Sistem Gereksinimleri genellikle oyunlarda kullanılan grafik motoruna göre değişmektedir. Bunun nedeni oyunun grafik kalitesi ile Oyun Sistem Gereksinimleri doğru orantılı olarak değişmesidir. Bir oyunun grafikleri ne kadar detaylı ve yüksek ise o kadar istediği sistemde o kadar yüksek olacaktır.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte oyunlarda kullanılan grafik motorları da gelişmiştir. En son çıkan oyunlara baktığımızda grafiklerinin ne kadar gelişmiş olduğunu görebiliriz. Özellikle Battlefield 4 ile birlikte kullanılan frostbite 3 motoru şu ana kadarki yapılmış olan en son teknoloji olup, bu teknoloji sayesinde oyun sırasında toz taneleri bile görünebilmekte, en etkileyici patlama sahneleri yaşanabilmektedir. Durum böyle olunca da asıl iş ekran kartlarımıza kalıyor. Bu konuda ekran kartımızın modelinin önemli olduğu kadar sahip olduğu belleğinde fazla olması gerekir. Aksi takdirde RAM bellekte olduğu gibi ekran kartımızın belleğinin yetersiz kaldığı yerde donmalar yaşanacaktır. Program sistem gereksinimleri oyunlar kadar yüksek değildir.

En son çıkan oyunlardan en yüksek sistem gereksinimi isteyenin Battlefield 4 olduğu biliniyor. İkinci olarak ise GTA 5 olması tahmin ediliyor. Hatta GTA 5 ‘in çıktıktan sonra en çok sistem isteyen oyun olma ihtimali bir hayli yüksek. Oyunun sistem gereksinimleri şu an için yayınlanmış olsa da kesin bilgiler şu an için yayınlanmadı.
Grafikler bu kadar etkilediğinie göre oyun oynamanız için bilgisayarınızda çok iyi bir ekran kartı olmak zorundadır.