Yolculuk hepimiz için hayatımızın her döneminde baş aktörlerden biri olarak rol aldı. Kimi zaman kısa mesafeler gözümüzde büyüdü de büyüdü kimi zaman ise yüzlerce kilometreyi sevdiklerimize ulaşmak için küçülttük de küçülttük aklımızca.

Kendi adıma konuşmam gerekirse ilk uzun yolculuğumu bir okul gezisi kapsamında (6. sınıftı sanırım) Sakarya/Karasu’dan Çanakkale’ye yapmıştım. Sanırım çocuk olmam dolayısıyla pek de yorulmadan tamamlanan, toplamda 16 saat süren bir otobüs yolculuğu yaşamıştım. Sonra 8. sınıfın sonunda yolum Sinop/Gerze’ye düştü. Turizm Meslek Lisesi kazanmıştım ve otobüs biletimizi alarak babamla birlikte yola çıktık. Hayli dolambaçlı bir güzergahtan sonra okula vardık ama ben o okula hiç kayıt yaptırmadım. Müdürle konuşup aynı günün akşamı geri döndük. Sanırım toplamda 20 saat civarında bir yolculuktu bu da. En fazla yorulduğum ve uykunun şefkatli kollarını aradığım yolculuklardan biridir kendisi. Sonra yolum 2 yıl önce bir kez daha düştü Çanakkale’ye ama bu sefer otobüste uyuyabildim çünkü koltuklar genişti. Normal şartlarda huzursuz bacak sendromu arada bir beni yokladığı için ayaklarımı uzatmadan uyuyamıyorum. O bacaklar bir gevşeyecek arkadaş 🙂

otobüsTabi bir de Konya hikayem var. Akşam 18.00’da gelen bir teklif üzerine bir dizi çekimine katılmak için aynı gece yola çıkmam gerekiyordu. Teklif ani gelince oturduğum yere (Çekmeköy/Taşdelen) çok yakın olan ve servis imkanı da bulunan Metro Turizm‘i aradım. Neyse ki 23.00’da bir otobüsleri varmış. O otobüsle yolun yarısında telefonuma bakarak gittim Konya’ya ama hiç unutmam gece yeni yola çıktığımızda bir dondurma verdiler. O kadar iyi geldi ki o sıcakta anlatamam.

Ve son olarak hayatımda ilk defa uçağa bindim geçenlerde; Kayseri’ye gittim. Dönüşünü ise kamyonla yaptım 🙂 Sağlam bir macera oldu demek isterdim ama ne yazık ki bütün yol boyunca uyudum. Ondan sonraki bütün uzun yolculuklarımı uçakla yaptım. Yine de karayolunu her zaman tercih ederim, o yolculuğun keyfi başka yerde yok.

Son zamanlarda bir çok seyahat firması var ama sanırım en köklülerini tercih etmek risk almamak adına iyi. Ben mesela memleketim olan Sakarya/Karasu’ya giderken Sakarya VİB adlı firmayı kullanıyorum her zaman. Ve gayet de memnunum ama başka yerlere giderken öncelikle köklü firmaları tercih ediyorum. Mesela Metro, Pamukkale, Ulusoy Turizm gibi firmalar alanlarının lideri olduklarından sorun çıkma potansiyeli düşük, sorun çıkarsa da çabuk çözüme kavuşturulma potansiyeli yüksek.

 Peki otobüs yolculuğu nasıl keyifli hale gelir? 

Şahsım adına konuşmak gerekirse yolculuğun kendisini bile keyifli buluyorum. Camdan dışarı bakarken bile mutlu oluyorum ama başkaca şeylere de ihtiyaç duymuyor değilim zaman geçirmek için. Gelelim yolculuğu keyifli kılmak için neler yapılabileceğine:

  •  Camdan dışarı bakabilirsiniz.  Dışarıya bakarak hayal kurmak bir çok insanın yolculuk esnasında yaptığı şeylerin başında gelir. Ayrıca fazla bir şeyle de meşgul olmadığınızdan arınma ve dinlenme olanağı da sağlar.
  •  Müzik dinleyebilirsiniz.  Zaten genç yaşlı demeden neredeyse herkes kulaklıklarından kendi sevdikleri türden müziği dinliyor diyebilirsiniz ama bir kez da klasik müzik dinlemeye ne dersiniz? Ya da hiç olmadı enstrümantal?
  •  Kitap okuyabilirsiniz.  Uzun zamandır, “Ah zamanım yok kitap okumaya” bahanesinin arkasına saklanmıyor muydunuz? Alın işte size fırsat! Ya da kitap sizi sıkıyorsa gazete, dergi okuyun. En azından bir şeyler öğrenmiş, ufkunuzu genişletmiş olursunuz. otobuste-kitap-okumak_245606
  •  Yeni insanlar tanıyabilirsiniz.  Yanınızdaki yabancı ile “Memleket nere” şeklinde muhabbete başlamak halen geçerli bir iletişim metodudur. Ortak tanıdıklarınızı çıkma ihtimali hayli yüksektir. Belki de aynı mekanın müdavimleri arasında bile olabilirsiniz. Yalnız burada kızların dikkat etmesi gereken bir nokta var: Yaşlı bir teyze ile muhabbete girerseniz muhtemelen sizi bekar olan oğlu ya da akrabasına uygun görecektir. Bu konulara özen gösterin 🙂
  •  Uyuyabilirsiniz.  Tabi uyursanız bütün yolu kaçırdınız demektir. Uyumak da bir tercih ama yapmayın, etmeyin o kadar zaman uyuyarak geçirilir mi! Gideceğiniz yere vardığınız zaman da bir türlü uykunuz gelmez, zebellah gibi dikilirsiniz uyuyanların başında. Onlara da yazık günah. Adam gibi gidin yatağınızda uyuyun.
  •  Film – dizi vs. izleyebilirsiniz.  Hem böylece uzun zamandır izlemek istediğiniz filmi de aradan çıkarmış olursunuz. Üstelik yol uzunsa yolculuğa birden fazla film sığıyorsa değmeyin keyfe.
  •  İnternet ne güne duruyor?  İnternette kim kiminle nerede görülmüş tarzında lokal magazin olarak kullanabilirsiniz sosyal medyayı. Arkadaşınız Berkecan yeni sevgili mi yapmış, Sudesu’nun sınav notu düşük mü gelmiş gibi bir çok sorunun cevabını o anda uzakta olsanız bile böylece öğrenebilirsiniz.