Mutluluk denilen kavram her daim hayatımızın baş köşesinde yer aldı. Hep mutlu olmak için çabaladık, mutluluğu yakalamaya çalıştık. Kimi zaman başarsak da hep bir eksiklik, tam olmadı havası vardı içimizde. Peki mutluluğu ne ile ölçtük? Kimimiz fazla parasının olmasını mutluluk saydı, kimimiz bir araba, bir ev ya da herhangi bir eşyayı mutluluğa ölçü olarak gördü. Kimimiz ise sevdikleriyle geçirdiği zamanı, o kısacık zaman dilimlerinde içilen bir bardak çayı mutluluk için sebep bildi.

Kadın ve erkeğe göre de değişti mutluluk ölçütü çoğu zaman. Erkekler için özellikle bir araç sahibi olmak mutluluk olarak görüldü, kadınlar içinse her daim yeni kıyafetler… Bir de bedenlerinden memnun olmayanlar var tabi. Bedenlerinde yapacakları değişimler ile mutluluğun kapısını aralamak da mümkün. Erkek-kadın farketmeksizin burun düzeltme operasyonları, kaş kaldırma, yağ aldırma vs. bir çok işlem var. Tabi kadınların en muzdarip olduğu konulardan biri de göğüslerinin şekli ya da boyutuydu. İşte bu noktada dikkat edilmesi gerekenler için aşağıdaki yazıya göz atabilirsiniz.

Göğüs büyütme ameliyatı hazırlık gerektiren bir işlemdir. Günümüzde milyonlarca kadın tarafından tercih edilen göğüs büyütme estetiği oldukça fazla talep görmektedir. Kişilerin düzgün ve dolgun göğüslere kavuşmasını sağlayan ve çok başarılı sonuçlar elde edilen göğüs büyütme ameliyatları çok profesyonelce gerçekleştirilmektedir. Ameliyat öncesinde kişi ne yaptırmak istediği konusunda karalı olmalıdır. Kişinin kendine olan güvenini arttıran göğüs estetiklerinden beklentisini net bir şekilde ortaya koyabilmelidir. Doktora nasıl bir sonuca ulaşmak istediğini açık açık ve tüm detayları ile anlatmalıdır. Bu ameliyatla ne tür sonuçlar elde edebileceğini bilmeli ve kendisi için uygun bir yöntem olup olmadığını tespit etmelidir. Bunun sonrasında karar aşamasını verdiğinde ameliyat için hazırlanmaya başlayacaktır. Belirli bir hazırlık aşaması gerektiren bu işlem için bazı şart ve yükümlülükler istenebilir.

göğüs büyütme ameliyatı

Göğüs büyütme ameliyatı hazırlık aşamasında ilk olarak gerekli tahlil ve tetkikler yapılmalıdır. Ameliyat öncesinde ve daha sonrasında mamografi çektirilerek herhangi bir sorun veya risk olup olmadığı belirlenmelidir. Sigara göğüs estetiklerinde son derece olumsuz etki yapmaktadır. Bu sebeple sigara, cerrahi operasyondan çok daha evvel bırakılmalıdır. Göğüs büyütme operasyonlarında yine olumsuz etki yaratan aspirin gibi ağrı kesiciler önceden bırakılmalıdır. Çünkü bu tür ilaçlar işlem sırasında kanamayı arttırmaktadır. Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gereken işlemler bu şekildedir. Öncesinde tekrar operasyonu yapacak plastik cerrah ile görüşülmeli ve konuşulmalıdır. Doktordan ameliyat günü ne yapılması gerektiği, ameliyat sonrası bakım ve tedavi, işlem için gerekli belge ve meme protezinin kayıt belgesi hakkında bilgi edinilmelidir. İşlemin gerçekleşeceği ortam yetkili hekim tarafından öğrenilmelidir. Ortamın hijyen ve temizlik koşulları önceden değerlendirilmelidir. Hastane, muayenehane veya gerekli sağlık kuruluşunda yapılacak olan estetik operasyon her ne olursa olsun temiz ve sağlıklı koşullarda yapılmalıdır.

Göğüs büyütme ameliyatı hazırlık aşaması anlatıldığı üzere önceden terk edilmesi gereken sigara gibi alışkanlıklar, aspirin gibi kan akışını hızlandıran ağrı kesiciler terk edilmelidir. Öncesinde ve sonrasında herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak için mamografi çektirilmelidir. Tüm bu hazırlık aşamasından sonra estetik operasyon işlemine geçilebilir.

Esteport Estetik cerrahi merkezi

Op Dr Ali Mezdeği