiç kullanmadım. Yolculuk hizmetini ise 4 kere kullandım. Genelde kısa mesafelerde kullandım fakat bir kere Kadıköy’den Çekmeköy/Taşdelen’e geldim. Otobüsle gelmeye kalksam hem ayakta hem de 1,5 -2 saat arası sürecekti. Dolmuşla gelmeye kalksam dolmuş sırası ile bekleme ve yolculuk 1,5 saati bulacaktı. Taksi kullansam en az 60 TL ödeyecektim ve trafiğe mecburen gireceğim için en az 1 saat sürecekti. Hatta daha bile fazla. Peki ben ne yaptım? Çağırdım bir Scotty, 35 dakikada evdeydim, hem de kapının önünde. Ödediğim ücret de yanılmıyorsam 35 TL’ydi fakat indirimim olduğu için 20 TL ödeyerek eve vardım. Sık sık böyle indirim ya da promosyonları oluyor. Ayrıca arkadaşınıza tavsiye ettiğinizde sizin referansınız üzerinden kayıt olup yolculuk yapar ya da sipariş verirse hem ona hem size indirim sağlanıyor. Böyle de bonkörler.

Scotty güvenli mi?

Şimdi ben, motordan korkan biriyim. Kendim asla kullanamam diye düşünüyorum ama Scotty sürücülerine güveniyorum. Neden mi? Şimdiye kadar hiçbir problemle karşılaşmadım da ondan.

Dikkat:
Ben bir problem yaşamadım diye sizin de yaşamayacağınızın garantisi yok. Bu noktada tercih tamamen sizin. Ekşi Sözlük gibi bazı mecralarda sıkıntıları olanlar dile getirmiş. Bir gözatmanızda fayda var.

Sürücülerden önce elbette ehliyet isteniyor. Sonra çeşitli testler ve yüzyüze mülakatlardan geçip sınavı da tamamlayarak sürücü olmaya hak kazanıyorlar. Yolculuk esnasında size dizlik, bone, kask, eldiven, mont gibi çeşitli güvenlik gereçleri veriyorlar fakat bunlar bir kaza halinde ne kadar koruyor bilemem. Neticede işin profesyoneli değilim.

Scotty nasıl kullanılır?

 • Çok basit! Akıllı telefonunuza uygulamayı indiriyorsunuz.
 • Kayıt olduktan sonra konumunuzu seçip gideceğiniz konumu giriyorsunuz.
 • Ardından size tahmini bir ücret çıkartılıyor. Genelde bu ücret tam olarak doğru oluyor. Bende hiç farklı çıkmadı.
 • İki farklı motor seçeneği var. Eco ve comfort. Comfort olan motorlar biraz daha büyük ve adı üstünde konforlu ama ücreti bir tık daha yüksek.
 • Bu ücret size uygunsa ödeme yöntemi seçiyorsunuz. Nakit veya kart ödemesi seçebilirsiniz. Ben şimdiye kadar hep nakit ödedim.
 • Ardından bir sürücü çağırıyorsunuz “Işınla Beni Scotty” butonuna basarak.
 • Yakınlardaki sürücülere bağlanıyorsunuz. En uygun olanı sizinle iletişime geçiyor.
 • Sürücünüz size gelene kadar uygulama üzerinden nerede olduğunu takip edebiliyorsunuz.
 • Geldiğinde sizden bir pin kodu talep ediyor. Uygulama tarafından verilen kodu girip eşliyor.
 • Size gerekli güvenlik ekipmanlarını veriyor ve yolculuk başlıyor.
 • Yolculuk bittiğinde güvenlik ekipmanlarını teslim edip ödemesini yapıyorsunuz.
 • Son aşamada ise sürücünüzü puanlıyorsunuz. Aynı zamanda sürücünüz de sizi puanlıyor. Böylece sonraki yolcular için de sisteme katkı sağlıyorsunuz.

Yukarıda da söylediğim gibi ben, deneyimlediğim kadarıyla Scotty’i anlattım. Hızlı bir yolculuk için Scotty tercih ederken güvenlik kurallarını da lütfen gözardı etmeden hareket edin. Neticede hayata sadece 1 kere geliyoruz ve bazı şeylerin de telafisi yok.

Yazı önerisi
iPhone almayı düşünenlere yönelik olarak şu yazıyı da okuyabilirsiniz: Neden iPhone 7 aldım?