Uzun zaman önce soruların cevaplarını almıştım ama yayınlayabilmek şimdiye nasip oldu. Peren’le dolu dolu bir röportaj yaptık. Hakkında bilinmeyenleri sordum, hatta sizden de sorular bekledim ama sadece Melek’ten(Sineblog.com) sorular geldi. İşin neticesinde çok çok keyifli bir soru cevap çıktı. Şimdiden Peren’e ve bazı soruların mimarı Melek’e teşekkür ediyorum.

 

Kimdir Peren C ? Ne zaman ve nerede doğmuştu?Ailen falan filan işte. Nerede okudun?

3 Mart 1992 yılında Çanakkale’de doğdum.Gelibolu’luyum, eğlenceli bir çocukluk geçirdim..Ta ki liseye kadar..İlkokuldan sonra, babamın yönlendirmesi ile Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi’ne gittim.Ve sancılı dönemlerim 14 yaşında başladı.Gitmek istemediğim bir lisede, sevemeyeceğimi düşündüğüm arkadaşlarım ile…

Web sektörü ile ne zaman ve ne şekilde ilgilenmeye başladın?

10-11 yaşlarndaydım, bir akrabamızın oğlu ‘Gel sana web site açalım’ dedi.O gün bugündür, açıp açıp kapatıyorum. :)) Bu ilk uzun soluklu web sitem..Mynet ile başladım, ardından asp hazır site ve forum siteleri (mybb, smf, vbulletin vs.) son olarak, php, wordpress..

İşin hangi kısmı seni daha çok cezbediyor? Kodlama, grafik, seo?

Grafik kısmı 🙂 Ne yazık ki kod kısmı başladığımdan beri bir türlü ilgimi çekmedi, hatta çok sıkıcı geldi..

Web sektöründe amacın nedir?

Amaçsızım 🙂 Web sektöründe daha fazla ilerleyebileceğimi sanmıyorum.

İleride kendini nerede görüyorsun? Mesela Pucca kadar olmayı planlıyor musun?

Yoo hayır 🙂 Pucca ile kulvarlarımız farklı.

Çizimle de uğraşıyorsun diye hatılrlıyorum, doğru mudur?

Evet..Bir ara kendi kendime maskot vs. çiziyordum..O kadarçok vakit harcıyordum ki onları çizerken, anlatamam.Saat 2 iken, bir bakıyordum 4 saat olmuş ve ben hala o  civcivin ayaklarını çizmeye çalışıyorum.Sonra bir virüs, bir format ve puf! Tüm çalışmalarım kayboldu. Tabii lisede ve hala canım sıkılınca deftere çizdiğim grafitilerim hala duruyorlar :))

Tiyatro ve sinema ile de ilgileniyorsun. Ve tiyatro geçmişin var, biraz bahseder misin?

İlkokulda ve ortaokulda sıkça müsamereler, gösteriler düzenlerdik hocalarımız ile birlikte..Ve mutlaka ben de yer alırdım. Sonrasında 4 yıl hiç bir gösteride veya tiyatroda yer almadım. Meslek liselerinde ne yazık ki, sanata ilgi gösterilmiyor.. Fakat son sınıftayken, yani 4. yılın sonunda ‘Buzlar Çözülmeden’ adlı oyunun oynanacağını duydum.Ama ne yazık ki, oyuncular sadece 2. ve 3. sınıflardan seçilecekti.Dolayısıyla oyuncu seçmelerine katılmadım.Seçmeleri sevdiğim bir hocam yaptı ve beni şans eseri seçmeler biter bitmez karşısında gördü.. ‘Sen niye katılmadın’ dedi.. Şaşırdım.Ama bir yandan da, gülerek ve çok bilmiş bir havayla ‘Bunlar küçük roller hocam, beni kesmezler…’ dedim.Sonrasında kendim bile şaşırdım..Hoca da gülerek ve kafa sallayak ‘Ooo öylemi…Tamam o zaman Afet rolü senin!’ dedi.Şaştım kaldım.Ama nasıl sevindim ve heyecanlıyım..

Tiyatro günü geldi ve Afet sahnedeydi 😀 Herkesi şaşırtan ve benden beklenilmeyen bir roldü, ‘Kötü kadın rolü…’Oyun sonrası, okul müdürü ve izleyen tüm öğretmenler, şen kahkahalarla gelip beni tebrik ettiler.Ahh ahh sahne….

En beğendiğin üç Türk üç yabancı film desem?

