Bu aralar yine kitap ve bilimum şeyler okumak, film ve diğer şeyleri izlemek konusunda kayda değer ilerliyorum. Yakın zaman önce okuduğum bir kitaptan azıcık da olsa kendi düzlemimde bahsetmek istiyorum size. Öbürküler adlı kitabın yazarı Mahir Ünsal Eriş. Kendisini Dünya Bu Kadar, Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde, Olduğu Kadar Güzeldik adlı kitaplarından ve Çağan Irmak tarafından filme çekilen Benim Adım Feridun adlı öyküsünden tanıyanlar vardır muhakkak. Yazım dili, okuyucuyu yormadan da anlatının derinliklerine inilebileceğinin göstergesi. Şimdi gelelim Öbürküler adlı kitabımızla ilgili söyleyeceklerime.

Mahir Ünsal Eriş’in Öbürküler kitabına dair söyleyeceklerim

Ben genel olarak bir kitabı ya da herhangi bir sanatsal ürünü inceleyip değerlendirecek kadar yetkin değilim. Bu yazıda da tıpkı diğerlerinde olduğu gibi; ahkâm kesmeden kitapla ilgili aldığım notları aktaracağım. Yani bu tür yazılarımı sadece kişisel çıkarsama aktarımı olarak görmenizi isterim.

  • Başlıkta yer alan “Öbürküler aramızda olabilir” ifadesini açmayacağım çünkü okurken görmenizi istiyorum. Zira kitap bittiğinde belki de birçoğumuzun öbürküler olduğunu göreceksiniz.
  • Kitabın arka kapağında ve kitap içerisinde de ayrıca bulunan görselde bir Murat Menteş göz kırpıyor sanki. Ya da bana öyle gelmiştir, bilemiyorum. Aşağıdaki görselde kırmızı yuvarlar içine aldım. Bir de siz bakın.

Görsel kaynağı: https://www.wannart.com

  • Öbürküler, Penguen ve bilimum diğer mecmualar ile Hürriyet’te bulunan Ece adlı seriden tanıdığım M. Kutlukhan Perker ile Yelda Cumalıoğlu’nun yayınevi olan KaraKarga Yayınları’ndan çıkıyor. Buna gerçekten sevindim. Perker iyi adamdır. Ayrıca kitapta yer alan çizimlerin de Perker’in kavisi kendinden menkul elinden çıktığını söylemeden geçemeyeceğim. Sırf bu çizimler bile harikulade bir hava yaratıyor.
  • Kitap, “Çoğu üyesiyle kan bağım bile bulunmayan büyük, geniş aileme” ithafı ile başlıyor.
  • “Bu yarısı” ve “Öbür Yarısı” adlı iki kısma ayrılmış durumda olan Öbürküler’de aynı hikayenin farklı kişilerden aktarılması ve sonunda düğümün çözülmesi anlatılıyor kısaca.
  • Öbürküler’in “Bu yarısı” isimli ilk kısmı “Refik Halid Karay’ın kıymetli hatırasına” ithafıyla başlarken “Öbür yarısı” ise “Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın kıymetli hatırasına” ithafıyla açılıyor.
  • Bölüm başlarında epigraf olarak bazı şiirler var ve bu şiirlerin Nazım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” kitabından alındığı belirtiliyor.
  • Kitabın genel havasına bakacak olursak Mahir Ünsal Eriş’in tüm diğer kitaplarındaki tarzından çok farklı bir tema seçtiği düşünülse de yazım dilindeki o ince tınlamayla Mahir Ünsal Eriş okuyorum havasına girmeniz zor olmuyor. Yani özetle bu kitabı da diğerleri gibi okunmaya değecek bir kitap olmuş. Tabi diğer kitapları ile aralarında bir sıralama yapmam gerekirse kişisel olarak, diğer kitaplarını daha fazla beğendiğimi söylemek isterim.

Son tahlilde Mahir Ünsal Eriş, birlikte yaşadığımız bir dünyada olmasından mutluluk duyduğum bir yazar ve yeni yazacaklarını da büyük bir aksilik olmazsa okumak istiyorum. Öbürküler, bir çırpıda bitse de aklınızda bir süre daha tadını bırakacak bir kitap olarak kabul görecektir.

Ayrıca kitapla ilgili benim de beğendiğim bir başka yorumu şuradan okuyabilirsiniz: https://www.wannart.com/icerik/11002-harikulade-illustrasyonlar-esliginde-kisa-bir-roman-oburkuler