Çocukluğumuzun saklambaç, yakalamacılık, kör ebe, yerden yüksek gibi oyunları geride kaldı. Artık hem çocuklar hem de büyükler bilgisayar oyunları ile vakit geçiriyor. Zaman içerisinde her şeyin değişip dönüştüğü bir gerçek ve oyunlar da bundan nasibini aldı. Artık geri dönüşü olmasa da bilgisayar oyunları oynamakla ilgili bir takım önerileri uygulamak çocuklarımızın gelişimi  açısından son derece yararlı olacaktır. Özellikle eğitici niteliği olan oyunlar çocuklarımızın gelişimini olumlu yönde etkileyip analitik düşünmelerini kolaylaştıracağından en fazla tercih edilenler arasında yer almaktadır.

Şimdiye kadar sadece çocuklardan bahsettik nereydese. Ama işin bir de büyükler yönü var. Azımsanamayacak kadar çok yetişkin de bilgisayar oyunları ile vakit geçirmektedir. Bu oyunlar arasında internet üzerinden oynanabilen flash oyunlar en çok tercih edilen ve sevilenlerin başında gelmektedir. Hem oynaması hem de yüklemesi kolay olduğundan tercih edilebilirliği yüksek seviyede olan bu oyunlar arasında araba oyunları, spor oyunları (futbol, basketbol, voleybol, atletizm, tenis) eski atari oyunları, giydirme oyunları, zeka oyunları, dövüş oyunları, ameliyat oyunları, nişan alma oyunları gibi sayısız seçenek bulunmaktadır. Tabi bu saydığımız oyunlar arasında en fazla oynananları araba oyunlarıdır. Araba park etme, arazi yarışları, otoban yarışları gibi araba oyunları grafikleri ve sesleri bakımından da ele alındığında son yıllarda ciddi bir kalite kazanmış ve sayısız oyunseverin gönlünde taht kurmuştur.

Oyuncini

Dediğim gibi son yıllarda ciddi bir grafik ve ses kalitesi kazanan oyunlar, bir de 3d haline gelince resmen tadından yenmez oldu.
3D Oyun  oynayan bir çok oyunsever kalitenin farkına varmıştır. Mesela 3D olarak futbol oynamak ya da eski atarilerimizin vazgeçilmezlerinden olan Pacman’i 3D kalitesinde oynamak istemez misiniz? Zaten bir kez 3D oyun oynadığınızda bu kaliteyi gördüğünüzde vazgeçemeyeceksiniz. Eskinden çok düşük grafik kalitesinde oyunları oynarken mutlu olurduk tabi ama devir değişti ve görüntü kalitesi yeterli olmayan oyunlar tercih sıralamasında en altlara düştü. Bu noktada da grafikleri kaliteli oyunlar hayatımızda yerini aldı.

Tüm bunların yanısıra insanlar karışık ve zor hayatlarında biraz olsun gülmek ya da en azından gülümsemek için komedi ögesini hayatlarının baş köşesine koydular. Hal böyle olunca mizah filmlerimizde de hatrı sayılır bir yer edindi kendine. Ve ardından oyun dünyasına da yansıdı komedinin gülen yüzü ve komik oyunlar ortaya çıktı. Oynarken gülümseten, hatta bazen ağız dolusu güldüren oyunlar hem pozitif anlamda etkiledi bizi hem de keyifli vakit geçirmemizi sağladı. Mizahın flash oyun dünyasında yerini alması oyunseverlerin hayatlarında da bir pencere açtı diye düşünüyorum. Buna istinaden de komik oyunların oynanma sıklığı bir hayli yükseldi.

Dünya üzerinde sayısız oyun sitesi var ve bu siteler çeşitli dillerde yayın yapıyorlar. Çeşitli oyun geliştirici firmaların büyük bir çoğunluğu yayınlarını İngilizce olarak yapsalar da Türk oyun yapımcılarının payı da inkar edilemez. Türkçe oyun piyasasının da son derece hızlı biçimde büyüdüğü günümüzde en kaliteli Türkçe Oyunları oynamak için OyunCini ile tanışmanızı öneririm. Çok beğendiğiniz ama yabancı dil bilmemekten ötürü oynayamadığınız ya da çeşitli etaplarda zorlandığınız oyunların bir çoğunu OyunCini farkı ile oynayabilirsiniz.

Ülkemizde de bir çok farklı oyun sitesi var ancak bu siteler arasında en fazla tercih edilen oyunları bulmak ve sorunsuz oynamak bir hayli zor. Yüklenme süresi uzun süren oyunlar da bir süre sonra oyunseverleri soğutuyorken OyunCini.com sitesinde yer alan oyunların bir hayli hızlı açılmasından dolayı tercih listenizin başında olmayı hakediyor.