V For Vendetta

Talk To Her

Paris Je t’aime

Uçurtmayı Vurmasınlar

Eşkıya

Kabadayı

Vizontele

Selvi Boylum Al yazmalım

Türk filmlerini kısıtlayamadım nedense 🙂

Şu anda Yunan Dili ve Edebiyatı okuyorsun, bu bölümü seçme sürecini ve seni yönlendiren etmenleri anlatır mısın?

Bölümü seçme sürecimde, aslında sancılıydı..Yine babam, yine babam..Geleceğimden kaygılanan babacığım, muhalefet olmuştu..Lakin bu sefer daha fazla dayanamayarak pes etti.Ve tembel kızının çokta istemediği ama, bu senede evde oturmak istemediği için, son şans olarak gitmek istediği bu bölüme razı oldu..Tembel biri olarak, bu bölüme yerleştirildikten sonra, tercihlerimi düzgün yapaydım, aslında Fransızca Öğretmenliğinin de tutacağını öğrendim, az biraz üzüldüm..Ama şimdi, daha da kendimden emin olarak okuyacağım bu bölümü, kısmetse 🙂 Çünkü şu an hazırlıkta, bilmeden geldiğim bu bölümü, daha da fazla araştırma şansı buldum.

Bölümünle ilgili olarak neyin peşindesin 😀 ?

Bölümümle? Hımm 😀 ,

Biri elimden tutup tiyatro sahnesine götüreceğini söylese, koşa koşa giderim onunla, ardıma bile bakmam! Ama biri arkamdan itmezse sahneye, burada kalıp, bir sünger gibi, tüm alabileceğimi alacağım hocalardan.Ve gülümsemeye devam edicem..Sonra belki bir gün, orada kalıp, yeni sünger beyinlere, ben ders verir ve onları olmak istedikleri yerlere taşırım.. Belli olmaz..

Kardeşin var ama hakkında bilgimiz yok. Kimdir o ve aranız nasıl?

Kardeşim..Çağın Bey 😀 Velet ile 24 saat aynı çatı altında yaşadığımızda birbirimizi yeriz..Ama ayrıysak, can ciğer kuzu sarma 😀 Onu bu kadar özleyeceğim aklıma bile gelmezdi..16 yaşında ve o da benim okuduğum lisede, ah babam vah babam…

Ailenden bahseder misin biraz?

Ailem klasik..Annem ev hanımı, babamsa denizci…Babam hayallerine ulaşmak için elinden geleni yapmış.Ancak ulaştığında muhafaza edememiş..(Onca uğraş verdiği biricik evi gitmiş..) Annemse, babama oranla daha gerçekçi ve babama bir türlü sözünü dinletememiş..Bu günlere kadar..

Fikr-ibozuk.tk’yı açmadan öncesindeki web bilgin ne düzeydeydi ve site açma sürecinden biraz bahseder misin?

Bir web sitesini rahatlıkla yönetebilecek, ancak bir tasarımı kodlayamayacak durumdaydım..Ne asp, ne php..Hala da öyle..Bir gelirim olmadığı için ekstradan masraf çıkarmak istememiştim aileme..Dolayısıyla 4-5 yıl öncesi de, bir web sitesini kurabilip, yönetebilecek düzeyde olsam dahi, sürekli erteliyordum.En sonunda bir gün dayanamayıp, bir site açmak istediğimi söyledim..Hiç beklemediğim bir tepki aldım.Babam ‘Bunu daha önceden yapman gerekiyordu, ne zamandır bekliyordum..Tabiki kızım!’ dedi..

Web dünyasında takip ettiğin siteler, bloglar, forumlar hangileri?

Vallahi eskiden say say bitmez idi, ancak şimdi az..Mail için ‘Hotmail’ olmazsa olmazım.’Facebook’ arkadaşlarım için, ama faal değilim..’Twitter’ web siteyi takip amaçlı.Artık sık sık giremesemde bloglardan,

Aycan’ın blogunu ‘bidusun.com’,

Siz saygıdeğer Çağrı beyin Suskumru’sunu :)) ‘suskumru.com‘,

Zodyaklı kızımızı  ,

Anarşik çocuğumuzu

Melek’in Sineblog’u

Forum olarak şimdilik, wmaraci.com’da sadece faal sayılırım…

Hımmm birde takip ettiğim siteler arasında en yenisi olan Pozitif günlük varr..Onu nasıl unuttum hiç bilmiyorum..

Sosyal medya ile aran nasıl?

Sosyal medya ile idare eder..Sitelerde, ne çok takipçim var, ne de çok takip ediyorum birilerini..Hatta aslında, sosyal medya sitelerini sevmediğimi de söyleyebilirim..Çok fazla zaman ayırmıyorum..

