Sakal kıran hastalığının tıbbi ismi Alopesi Areata’dır. Saç, sakal, kaş, kirpik ya da vücudun herhangi tüylü bir bölümünde meydana gelen tüm rahatsızlıklar için bu isim kullanılır. Oval ya da yuvarlak şekilde vücudun tüylü bölümlerinde dökülmelerin oluşmasıdır. Sakal kıran da erkeklerde sakal bölgesinde bu şekilde görülen dökülmeler olarak tanımlanır. Genç yaş erkeklerde ve 40 yaş üstü erkeklerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır.

Sakal Kıranın Belirtileri

Sakal kıran rahatsızlığında en çok görülen belirti oval ya da yuvarlak şekildeki dökülmelerdir.

Bunun yanı sıra;

  • Sakalda dökülmenin bir ya da birden fazla bölgede görülmesi
  • Sakalların döküldüğü alanın keskin bir sınıra sahip olması
  • Tüylerin döküldüğü bölgede herhangi bir iltihap bulunmaması
  • Yüze dokunulduğu zaman sakalların ele gelmesi
  • Sakal kırana eşlik eden kirpik, saç ve kaş döküntülerinin olması
  • Aile içerisinde benzer belirtilerin diğer kişiler tarafından görülmesi şeklinde de belirtiler olabilir.

Sakal Kıranın Nedenleri

Sakal kıran rahatsızlığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Vücuttaki bağışıklık sisteminden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Bağışıklık sistemindeki hücrelerin kıl köklerine saldırması sonucunda bölgesel dökülme görülür. Bunun yanı sıra; genetik, alerjik hastalık, vitiligo, vitamin ve mineral eksiklikleri, stres, dengesiz beslenme, kemoterapi tedavisi görmek, addison rahatsızlığı, tiroid rahatsızlığı, lupus ve diyabet gibi etmenler de sakal kıranın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sakal Kıranın Tedavisi

Sakal kıran rahatsızlığının evde tedavisi yoktur. Dermotolojik bir rahatsızlık olduğundan dolayı uzman bir doktora görünmek gerekir. Hastanelerin cildiye bölümünden randevu alarak doktor öncülüğünde muayene edilmelidir. Sakal kıran bölgedeki ani dökülmeden kaynaklı olduğu için, fark edildiği zaman sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kalıcı sakal kıran olunmaması için erken tedavi ve tanı konması önem arz eder.

Sakal Kıran Bulaşıcı mı?

Sakal kıran ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bulaşıcı olup olmadığıdır. Bulaşıcı bir rahatsızlık olmayan sakal kıran, kişilerin kendi bağışıklık sistemlerinden kaynaklı bir sorun olduğu için diğer insanlara bulaşmaz. Bağışıklık sisteminde savunma yapan hücrelerin kıl köklerine zarar vermeleri sonucu bu rahatsızlık meydana gelir.

Saman nezlesi, egzama ve diğer alerjenik rahatsızlıklara vücudu yatkın olan kişilerde sakal kıran daha fazla görülür. Hastalığın bulaştırıcı bir özelliği olmaması tedavisinin de kişiye özel olarak uygulanmasına neden olur. Uzman bir dermotoloji doktorundan sakal kıran tedavisine yönelik randevu talep edilmelidir. Sakal kıran için üretilmiş olan serum vb. maddeler doktor öncülüğünde eczaneden alınabilir. Sakalınızın sağlığı, bakım önerileri için mutlaka https://www.sakalbaba.com/ web sitesini ziyaret edin.