Paranın Lidyalılar tarafından bulunduğundan bu yana neredeyse hayatımızın her döneminde mevcut parayı nasıl değerlendireceğimiz konusunda kafa yormuşuzdur. Borsa, tahvil, forex, altın, hisse senedi, bono gibi yatırım alanları da bu noktada seçimlerimizi yönlendiren ve karar vermemizi ciddi manada zorlaştıran alanlar olarak göze çarpmaktadır. Daha az risk ihtiva eden ama kârlılık oranı da düşük olan daire, arsa gibi yatırım alanları kimimize daha cazip gelirken kimimiz de nispeten daha yüksek risk teşkil eden ancak buna bağlı olarak muhtemel kârlılığı daha yüksek olan para piyasalarını tercih ettik ve etmeye de devam ediyoruz. İşte bu noktada piyasaların iyi analiz edilerek yatırımlardaki riski azaltmak ve bir çok zaman neredeyse sıfır seviyesine indirmek mümkün.

Para piyasalarını etkileyen faktörler

Para piyasalarını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bunları kaba bir özetle;

  • Politik faktörler
  • Ekonomik faktörler
  • Sermaye hareketleri
  • Faiz artışı ve beklentisi
  • Spekülasyonlar
  • Savaşlar

olarak sıralayabiliriz. Özellikle son dönemlerde siyasi faktörlerin ciddi manada piyasaları etkilediğinden söz etmek yanlış olmaz. En yakın örnek olarak Brüksel’deki bombalı saldırıyı örnek verebiliriz. Capital.com.tr’nin haberine göre bu saldırının piyasalara etkisi şu şekilde oldu:

Brüksel’deki patlamalar piyasaları da sarstı. Euro/dolar yüzde 0.5 düşüşle 1.12’nin altına inerek günün en düşük seviyesini gördü. Brüksel metrosundaki patlamanın ardından FTSEUROFIRST 300 endeksinde kayıplar yüzde 1.4’e yükseldi. Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin getirisi 4 BP düşüşle yüzde 0.18’e gerileyerek yaklaşık iki haftanın en düşüğünü gördü.Kaynak: Capital.com.tr

Tüm bu risklere ve teditlere rağmen yatırımların yöneldiği piyasalar, risk faktörlerini iyi analiz edebilirsek ciddi kârlılık oranları sunuyorlar. Bu noktada iyi analizler yapan ve yatırımını takip eden yatırımcılar kazananlar safında yer alıyor. Piyasanın nabzını çok iyi tutamayan ve bu noktada kendini eksik görenlere önerim capital.com.tr’yi takip etmeleri olacaktır. Borsa, altın,  döviz gibi çeşitli yatırım alanları ve piyasa tahminleri, ihracat, al-sat gibi alanlarda kilit bilgilere bu sitede rastlamak son derece kolay. Yatırımınızın çok kazandırmasını ve krizi fırsata çevirmenizi dilerim.