Hangi tarz müzikleri dinlersin? 

Vallahi klasik olacak ama, kulağıma hoş gelen her tür müziği severek dinlerim..Jazz, Pop, Rock, Klasik vs..

Türk ve yabancı şarkıcılar ya da gruplardan sevdiklerine örnek verebilir misin? 1. sıra Pink biliyorum 😉

Evet yabancı olarak birinci sırada Pink var :)) Sonrasında Shakira, Ricky Martin, Madonna, Barbra Streisand vs. Ve Haggard..

Türk olarak ise Sezen Aksu, Zuhal Olcay, Candan Erçetin, Feridun Düzağaç ve Hande Yener geliyor aklıma..

Favori kokun nedir? Parfüm…

Parfüm olarak Cerruti 1881 kullanıyorum.Ve seviyorum ama bitince de, illa tekrar o olacak diye de bir takıntım yok..

Favori yemeklerin?

Patlıcan yemeklerini çok seviyorum.Pizza, makarna ve tabi deniz ürünlerini de unutmamak lazım..Bir de vallahi ne yalan söyleyeyim, kebaptı, lahmacundu şimdi olsa tadından yenmez, seviyorum..Acıktım galiba 😀

Burcun?

Balık, ne yazık ki..

En beğendiğin üç yerli üç yabancı kitap? 

Çanakkale Rüzgarı, Kürk Mantolu Madonna ve Gelibolu

Sana Gül Bahçesi Vaadetmedim..

Bir de Melek’in yani sineblog.com’un bir kaç sorusu vardı 🙂

Melek’in Sineblog’unu da takip ediyorumm. Şimdi düşününce amma çok takip ettiğim site varmış, vay be.. 😀

Ohh my god!! Nasıl sorular bunlar!! 😀

Neden tasarım?

Çünkü, bence tasarım işin eğlenceli kısmı 🙂

Web siteleriyle ilgilenmekten hoşlandığın zamana tekrar dönseydin tasarım mı tercih ederdin yoksa yazılımı mı?

Tasarımı tercih ederdim.

Kişisel blogun dışına çıkmayı düşünseydin ne sitesi açardın?

Benimle yaşayabilecek ilginç karakterlerimi, bir roman dahi olabilecek kadar uzun ve gerçekçi bir hikaye ile anlatabileceğim, arkaplanı siyah, çeşitli çizgi karakterlerle süslenmiş bir tema ile hayat bulan, girişte +18 yazan bir site açardım 😀 Hayır hayır bu şaka değil..+18 yazmamın sebebi ise, anlatacaklarımın tamamıyla hayal ürünü olması.Ve aslında, öyle bir başlangıçta uyarı çıkan sitem olsun istemişimdir hep 😀

Bir blogu devamlı takip etmen için hangi kriterlere bakıyorsun? 

Teması göz yorucu olmasın, isterse dünyanın en berbat temasını kullansın! Bazen gülümsetsin, bazen ise anlattıkları ile hüzünlendirsin, ama mutlaka kendinden bir şeyler katsın yazılarına..Ruhsuz gibi, başkalarının yazılarını önüme pişirip pişirip koymasın.Hürriyet’ten veya Milliyet’ten vs.. haber sitelerinin haberlerini alıp ‘Günceliz biz! Bizi okuyun.’ demesin..

Bir gün sana bir telefon geldi ve bir şirketin tüm web sitelerinin tasarım işini aldın. Bu işin için de sana sundukları ücret 20 Bin TL  Öte yandan ise çok sevdiğin bir arkadaşın (sevgilin de olabilir) sana bir süpriz yapıyor ve iş görüşmesinden çıktığın akşam sana beraber gideceğiniz Paris’in biletlerini gösteriyor. Hangisini seçerdin? 

 

Oh mein Gott!! 😀 Melek bu berbat bir soru 😀 Ateşim çıktı galiba 😀 Özellikle can alıcı olsun diye Paris’i seçtiniz değil mi, hainler 😀 😛

Aman efendim 20 bin Tl, arkadaşımdan değerli mi!! Diyemiyorum.. 😀

Ama Paris! Yani işin ucunda Paris var…Biletleri erteletsek? 😀 Olmuyor.. Ne yapalım canım, elbette Paris ve dostum şıkkı en uygunu :))

Bu güzel röportaj için Peren C’ye (Behzat Ç gibi oldu 🙂 teşekkür ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca sinema ve tiyatro konusunda da ortak akıl olacağımıza inanıyorum 🙂

Ben teşekkür ederim efenim 🙂 Başarılar diliyorum.